Ρουμπής Νικόλαος
Κοσιαράς Κωνσταντίνος
Γιακιντζής Στυλιανός
Χήρας Χρήστος

Οι Gladiators ξεκίνησαν την πορεία τους στον 4ο όμιλο της Master League με πολλή διάθεση, συγκεντρωμένο παιχνίδι, καλό rotation και τον Βασίλη Τσακίρη να πρωταγωνιστεί ακόμα μια φορά στο επιθετικό κομμάτι, αφού με 30 πόντους οδήγησε την ομάδα του στη νίκη κόντρα στους Ιπ-πότες, οι οποίοι έπαιξαν πεισμωμένα όμως δεν τους βγήκε το... κυνηγητό στο δεύτερο ημίχρονο.

Στα πρώτα λεπτά του ματς είχαμε αρκετές εναλλαγές και οι Ιπ-πότες με τους Δουβέα, Σιαπάνη, Χήρα να είναι σε καλή μέρα έδειχναν ότι μπορούν να ακολουθήσουν τον ρυθμό μέχρι τέλους, όμως μετά τη δεύτερη περίοδο οι Gladiators πήραν τον έλεγχο και έφτασαν μέχρι το +11, βλέποντας βέβαια τους αντιπάλους τους να πλησιάζουν στο τελευταίο λεπτό (στο 3 πόντους) και εκεί χρειάστηκε η ψυχραιμία του Τσακίρη και η καλή άμυνα από Δημήτρη Πρίτσο και Παναγόπουλο για να έρθει το πρώτο «ροζάκι» στην ομάδα του «coach P».

Το αμφίρροπο πρώτο δεκάλεπτο είχε απ’ όλα τα καλά, με τον Αγγελόπουλο να βάζει τρίποντο, τους Δουβέα, Χήρα να κερδίζουν αρκετές μάχες και να μοιράζουν τάπες κάτω από το καλάθι για τους «μαύρους» και τους Δημήτρη Ρούσσο, Τσιούφη, Τσακίρη να απαντούν για τους Μονομάχους που πήγαν στην πρώτη διακοπή με το σκορ στο 15-17.

Η ομάδα του Σπύρου Νταλαμπίρα έμεινε μπροστά στο σκορ μέχρι το 15ο λεπτό από τις προσπάθειες των Γιακιντζή, Σιαπάνη (18-22) και από εκείνο το σημείο άρχισε η αντεπίθεση των τυπικά γηπεδούχων «πορτοκαλί» (οι Gladiators έπαιξαν με τα καινούρια warm up μπλουζάκια τους, για να ξεχωρίζουν καλύτερα οι εμφανίσεις), που με τους Κόντο, Παναγόπουλο, Μαρούσκο να δίνουν βοήθειες στον Τσακίρη, γύρισαν το παιχνίδι υπέρ τους και έκλεισαν το ημίχρονο στο 28-22.

Κοσιαράς και Χήρας έφεραν πάλι τη διαφορά στους 3 πόντους για τους Ιπ-πότες στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου (28-25 στο 22’), όμως η ομάδα του George Pritsos ανέβασε απόδοση αμέσως μετά, με πρωταγωνιστή τον «Τσακ» στην επίθεση και την άμυνα να κλείνει καλύτερα τους χώρους, οπότε πήγε 2 φορές σε διψήφια διαφορά το σκορ (35-25 στο 24’, 45-35 στο 29’), για να δει το 30ο λεπτό να ολοκληρώνεται στο 45-37 από ένα καλάθι του Δουβέα στην εκπνοή του.

Η μεγαλύτερη απόσταση που πήραν οι Μονομάχοι ήταν στην αρχή της τέταρτης περιόδου, με το τρίποντο του Δημήτρη Πρίτσου να κάνει το 48-37 (στο 31’) και να διατηρείται κάπου εκεί μέχρι το 36’ (55-46), για να έρθει η αντίδραση από τους φιλοξενούμενους με τους Δουβέα, Χήρα να κάνουν ένα επί μέρους 2-8 σε 2 λεπτά και να... αγχώνουν τους Gladiators (57-54 στο 38’), οι οποίοι τελικά «καθάρισαν» με τον κλασικό Μονομάχο που λέγαμε και πήραν τη νίκη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος με 59-54.

MVP της αναμέτρησης ψηφίστηκε φυσικά ο Βασίλης Τσακίρης με 30 πόντους, 4 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ενώ από τους Ιπ-πότες ξεχώρισε ο Μάνος Δουβέας με 19 πόντους, 18 ριμπάουντ (τα 10 επιθετικά) και 2 ασίστ.

Συνολικά οι «πορτοκαλί» είχαν 13/39 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 15/17 βολές, 41 ριμπάουντ (10-31), 9 ασίστ, 13 κλεψίματα, 18 λάθη και 2 μπλοκ, με τους «μαύρους» να τελειώνουν το ματς με 20/52 δίποντα, 2/15 τρίποντα, 8/17 βολές, 45 ριμπάουντ (17-28), 10 ασίστ, 12 κλεψίματα, 20 λάθη και επίσης 2 μπλοκ.

Gladiators (coach Πρίτσος): Τσακίρης 30 (1), Παναγόπουλος 5, Τσιούφης 5 (1), Αρφαράς 4, Μπίλιας 3, Μαρούσκος 3 (1), Ρούσσος 3 (1), Δ. Πρίτσος 3 (1), Κόντος 3 (1), Φραγκουλόπουλος

Ιπ-πότες (Νταλαμπίρας): Δουβέας 19, Χήρας 10, Σιαπάνης 9, Αγγελόπουλος 7 (1), Γιακιντζής 6 (1), Ρούσσος 2, Κοσιαράς 1, Ρουμπής

Τι μας άρεσε περισσότερο: Ο Βασίλης Τσακίρης, που θα είναι και φέτος ο πρωταγωνιστής στις επιθέσεις των Μονομάχων, αλλά και αρκετές αμυντικές προσπάθειες από Δημήτρη Πρίτσο, Παναγόπουλο, Τσιούφη που κράτησαν «ασπίδα» όταν έδωσε την εντολή ο «στρατηγός» από τον πάγκο.