Τριμπόνιας Σταμάτιος
Ριάχι Δημήτριος
Φουρτούνης Διονύσιος
Τσίβρας Παναγιώτης (Dec 17)

Με τον Λύσανδρο Καπόπουλο να σημειώνει 23 πόντους, η Space Hellas επικράτησε σε ένα συγκλονιστικό ματς των North Bulls με 55-54. Ο Ντουμάνης οργάνωνε και μοίραζε και ο Καπόπουλος πρώτος στο ανοιχτό γήπεδο ολοκλήρωνε τις πάσες πάρε βάλε του συμπαίκτη του. Οι φιλοξενούμενοι με τον Κεράτσα να σημειώνει 18 πόντους είχαν τις ευκαιρίες τους να δραπετεύσουν με το διπλό από το κλειστό του Πλάτωνα, αλλά όντας άστοχοι στα κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης υποχρεώθηκαν σε ήττα.

Ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τους γηπεδούχους καλύτερους στα σημεία να κλείνουν την περίοδο μπροστά στο σκορ με 12-10. Καπόπουλος, Ηλιόπουλος και Κωνσταντινίδης βοήθησαν την ομάδα ώστε να πάρει το ψυχολογικό προβάδισμα. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν κολλημένοι στον αντίπαλο χάρη στις προσπάθειες των Κουλέτση, Κεράτσα και Φουρτούνη.

Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους North Bulls να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση και να μπαίνουν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο προηγούμενοι με 28-23. Κεράτσας, Φουρτούνης και Κουλέτσης με ωραίες συνεργασίες βοήθησαν την ομάδα να επιβάλει το ρυθμό της και να πάρει και μια διαφορά 5 πόντων. Οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν με το μαρκάρισμα του Κεράτσα, την ώρα που επιθετικά λύσεις ώστε να μην διευρύνει την διαφορά ο αντίπαλος έδωσαν οι Καπόπουλος, Ντουμάνης και Ηλιόπουλος.

Καλύτεροι οι γηπεδούχοι στο τρίτο δεκάλεπτο κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια ισοφαρίζοντας σε 37-37. Ο Καπόπουλος με 7 πόντους; έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης, με τον Κωνσταντινίδη να προσθέτει 3. Οι φιλοξενούμενοι είδαν την αντίδραση του αντιπάλου και χωρίς να πανικοβληθούν έμειναν ζωντανοί στην διεκδίκηση της νίκης χάρη στους 4 πόντους του Ριάχη υπό πολύ δύσκολες συνθήκες.

Ματς ακατάλληλο για καρδιακούς εκτυλίχθηκε στο κλειστό του Πλάτωνα με τους γηπεδούχους καλύτερους στις μικρές λεπτομέρειες που κρίνουν αναμετρήσεις να φτάνουν σε μια παλικαρίσια νίκη με 55-54. Ο Ντουμάνης με 2 τρίποντες βόμβες έκανε την αρχή, με τον Καπόπουλο να προσθέτει 6 πόντους και τους παίκτες να γίνονται ένα κουβάρι με την κόρνα της λήξης. Οι φιλοξενούμενοι το πάλεψαν μέχρι τέλους, με τον Κεράτσα να το χει προσωπικά, αλλά οι 7 πόντοι του στο τέλος να μην στέκονται αρκετοί ώστε να χαρίσουν τη νίκη στην δική του ομάδα.

Πολυτιμότερος για τους νικητές ο Καπόπουλος με 23 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κεράτσας με 18 π'οντους, 17 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 4 μπλοκ. Οι γηπεδούχοι είχαν 17/50 δίποντα, 3/16 τρίποντα, 12/22 βολές, μάζεψαν 44 (12-32) ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 1 μπλοκ ενώ υπέπεσαν σε 12 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 21/49 δίποντα, 1/21 τρίποντα, 9/15 βολές, μάζεψαν 45 (11-34) ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 4 μπλοκ ενώ υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Space Hellas (Ντουμάνης): Αράπογλου, Βεργόγιαννης 8, Κουφογιώργος, Καπλάνης, Κωνσταντινίδης 7, Παλιοκώστας, Ηλιόπουλος 5, Ντουμάνης 12, Καπόπουλος 23.

North Bulls (Αμερικάνος): Κουλέτσης 7, Φουρτούνης 7, Ριάχη 4, Κεράτσας 18, Αλιγεώργας 3, Αμερικάνος 4, Τσιβράς 7, Τριμπόνιας 4.

Τι μας άρεσε: Το δίδυμο Ντουμάνη - Καπόπουλου των νικητών.

Τι δεν μας άρεσε: Προβλέψιμοι στο τέλος οι North Bulls οι οποίοι τα περίμεναν όλα από τον Κεράτσα.