Κλιμαντήρης Δημήτριος
Στάθης Δημήτριος
Γραμμάτος Χαράλαμπος
Κούζας Ιωάννης

Αν και δυσκολεύτηκε αρκετά στο πρώτο ημίχρονο, τελικά η Arch έφτασε εύκολα στο 11ο ροζ φύλλο αγώνα στον τρίτο όμιλο της Master League, καθώς στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής επιβλήθηκε των Phoenix Bums με 53-68 στο Athens Sports Hall!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο μεγαλύτερο μέρος της πρώτης περιόδου, με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 10-11 και τους Λάσπα – Βογιατζή να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 4 πόντους έκαστος. Μέσα σε δύο λεπτά το συγκρότημα του Πατσάκα βρήκε ρυθμό και με ηγέτη στην επίθεση τον Στέλιο Κλιμαντήρη με 9 πόντους, έχοντας βέβαια και τις βοήθειες των Πρωτόγερου (4π) – Κούζα (3π), πήρε αέρα 9 πόντων, 10-19. Πρόλαβαν να μειώσουν στους 5, 14-19, πριν το τέλος του δεκαλέπτου οι «Αλήτες», χάρη σε δίποντο του Κοβάτσου και 2/2 βολές του Φραγκάκη.

Με καλάθι του Λαύκα και 2/2 βολές του Δημήτρη Κλιμαντήρη στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου, η Arch διατηρούσε το βραχύ προβάδισμά της, 21-24. Στη συνέχεια του δεκαλέπτου οι  Phoenix Bums ήταν ανώτεροι και με τους Μοσκόφογλου (6π), Λάσπα (5π) και Μοίρα (4π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση, προσπέρασαν με 33-31. Ο Στέλιος Κλιμαντήρης με 4 πόντους κράτησε κοντά στο σκορ τους φιλοξενούμενους σε εκείνο το διάστημα, ενώ με δίποντο του Κούζα διαμορφώθηκε το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, 33-33.

Όπως πράττει στα περισσότερα παιχνίδια της, έτσι και το βράδυ της Τετάρτης, η Arch πάτησε γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο χτίζοντας διψήφια διαφορά 14 πόντων, 35-49, κλείνοντας τελικά την περίοδο στο +11, 42-53. Το δίδυμο Κούζα – Λαύκα πετούσε φωτιές σε εκείνο το σημείο, με τον Γιάννη να πετυχαίνει 10 πόντους και τον Τόλη να προσθέτει άλλους 8. Έχοντας μεγάλο νεκρό διάστημα στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έχασαν την επαφή με τον αντίπαλο, παρά τους 6 πόντους που σημείωσε ο Κοβάτσος.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην τελευταία περίοδο οι «Μπυρόβιοι», αφού με τον Σολδάτο να παίρνει μπρος σκοράροντας 9 πόντους και τους Πρωτόγερο – Στάθη να συνδράμουν 3 και 2 πόντους, αντίστοιχα, έφτασαν την διαφορά στους 19, 47-66. Το μόνο που κατάφεραν οι Phoenix Bums μέχρι το φινάλε ήταν να μειώσουν στους 15, 53-68, με τον Μοίρα να ξεχωρίζει με τους 7 πόντους που σημείωσε.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 15/19 βολές (78,9%), 16/37 δίποντα (43,2%) και 2/19 τρίποντα (10,5%). Πήραν 33 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 19 λάθη και 1 μπλοκ. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/18 βολές (44,4%), 24/51 δίποντα (47%) και 4/24 τρίποντα (16,7%). Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, ενώ είχαν 20 λάθη και 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Phoenix Bums ο Βογιατζής με 8 πόντους, έχοντας 4/6 βολές (66,7%), 2/4 δίποντα (50%) και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 1 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 2 λάθη. Κορυφαίος της Arch ο Λαύκας με 11 πόντους (double-double), έχοντας 1/5 βολές (20%) και 5/9 δίποντα (55,6%). Πήρε 16 ριμπάουντ, σέρβιρε 2 έτοιμα καλάθια, έκλεψε άλλες τόσες φορές και υπέπεσε σε 4 λάθη.

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Βογιατζής 8, Γεροντής 2 (9 ριμπ, 1 ασίστ), Μοίρας 13 (1 τριπ, 4 κλεψ), Φραγκάκης 2, Λάσπας 9 (1 τριπ, 2 ασίστ, 3 κλεψ, 1 τάπα), Κοβάτσος 8 (2 κλεψ), Μοσκόφογλου 11 (11 ριμπ, 1 ασίστ, 1 κλεψ)

Arch (Πατσάκας): Σολδάτος 13 (1 τριπ, 1 ασίστ, 3 κλεψ), Στάθης 2, Πρωτόγερος 5 (2 ασίστ, 1 κλεψ), Κλιμαντήρης Σ. 13 (9 ριμπ, 1 ασίστ, 4 κλεψ), Κλιμαντήρης Δ. 2 (1 ασίστ), Λαύκας 11, Γραμμάτος 2, Διακονικολάου 4 (7 ριμπ, 4 ασίστ, 1 κλεψ, 1 τάπα), Κούζας 16 (3 τριπ, 5 ριμπ, 1 ασίστ, 4 κλεψ, 1 τάπα)

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο της Arch, όπου με όπλο την αμυντική λειτουργία και δράστες τους Κούζα, Στέλιο Κλιμαντήρη, Λαύκα και Σολδάτο, έφτασε τελικά εύκολα στη νίκη!

Τι δεν μας άρεσε: Η αρκετή ένταση που υπήρχε στο ματς στο πρώτο ημίχρονο, αλλά και τα αρκετά λάθη των δύο ομάδων!