Διονυσόπουλος Γεώργιος
Θεοδώρου Δημήτριος
Τζουβάνας Νικόλαος
Φραντζέσκος Μιχαήλ

Οι Immortals έδειξαν πιο διψασμένοι και πιο παθιασμένοι το βράδυ της Τετάρτης στο Athens Sports Hall, με συνέπεια να φτάσουν σε μια μεγάλη νίκη με 46-66 επί των Pink Flamingos, φτάνοντας έτσι τα πέντε ροζ φύλλα αγώνων στον πρώτο γύρο του τρίτου ομίλου της Master League, αναγκάζοντας παράλληλα την παρέα του Ζαχαρόπουλου στην τρίτη της ήττα στα πλαίσια της δέκατης αγωνιστικής. Μεγάλο παιχνίδι έκανε ο Τζουβάνας, έχοντας 16 πόντους με 18 ριμπάουντ και 4 τάπες, αγωνιζόμενος για 37 λεπτά!

Οι Pink Flamingos ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα το ματς, καθώς με τον Πάλλα να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 8 πόντους και τον Γκαλά να τον ακολουθεί με άλλους 5, προηγούνταν με 15-12. Οι Immortals παρά το αμυντικό τους πρόβλημα μέσα στην ρακέτα, παρέμειναν κοντά στο σκορ, χάρη στο δίδυμο Αποίκου – Τζουβάνα, με τον καθένα να σκοράρει 4 πόντους.

Στην δεύτερη περίοδο οι «Αθάνατοι» ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με τους Τζουβάνα (8π), Φραντζέσκο (4π), Βλάχο (3π) και Αποστόλου (3π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση, προσπέρασαν με 23-29, 4:00 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, οι Pink Flamingos πρόλαβαν να αντιδράσουν πριν το φινάλε του ημιχρόνου και με ακόμη 10 πόντους του δαιμόνιου Πάλλα, αλλά και δίποντα των Ζαχαρόπουλου – Θωμά, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 32-32.

Το ντέρμπι καλά κρατούσε μέχρι τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου, με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 40-42, 3:30 για το φινάλε του. Οι Pink Flamingos πάλευαν να παραμείνουν κοντά στο σκορ, με τους Ζαχαρόπουλο, Γκαλά, Πάλλα και Δούνη να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι με 2 πόντους έκαστος. Οι Immortals, όμως, με όπλο την άμυνά τους, πήραν αέρα 8 πόντων στη λήξη της περιόδου, 40-48, έπειτα από 8 πόντους του Αποστόλου που πήρε μπρος σε εκείνο το σημείο, ενώ 3 πρόσθεσε ο Αποίκος.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε το συγκρότημα του Θεοδώρου και στο τελευταίο δεκάλεπτο, μετατρέποντας το ματς σε παράσταση για έναν ρόλο, καθώς με 8 πόντους του Διονυσόπουλου, 4 του Αποίκου και άλλους τόσους του γίγαντα Τζουβάνα, έφτασε την διαφορά στους 23, 43-66, 1:30 για τη λήξη. Μόλις 6 πόντους πέτυχαν στην τελευταία περίοδο οι Pink Flamingos, με τον Πάλλα να έχει έμμεσο τρίποντο και τον Ζαχαρόπουλου να ευστοχεί από την περιφέρεια, διαμορφώνοντας το τελικό 46-66.

Στο τέλος της συνάντησης οι γηπεδούχοι είχαν 7/12 βολές (58,3%), 18/42 δίποντα (42,8%) και 1/17 τρίποντα (5,9%). Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές και έκαναν 14 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/13 βολές (53,8%), 25/56 δίποντα (44,6%) και 3/17 τρίποντα (17,6%). Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 7 λάθη και 5 τάπες.

Πολυτιμότερος των Pink Flamingos ο Πάλλας με 23 πόντους (double-double), έχοντας 5/8 βολές (62,5%), 9/17 δίποντα (52,9%) και 0/1 τρίποντο, ενώ μάζεψε 12 ριμπάουντ και ήταν αλάνθαστος. Κορυφαίος των Immortals ψηφίστηκε ο Αποστόλου με 13 πόντους, έχοντας 2/4 βολές (50%), 4/12 δίποντα (33,3%) και ¼ τρίποντα (25%). Πήρε 1 ριμπάουντ, σέρβιρε 3 έτοιμα καλάθια, έκλεψε 1 φορά και υπέπεσε σε 3 λάθη.

Pink Flamingos (Κουβάτης): Πάλλας 23, Σολωμός (1 ασίστ, 1 κλεψ), Γκαλάς 8 (9 ριμπ, 3 ασίστ), Δούνης 4 (2 ασίστ), Θωμάς 2 (1 ασίστ, 1 κλεψ), Κουβάτης 2, Ζαχαρόπουλος 7 (10 ριμπ, 1 τριπ, 1 ασίστ), Κριμήτσος (1 ασίστ, 1 κλεψ)

Immortals (Θεοδώρου): Βλάχος 3 (1 τριπ, 5 ριμπ, 3 κλεψ), Φραντζέσκος 6 (1 τριπ, 1 ασίστ, 2 κλεψ), Αποστόλου 13 (1), Θεοδώρου 3 (6 ριμπ, 2 κλεψ), Τζουβάνας 16 (18 ριμπ, 1 ασίστ, 4 τάπες), Διονυσόπουλος 10 (1 κλεψ, 1 τάπα), Αποίκος Α. 15 (10 ριμπ, 4 ασίστ, 2 κλεψ)

Τι μας άρεσε: Μπορεί οι Immortals να ήθελαν κυρίως τη νίκη, ωστόσο έπιασαν και εξαιρετική απόδοση, θυμίζοντας έτσι την περσινή τους ομάδα!

Τι δεν μας άρεσε: Το καταστροφικό δεύτερο ημίχρονο των Pink Flamingos, δείχνοντας κουρασμένοι, αλλά και εγκλωβισμένοι στο επιθετικό κομμάτι, παρά την εξαιρετική εμφάνιση του Πάλλα!