Χριστοφορίδης Βασίλειος
Κοτίνης Νικόλαος
Βλασταρίδης Νεκτάριος
Μοσχοβίτης Παναγιώτης

Με δύο μεγάλα σουτ στα τελευταία δευτερόλεπτα η πολυνίκης του θεσμού Xavalencia «έκλεψε» τη νίκη από την Oklaχώμα και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στο Final Four της Summer Master League.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο αφού η μία απαντούσε στα καλάθια της άλλης. Η Oklaχώμα με καλάθια του Δρακόπουλου προηγήθηκε γρήγορα γρήγορα με 8-2, όμως οι «νυχτερίδες» με πόντους του Κοτίνη και του Γκουρβέλου ισοφάρισαν σε 12-12 στο 10’

Οι μετέπειτα νικητές είχαν αρχίσει να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση και με το δίδυμο Κοτίνη – Μοσχοβίτη να… κάνει την διαφορά πήραν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (17-21) στο 17’. Η ομάδα του Καραμασιώτη κατάφερε να απαντήσει και με τρίποντα των Μπουτσικάκη και Ψιλλάκη βρέθηκε στο +1 (33-32) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι Χριστοφορίδης και Μποφίλης άρχισαν να συνδέονται με το καλάθι κι έτσι η Xavalencia πήρε και πάλι το προβάδισμα (46-47), 3’ πριν το δεκάλεπτο. Οι «πράσινοι» με μπροστάρη τον Φιλαρτζή και άξιους συμπαραστάτες τους Ουζουνίδη και Πολυχρόνου έτρεξαν στα τελευταία λεπτά ένα 8-3 σερί, όντας στο +4 (54-50) με την ολοκλήρωση 30 αγωνιστικών λεπτών.

Οι γηπεδούχοι στο μεγαλύτερο μέρος της τελευταίας περιόδου διατηρούσαν το υπέρ τους προβάδισμα με τους Ουζουνίδη και Δρακόπουλο να ξεχωρίζουν με την απόδοσή τους (63-57). Η Xavalencia απέδειξε πόσο μεγάλη ομάδα είναι αφού στα τελευταία 2:30 λεπτά έτρεξε ένα σερί 0-11, «κλέβοντας» ουσιαστικά τη νίκη από τον αντίπαλο με τελικό σκορ 63-68. Ο Γκουρβέλος ήταν αυτός που «ξεκλείδωσε» την αντίπαλη άμυνα με πέντε πόντους, ενώ ένα τρίποντο σημείωσε ο Μοσχοβίτης. Ο επαναληπτικός είναι ορισμένος για την Κυριακή και σίγουρα περιμένουμε την αντίδραση της «μαχητικής» Oklaχώμα.

Mvp την Oklaχώμα ήταν ο Δρακόπουλος με 10 πόντους (5/9 δίποντα) ενώ για την Xavalencia ήταν ο Γκουρβέλος με 22 πόντους (8/12 δίποντα, 2/9 τρίποντα). Οι γηπεδούχοι είχαν 20/39 δίποντα (51,2%), 7/28 τρίποντα (25%) και 2/6 βολές (33,3%). Μάζεψαν 35 ριμπάουντ και έδωσαν 16 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 21/46 δίποντα (45,6%), 6/40 τρίποντα (15%) και 8/13 βολές (61,5%). Μάζεψαν 52 ριμπάουντ και έδωσαν 17 ασίστ.

Oklaχώμα (Καραμασιώτης): Ζυγούρης 15 (1), Μπουτσικάκης 14 (4), Φιλαρτζής 9 (10 ριμπ.), Ψιλλάκης 3 (1), Δρακόπουλος 10, Ουζουνίδης 8 (1), Πολυχρόνου 4.

Xavalencia (Ν. Βλασταρίδης): Α. Βλασταρίδης 7 (13 ριμπ.), Μποφίλης 3 (1), Μοσχοβίτης 15 (3), Χριστοφορίδης 6, Κοτίνης 15 (15 ριμπ.), Γκουρβέλος 22 (2), Ν. Βλασταρίδης.

Τι μας άρεσε: Το εντυπωσιακό finish της Xavalencia και η απόδοση των Κοτίνη, Μοσχοβίτη και Γκουρβέλου.

Τι δεν μας άρεσε: Το black out της Oklaχώμα στα τελευταία λεπτά και 6/40 τρίποντα της Xavalencia.