Ντάσκαρης Γεώργιος
Λιανάς Iωάννης
Παπαδιονυσίου Δημήτριος

Έχοντας σε τρομερή μέρα τον Ρωμανό Ιωαννίδη (29 π.), τα ΠιStoliα «έσπασαν» το αήττητο των San Antonio Smurfs και προκρίθηκαν στα προημιτελικά της Summer Development League.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο αφού η μία ομάδα απαντούσε στα καλάθια της άλλης. Τα «Στρουμφάκια» με τρίποντα των Διονυσόπουλου και Μανδρώνη αλλά και δίποντα του Ορέστη έδειχναν να πατούν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο (10-4), όμως οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο του Λιανά και δίποντο του Ρωμανού Ιωαννίδη μείωσαν στο καλάθι (19-17) στο δεκάλεπτο.

Οι Smurfs στο μεγαλύτερο μέρος του δεκαλέπτου διατηρούσαν έστω και δύσκολα το υπέρ τους προβάδισμα με τον Ορέστη να ξεχωρίζει με την απόδοσή του (30-29). Η ομάδα του Λιόλιου έκανε καλύτερο finish στο δεκάλεπτο και με συνεχόμενους πόντους του Ρ. Ιωαννίδη διαμόρφωσε το υπέρ της 32-33 ως σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Τα ΠιStolia είχαν αποκτήσει ψυχολογία κι αυτό φάνηκε στο τρίτο δεκάλεπτο, Με πρωταγωνιστές τα αδέρφια Ιωαννίδη έτρεξαν επιμέρους σκορ 16-23 και απέκτησαν προβάδισμα 8 πόντων (48-56) με την ολοκλήρωση 30 αγωνιστικών λεπτών. Οι Ορέστης και Μανδρώνης ήταν αυτοί που διακρίθηκαν για τους γηπεδούχους, όμως δεν είχαν τις απαραίτητες βοήθειες στην επίθεση από τους συμπαίχτες τους.

Οι San Antonio Smurfs επιχείρησαν να κάνουν την… αντεπίθεσή τους στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με συνεχόμενους πόντους του Μαρουφίδη η διαφορά έπεσε στο καλάθι (59-61), όμως η συνέχεια άνηκε ολοκληρωτικά στα ΠιStoliα. Με σημείο αναφοράς την άμυνα και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Ρ. Ιωαννίδη και Λιόλιο, οι «άσπροι» έφτασαν έστω και δύσκολα στη νίκη με τελικό σκορ 65-78. Το συγκρότημα του Γιώργου Λιόλιου βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και σήμερα στο κλειστό του Κολωνού θα διεκδικήσει την πρόκριση στο Final Four της Summer Development League. Οι Smurfs παρά τις πολλές απουσίες τους έκαναν καλή πορεία στο Summer League γνωρίζοντας μόλις μία ήττα. Τους περιμένουμε ακόμα πιο δυνατούς τον Σεπτέμβρη.

Mvp για τους νικητές ήταν ο Ρ. Ιωαννίδης με 29 πόντους (7/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 12/14 βολές) ενώ για τους ηττημένους ήταν ο Ορέστης με 23 πόντους (9/12 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2/2 βολές). Οι Smurfs είχαν 18/48 δίποντα (37,5%), 4/17 τρίποντα (14,8%) και 17/23 βολές (73,9%). Μάζεψαν 43 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ. Τα ΠιStoliα είχαν 21/41 δίποντα (51,2%), 5/16 τρίποντα (31,2%) και 16/20 βολές (80%). Μάζεψαν 34 ριμπάουντ και έδωσαν 7 ασίστ.

San Antonio Smurfs (Πετρόπουλος): Καλαϊτζόγλου 5, Μαρουφίδης 13 (12 ριμπ.), Ορέστης 23 (1), Γκουρογιάννης 2, Διονυσόπουλος 11 (1), Μανδρώνης 11 (2), Πετρόπουλος.

ΠιStoliα (Λιόλιος): Κοτσακάς 2, Λαδάς 8 (2), Ντάσκαρης 4, Ρ. Ιωαννίδης 29 (1), Γιαννουλάκης, Λιόλιος 10, Γ. Ιωαννίδης 14 (1), Παπαδιονυσίου, Λιανάς 6 (1).

Τι μας άρεσε: Η τρομερή εμφάνιση του Ρωμανού Ιωαννίδη. Πήρε την ομάδα του από το χέρι και την οδήγησε στη νίκη.

Τι δεν μας άρεσε: Το λειψό ρόστερ των San Antonio Smurfs.