Παλαιολόγος Θεώδορος
Τραγάς Γεώργιος
Παλαιολόγος Ιωάννης
Πισιτέλης Παναγιώτης

Με αντεπίθεση διαρκείας στην τελευταία περίοδο, οι Σομαλοί Πειρατές έφεραν... τούμπα το ματς και επικράτησαν 76-67 των Dogg Pound, φτάνοντας έτσι τις δύο νίκες στο Summer League του Basketaki. Η ομάδα του Βελιβασάκη για περίπου δύο δεκάλεπτα κυνηγούσε στο σκορ, στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου βρέθηκε στο -8, όμως δεν παράτησε το ματς και με δύο αναπάντητα τρίποντα στο τελευταίο δίλεπτο «σκότωσε» τον αντίπαλο.

Κορυφαίος των Σομαλών Πειρατών ήταν ο Ρεγκούζας με 22 πόντους, 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα και ισάριθμα κλεψίματα, ενώ ακολούθησαν ο Παπαηλιού (18π., 13ρ., 3 α., 2κλ.) και ο Τρανούλης (19π., 3ρ., 5 α.). Από πλευράς Dogg Pound ξεχώρισαν ο Πισιτέλης με 28 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και ο Ιατρού με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Καλύτερα ξεκίνησαν το ματς οι Σομαλοί Πειρατές και με διαδοχικούς πόντους από Παπαηλιού και Νικολουζάκη προηγήθηκαν με 9-4 στα μισά της πρώτης περιόδου. Στο ίδιο διάστημα οι Dogg Pound ήταν πολύ άστοχοι, ενώ είχαν και αργές επιστροφές. Έτσι, οι γηπεδούχοι με τον Τρανούλη να προστίθεται και αυτός στην επιθετική εξίσωση, συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι 16-10.

Η αντίδραση των Dogg Pound, πάντως, δεν άργησε να έρθει. Οι Σομαλοί προηγήθηκαν ακόμη και με +9 (21-12) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με τους Dogg Pound να απαντούν με σερί 10-0 και να προσπερνούν για πρώτη φορά (21-22). Ο Ρεγκούζας έβαλε ξανά την ομάδα του σε θέση οδηγού (23-22), όμως οι Σομαλοί εξακολουθούσαν να είναι πολύ στατικοί στην άμυνα και ανυπόμονοι μπροστά. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι, που είχαν βρει ρυθμό, «βομβάρδιζαν» το αντίπαλο καλάθι με Πισιτέλη – Ιατρού και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου τους βρήκε στο +3 (28-31).

Τίποτα δεν άλλαξε στην επανάληψη. Οι Dogg Pound εξακολουθούσαν να έχουν το πάνω χέρι, αφού ο αντίπαλος δεν έπαιζε άμυνα και συντηρούσαν διαφορά ασφαλείας (36-43). Τρανούλης και Ανδρόνικος επιχείρησαν να «αφυπνίσουν» τους συμπαίκτες τους, όμως η προσπάθεια τους έπεσε στο... κενό. Από την άλλη, ο Ιατρού έμοιαζε ασταμάτητος και οι Dogg Pound παρέμειναν σε θέση οδηγού (45-50).

Μάλιστα, με το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου η διαφορά έφτασε στους 8 (47-55) και το... καμπανάκι χτύπησε δυνατά στα αυτιά των Σομαλών. Με τον Ρεγκούζα να δίνει το σύνθημα και τον Παπαηλιού σε πρώτη φάση να ακολουθεί, οι Σομαλοί απάντησαν με σερί 9-0 και προσπέρασαν (56-55). Η... αντεπίθεση τους, όμως, δεν σταμάτησε εκεί. Εκμεταλλευόμενοι τα σημάδια κόπωσης του αντιπάλου, που είχαν αρχίσει να κάνουν έντονα την εμφάνιση τους, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 61-57. Ο Σ. Τραγάς μείωσε στο καλάθι (61-59), όμως ακολούθησαν δύο αναπάντητα τρίποντα από τους Σομαλούς και η διαφορά έφτασε στους 9 (69-60). Οι Dogg Pound δεν είχαν απάντηση και το τελικό 76-67 «σφράγισε» τη νίκη των Σομαλών.

Στα ομαδικά στατιστικά οι Σομαλοί Πειρατές τελείωσαν το ματς με συνολικά 31/87 σουτ (35,6%), εκ των οποίων 5/25 τρίποντα (20%) και 9/19 βολές (47,4%), μάζεψαν 53 ριμπάουντ (19-34), μοίρασαν 16 ασίστ, έκαναν 10 κλεψίματα και υπέπεσαν σε 11 λάθη. Από την άλλη πλευρά, οι Dogg Pound είχαν συνολικά 26/69 σουτ (37,7%), εκ των οποίων 5/15 τρίποντα (33,3%) και 10/20 βολές (50%), 46 ριμπάουντ (8-38), 10 ασίστ, 4 κλεψίματα και 15 λάθη.

Σομαλοί Πειρατές (Βελιβασάκης): Παπαηλιού 18, Στραβοπιεράκος, Μπαμπούρης 2, Ανδρόνικος 10, Ρεγκούζας 22, Τρανούλης 19, Νικολουζάκης 5.

Dogg Pound (Παλαιολόγος): Ιατρού 13, Πισιτέλης 28, Παλαιολόγος Ι. 11, Τραγάς Σ. 4, Τραγάς Γ. 1, Παλαιολόγος Θ. 10.

Τι μας άρεσε: Η εικόνα των Dogg Pound στο  δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο και η αντεπίθεση των Σομαλών Πειρατών στο φινάλε.

Τι δεν μας άρεσε: Τα 5/25 τρίποντα των Σομαλών Πειρατών, η νευρικότητα που είχαν στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς και το «άδειασμα» από θέμα ενέργειας των Dogg Pound στην τελευταία περίοδο.