Σιχλιμίρης Ευστάθιος
Τσούσης Π
Καντιώτης Φ
Γεροντίδης Γεώργιος

Ανεβάζοντας στροφές μετά το πρώτο δεκάλεπτο, η Χαρμάνι Milano έφτασε σε μια εύκολη νίκη επί των Γερόντων με 61-40. Καλή εμφάνιση για τους γηπεδούχους πραγματοποίησαν οι Μπομπώτης και Αλέξης που σημείωσαν 15 και 12 πόντους αντίστοιχα, σε ένα ματς όπου όλοι όσοι αγωνίστηκαν έγραψαν το όνομά τους στον πίνακα των σκόρερ. Οι φιλοξενούμενοι μετά το πρώτο δεκάλεπτο δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό του αντιπάλου γνωρίζοντας την ήττα.

Τα πατήματά τους προσπάθησαν να βρουν οι δύο ομάδες με αποτέλεσμα το κακό μπάσκετ και το χαμηλό σκορ. Οι γηπεδούχοι καλύτεροι στις λεπτομέρειες έκλεισαν την περίοδο μπροστά στο σκορ με 10-6. Μπομπώτης και Αλέξης με 6 και 2 πόντους αντίστοιχα έδειξαν να βρίσκονται σε καλή κατάσταση. Οι φιλοξενούμενοι με 4 πόντους του Γ. Γεροντίδη έμειναν σε απόσταση βολής από τον αντίπαλο.

Τα πάντα άλλαξαν στο δεύτερο δεκάλεπτο καθώς η Χαρμάνι Milano με επιμέρους 29-7 εκτόξευσαν την διαφορά στο ημίχρονο στους 26 πόντους, 39-13. Λιαμπότης, Μανούρης, Μπομπώτης και Αλέξης συνεργάστηκαν άψογα με αποτέλεσμα να δώσουν πρόωρο τέλος στην αναμέτρηση. Οι Γέροντες δεν έβγαλαν την ίδια ενέργεια με αυτή του πρώτου δεκαλέπτου και πλέον στο υπόλοιπο του ματς τους έμενε να διασκεδάσουν τις εντυπώσεις.

Με το πόδι στο γκάζι συνέχισαν οι γηπεδούχοι με αποτέλεσμα η διαφορά να αυξάνει και το τέλος της περιόδου να βρίσκει την Χαρμάνι στο +30, 54-24. Ομορφιές από τους Αλέξη, Σαματά, Τάγκα και Μανιάτη, με την ομάδα να ανοίγει το rotation. Οι Γέροντες παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των Καρέλλλου και Ν. Σιχλινίρη δεν μπόρεσαν να περιορίσουν την δράση των αντιπάλων τους.

Με εμφατικό τρόπο ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση οι γηπεδούχοι φτάνοντας στο τελικό 61-40. Πλουραλισμός στην επίθεση για την Χαρμάνι με τους 9 παίκτες που αγωνίστηκαν να σκοράρουν φανερώνοντας τις πολλές λύσεις που διαθέτει στην επίθεση η ομάδα. Οι Γέροντες θα χρειαστούν χρόνο ώστε να δέσουν καθώς πρόκειται για μια νέα ομάδα της διοργάνωσης με τις εμπειρίες που αποκτούν παιχνίδι με το παιχνίδι μόνο καλό να κάνουν στο συγκρότημα Κώστα Γεροντίδη.

Πολυτιμότερος για τους νικητές ο Μπομώτης με 15 πόντους και 17 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Καρέλλος με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ. Οι γηπεδούχοι είχαν 24/66 δίποντα, 3/13 τρίποντα, 4/9 βολές, μάζεψαν 46 (21-35) ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 3 μπλοκ ενώ υπέπεσαν σε 17 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/47 δίποντα, 3/14 τρίποντα, 3/10 βολές, μάζεψαν 41 (11-30) ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 3 μπλοκ ενώ υπέπεσαν σε 19 λάθη.

Χαρμάνι Milano (Κεφάλα): Τάγκας 6, Καρέλλος 3, Λιαμπότης 6, Μανούρης 7, Μανιάτης 5, Αλέξης 12, Σαματάς 3, Μπομπώτης 15, Δεπάστας 4.

Γέροντες (Γεροντίδης Κ.): Σιχλιμίρης Ν. 11, Γεροντίδης  Κ. 2, Τσούσης, Κοσμάς 4, Καρέλλος 11, Σιχλιμίρης Σ. 2, Καντιώτης 2, Γεροντίδης Γ. 8.

Τι μας άρεσε: Ο πλουραλισμός στην επίθεση της Χαρμάνι Milano.

Τι δεν μας άρεσε: Τα 19 λάθη που έκαναν οι Γέροντες.