Καλούδης Αλέξανδρος
Καψάλης Κωνσταντίνος
Τριγάζης Ανδρέας
Τσουχνίκας Δημήτριος

Με 32 πόντους του Βασίλη Τσακίρη οι  Gladiators πήραν την πρόκριση για την επόμενη φάση του Basketaki Cup επικρατώντας της L' Ovelha Negra με 76-50. Το συγκρότημα του Γιώργου Πρίτσου ανέβασε ταχύτητα στο δεύτερο ημίχρονο φτάνοντας σε μια εύκολη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι ήταν άκρως ανταγωνιστικοί στο πρώτο μισό αλλά στην επανάληψη έμειναν από δυνάμεις με αποτέλεσμα η διαφορά να ανοίξει και πλέον να επικεντρώνουν την προσοχή τους στο πρωτάθλημα.

Ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τους φιλοξενούμενους καλύτερους στα σημεία να κλείνουν την περίοδο μπροστά στο σκορ με έναν πόντο, 17-16. Καψάλης και Γενάρης βρήκαν διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι δίνοντας ψυχολογικό προβάδισμα στην ομάδα τους. Για τους Gladiators οι Τσακίρης και Νεστοράτος κράτησαν την ομάδα σε απόσταση βολής από τον αντίπαλο.

Αλλαγή σκηνικού είχαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν στροφές και να καταφέρνουν όχι μόνο να προσπεράσουν αλλά και να χτίσουν με την λήξη του ημιχρόνου διαφορά 9 πόντων, 38-29. Τσακίρης, Μαρούσκος και Νεστοράτος βρήκαν χώρους και δεν τους άφησαν ατιμώρητους. Οι "μαύροι" εμφάνισαν θέματα στο αμυντικό τους transition, την ώρα που επιθετικά βοήθησαν οι Γαϊτάνης και Γρηγορόπουλος.

Με το πόδι στο γκάζι οι γηπεδούχοι συνέχισαν να φέρουν χτυπήματα στον αντίπαλο με την διαφορά να ανοίγει και να σκαρφαλώνει στο τέλος της περιόδου στους 18 πόντους, 57-39. Ο Τσιούφης τροφοδοτήθηκε και μαζί με τους Τσακίρη, Νεστοράτο και Μαρούσκο έβαλαν την ομάδα με το ένα πόδι στην επόμενη φάση του κυπέλλου. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να χάνουν μέρος της συγκέντρωσής τους σε κομβικό σημείο της αναμέτρησης με τις λύσεις στην επίθεση να λιγοστεύουν και την άμυνα να μπάζει από παντού.

Με τον Γιώργο Πρίτσο να μην αφήνει λεπτό τους παίκτες του να χαλαρώσουν, οι Gladiators συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και κατάφεραν να φτάσουν εύκολα στο τελικό 76-50. Ο Τσακίρης ο οποίος βρίσκεται σε τρομερό φεγγάρι, μετά το triple double με τους Beerokoillers πρόσθεσε ακόμα μια εντυπωσιακή εμφάνιση με 32 πόντους και 8 ασίστ. Οι παίχτες τγς L' Ovelha Negra μετά το πρώτο δεκάλεπτο δεν κατάφεραν να κοιτάξουν στα μάτια τον αντίπαλο και μην έχοντας δυνάμεις να ορθώσουν ανάστημα γνώρισαν βαριά ήττα.

Πολυτιμότερος για τους νικητές ο Τσακίρης με 32 πόντους, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 2 κλεψίματα. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Καψάλης με 10 πόντους και 7 ριμπάουντ. Οι γηπεδούχοι είχαν 17/41 δίποντα, 8/21 τρίποντα, 18/27 βολές, μάζεψαν 45 (6-39) ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 4 μπλοκ ενώ υπέπεσαν σε 12 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/54 δίποντα, 2/23 τρίποντα, 10/20 βολές, μάζεψαν 46 (15-31) ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 1 μπλοκ ενώ υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Gladiators (Πρίτσος): Τσακίρης 32, Αρφαράς 1, Μαρούσκος 12, Νάκος 4, Τσιούφης 9, Πρίτσος 4, Φραγκουλόπουλος, Νεστοράτος 14.

L' Ovelha Negra (Γενάρης): Χρυσανθόπουλος 5, Τσουχνικάς 1, Καλούδης, Γενάρης 10, Μπίρης 2, Γαϊτάνης 8, Τριγάζης 5, Γρηγορόπουλος 9, Καψάλης 10.

Τι μας άρεσε: Με τέτοιο Τσακίρη οι Gladiators είναι ικανοί για μεγάλα πράγματα φέτος.

Τι δεν μας άρεσε: Τα έσπασαν από την περιφέρεια οι φιλοξενούμενοι με 2/23 (8.7%).