Οι ομάδες έχουν βρεθεί αντιμέτωπες 9 φορές.
Komites BCΑλκοολικός Αστέρας
2Νίκες7
452Πόντοι554
Development League A_B 2017-201806/01/2018Komites BC - Αλκοολικός Αστέρας33 - 40

Καραμπάσης Μιχαήλ (Dec17)

Για την 10η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Development League στο κλειστό του Seven οι Κομήτες αντιμετώπιζαν τον Αλκοολικό Αστέρα. Οι γηπεδούχοι με ρεκόρ 0-9, ήρθαν αποφασισμένοι να σπάσουν το... ρόδι με την έναρξη της νέας χρονιάς, απέναντι στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι με ρεκόρ 4-5 ήθελαν να πάρουν τη νίκη για να πλασαριστούν ψηλότερα στη βαθμολογία. Τελικά η νίκη ήρθε για την ομάδα του Αντωνόπουλου με 40-33.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Αλκοολικούς να μπαίνουν πιο δυνατά και να επιβάλουν το ρυθμό τους. Από τη μία ο Αγγελής να «ματώνει» το καλάθι του Αστέρα και από την άλλη ο Αργύρης να κάνει κάτι αντίστοιχο με το καλάθι των Κομητών. Αποτέλεσμα 1ου δεκαλέπτου 7-12 για τους «κίτρινους».

Στη 2η περίοδο είδαμε τα «Αστέρια» του Αντωνόπουλου να συνεχίζουν το σερί τους και να πιέζουν στην άμυνα, ενώ στην επίθεση με πιο ορθές επιλογές από τους αντιπάλους τους να κάνουν το 4-10. Μόλις 2 καλάθια από τους ουραγούς του ομίλου στο 2ο δεκάλεπτο, ενώ με πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Παππά οι «Αλκοολικοί» πήγαν στα αποδυτήρια με double score, 11-22!

Χαμηλό σκορ είχαμε στο 1ο ημίχρονο, κάτι που φάνηκε να διορθώνεται κάπως στην επανάληψη. Μοιρασμένο το 3ο μέρος του αγώνα με τους Κομήτες να βελτιώνουν την άμυνα τους και στην επίθεση ναι μεν να σκοράρουν με το... σταγονόμετρο, αλλά περισσότερο απ' ότι στα 2 πρώτα δεκάλεπτα. Με τον Γιωτόπουλο να δίνει τις περισσότερες λύσεις για την ομάδα του Αγγελή, ενώ αντίθετα οι... μόνιμα «μεθυσμένοι» είχαν επιθετικό πλουραλισμό και σκορ 9-8. Έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στην 4η πράξη με σκορ 20-29.

Στο 4ο δεκάλεπτο και στο πιο παραγωγικό επιθετικά και για τις δύο ομάδες οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να κάνουν την υπέρβαση, ξαναμπήκαν στο παιχνίδι αλλά δεν υπήρχαν οι αντοχές για να το γυρίσουν. Με κορυφαίους τους Ευσταθόπουλο, Αγγελόπουλο και Αγγελή να προσπαθούν για την ανατροπή, η οποία τελικά δεν ήρθε, αφού οι Μοσκιού και Παππάς κράτησαν την ομάδα τους σε θέση «καπετάνιου» μέχρι το φινάλε. Αποτέλεσμα δεκαλέπτου 13-10 και τελικό σκορ 33-40.

Κορυφαίος για τους νικητές με double double ο Δημήτρης Παππάς με 12 πόντους (4/9 βολ., 4/14 διπ.), μάζεψε 18 ριμπάουντ (9-9), είχε και 1 ασίστ, σε 25’ συμμετοχής. Από την άλλη για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Αγγελής  με 11 πόντους (1/1 διπ., 3/3 τριπ.), μάζεψε 9 ριμπάουντ (8-1), είχε 1 λάθος, σε 29’ συμμετοχής. Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι με 26,5% στα δίποντα (9/34), με 20% στα τρίποντα (3/15) και 30% στις βολές (6/20). Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, είχαν 5 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 τάπα και 20 λάθη. Αντίστοιχα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 24,1% στα δίποντα (13/54), επίσης 10% στα τρίποντα (2/20) και 42,1% στις βολές (8/19). Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, επίσης είχαν 6 ασίστ, 13 κλεψίματα, 3 τάπες και 9 λάθη.

Κομήτες (Αγγελής): Σπυράτος 2, Αγγελής 11 (3), Γιωτόπουλος 6, Ευσταθόπουλος 4, Αγγελόπουλος 6, Αθάνος, Διαλελής, Γκόρτσος 2, Νίκαινας 2.

Αλκοολικός Αστέρας (Αντωνόπουλος): Καραμπάσης 2, Αντωνόπουλος, Παππάς Δ. 12, Παππάς Γ., Μόσχος, Αργύρης 5 (1), Μοσκιού 7 (1), Παπαγεωργίου 8, Παυλάκης 4, Πρωτόπαππας 2.

Τι μας άρεσε: Είδαμε τον Αντωνόπουλο στο γήπεδο!!!

Τι δε μας άρεσε: Ένα παιχνίδι στο οποίο οι επιθέσεις δεν είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο.