Παπακαλοδούκας Χρήστος
Ζαφειράκης Άγγελος
Αμπάτζογλου Ιωάννης
Μπούτος Ηλίας (Dec17)

Την προηγούμενη αγωνιστική έκαναν την χειρότερή τους εμφάνιση φέτος, ωστόσο το βράδυ της Δευτέρας οι Vatos Locos βρήκαν τον χαμένο εαυτό τους και με πειστική εμφάνιση, κέρδισαν εύκολα τους Bobeeres με 55-77, παίρνοντας το τρίτο ροζ φύλλο αγώνα μετά το πέρας της έβδομης αγωνιστικής του δευτέρου ομίλου της Master League.

Νωρίς νωρίς οι φιλοξενούμενοι πήραν τον έλεγχο του αγώνα, φτάνοντας μέχρι και στο +9, 9-18, κλείνοντας τελικά την πρώτη περίοδο στο +7, 12-19. Το δίδυμο Κωνσταντίνου – Λογγίτση τραβούσε το κουπί στην επίθεση, με τον πρώτο να σκοράρει 9 πόντους και τον δεύτερο 5, ενώ από δύο βολές είχαν οι Μπούτος και Παπαμιχαήλ. Μόνος του πάλευε στο ξεκίνημα της συνάντησης για τους Bobeeres ο Ανδρέας Αγάθος, αφού σημείωσε τους 8 από τους 12 πόντους της ομάδας του, ενώ ένα τρίποντο είχε ο Τζώρτζης.

Με 5 συνεχόμενους πόντους του Τάσου Τζώρτζη στα πρώτα δύο λεπτά της δεύτερης περιόδου, οι γηπεδούχοι μείωσαν στο καλάθι, 17-19. Το υπόλοιπο, όμως, του πρώτου ημιχρόνου ανήκε στην ομάδα του Τασιούδη, καθώς με τρία τρίποντα του Παπαμιχαήλ, 6 πόντους του Λογγίτση και 5 του Μπούτου, έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας 18 πόντων, 26-44. Ο Αγάθος έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του και στο δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο οι νέοι 5 πόντοι που πέτυχε δεν ήταν αρκετοί για να κρατήσουν τους Bobeeres κοντά στο σκορ.

Το πιο χορταστικό, αλλά και ισορροπημένο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ήταν το τρίτο, όπου οι Bobeeres προσπάθησαν να μαζέψουν την διαφορά, χωρίς αποτέλεσμα, καθώς οι Vatos Locos έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +18, 45-63. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Τζώρτζης και Αγάθος με 9 και 6 πόντους, αντίστοιχα, ενώ για τους φιλοξενούμενους τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Κουτέλας (4π), Λογγίτσης (4π), Ζαφειράκης (4π) και Αμπάτζογλου (3π). Σκορ τρίτου δεκαλέπτου 45-63.

Στην τελευταία περίοδο οι Bobeeres ουσιαστικά τα παράτησαν και έτσι οι Vatos Locos έφτασαν με σβηστές τις μηχανές τους στο ροζ φύλλο αγώνα με 55-77, χάρη σε νεόυς 4 πόντους του Ζαφειράκη και άλλους τόσους του Παπαμιχαήλ. Ο συνήθης ύποπτος Αγάθος έδωσε και στο φινάλε τις λύσεις στην επίθεση της ομάδας του Μάτσα, πετυχαίνοντας 6 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Τζώρτζης με 3. Τελικό αποτέλεσμα στον Κολωνό 55-77 και νίκη για τους Vatos Locos!

Στο τέλος της συνάντησης οι γηπεδούχοι είχαν 14/25 βολές (56%), 16/44 δίποντα (36,3%) και 3/18 τρίποντα (16,7%). Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 21 λάθη και 4 τάπες. Στο απέναντι στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/19 βολές (52,6%), 26/55 δίποντα (47,2%) και 5/18 τρίποντα (27,8%). Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν άλλες τόσες φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 5 μπλοκ.

Πολυτιμότερος για τους Bobeeres ο Αγάθος με 27 πόντους (double-double), έχοντας 11/15 βολές (73,3%), 8/15 δίποντα (53,3%) και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και 2 τάπες, ενώ είχε 2 κλεψίματα και 4 λάθη. Κορυφαίος των Vatos Locos ο Παπαμιχαήλ με 17 πόντους, έχοντας 3/3 βολές (100%), 4/4 δίποντα (100%) και 2/3 τρίποντα (66,7%). Πήρε 2 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 1 ασίστ και 1 λαθάκι.

Bobeeres (Μάτσας): Τζώρτζης 20 (3 τριπ, 8 ριμπ, 2 ασίστ, 2 κλεψ), Καββαδίας (1 κλεψ), Χρηστίδης 2 (1 ασίστ), Αντωνόπουλος (3 ασίστ), Αγάθος 27, Τσίτουρας 2 (1 κλεψ), Λογοθέτης 1, Αντωνάκης 3 (10 ριμπ, 3 ασίστ, 1 κλεψ, 2 τάπες)

Vatos Locos (Τασιούδης): Αμπάτζογλου 6 (5 ριμπ, 2 κλεψ), Λογγίτσης 15 (1 τριπ, 1 ασίστ, 2 κλεψ), Ζαφειράκης 10 (1 τριπ, 3 ασίστ, 2 κλεψ), Κωνσταντίνου 11 (1 τριπ, 9 ριμπ, 2 ασίστ, 1 τάπα), Κουτέλας 8 (10 ριμπ, 2 ασίστ, 2 κλεψ, 1 τάπα), Παπαμιχαήλ 17 (2), Μπούτος 10 (10 ριμπ, 3 ασίστ, 3 τάπες), Παπακαλοδούκας (1 ασίστ, 2 κλεψ), Κιούσης (1 κλεψ)

Τι μας άρεσε: Επιτέλους είδαμε τους πραγματικούς Vatos Locos, αυτό ήταν που μας άρεσε!

Τι δεν μας άρεσε: Το γεγονός πως οι Bobeeres πέρασαν από την αρχή του παιχνιδιού δίχως να πιστεύουν στη νίκη, επηρεασμένοι από τις απουσίες που είχαν!