Μαναζής Στυλιανός
Γάτος Γεώργιος
Μήτσης Χρήστος
Γεωργουλάκος Μιχαήλ

Κάνοντας εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο η PABC επικράτησε εύκολα των Wolves με 78-49 σε παιχνίδι που έγινε στο Κάρβουνο Περιστερίου και έκανε το 3/3 στον 7ο όμιλο του Basketaki Cup.

Η PABC θέλησε να δείξει από νωρίς ότι θα είναι το απόλυτο αφεντικό στο παιχνίδι κι έτσι με δίποντα του Ντελή και τρίποντα του Τσιρίκου προηγήθηκε στο δεκάλεπτο με 16-5. Οι Wolves σκόραραν με τους Μεϊκόπουλο και Γάτο όμως θα έπρεπε να αλλάξουν πολλά στο παιχνίδι τους.

Τα πράγματα άρχισαν να διαμορφώνονται σιγά σιγά στο δεύτερο δεκάλεπτο αφού οι μετέπειτα νικητές κατάφεραν να διευρύνουν το προβάδισμά τους. Με την άμυνα να αγγίζει το άριστα, τον Ντελή να τα πηγαίνει εξαιρετικά στο οργανωτικό κομμάτι και τους Τσάφο, Τσιρίκο και Τσεμπέρη να… «πυροβολούν» πίσω από την γραμμή των 6.75, η PABC εκτόξευσε την διαφορά στο +28 (44-16) στο τέλους του ημιχρόνου, βάζοντας ουσιαστικά πρόωρο τέλος στο ματς. Οι «κίτρινοι» είχαν επηρεαστεί από την εξέλιξη του παιχνιδιού, κάνοντας το ένα λάθος μετά το άλλο.

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Η PABC συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο, με τους Τσεμπέρη και Ντελή να… τραβούν το κουπί στην επίθεση. Οι Wolves παρουσιάστηκαν καλύτεροι στην επίθεση με τους Μεϊκόπουλο και Γεωργουλάκο να έχουν από ένα τρίποντο, όμως το σκορ είχε ξεφύγει για τα καλά. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 59-30.

Οι Wolves έστω και αργοπορημένα, εκμεταλλεύτηκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο την δύναμή τους στο ζωγραφιστό και με πρωταγωνιστές τους Τύρο, Καρατζά και Μήτση σημείωσαν 19 πόντους. Για τους «πράσινους» ο Κουτσοκώστας προερχόμενος από τον πάγκο έδωσε τις λύσεις στην επίθεση της PABC ενώ ο Νικηφόρος προστέθηκε στην λίστα των σκόρερ. Το τελικό σκορ ήταν 78-49 με την PABC να προκρίνεται πανηγυρικά στους «64» του Basketaki Cup.

Καλύτερος παίχτης για τους νικητές ήταν ο Τσεμπέρης με 19 πόντους (4/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5/5 βολές). Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μεϊκόπουλος με 11 πόντους (1/1 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/6 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 19/39 δίποντα (48,7%), 10/24 τρίποντα (41,7%) και 10/16 βολές (62,5%). Μάζεψαν 36 ριμπάουντ και έδωσαν 13 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/42 δίποντα (33,3%), 4/17 τρίποντα (23,5%) και 9/23 βολές (39,1%). Μάζεψαν 34 ριμπάουντ και έδωσαν 5 ασίστ.

PABC (Νικολόπουλος): Ντελής 18, Γιατζιτζόγλου, Τσεμπέρης 19 (2), Νικηφόρος 5, Κουτσοκώστας 8 (2), Τσάφος 8 (2), Βερδήλος 7, Τσιρίκος 13 (4).

Wolves (Πετρόπουλος): Κ. Σκάγκος 4, Μήτσης 2, Καρατζάς 6, Γεωργουλάκος 3 (1), Μεϊκόπουλος 11 (2), Πετρόπουλος 3 (1), Γάτος 8, Μαναζής 3, Μανωλόπουλος 5.  Α. Σκάγκος, Τύρος 4.

Τι μας άρεσε: Το τρομερό πρώτο ημίχρονο της PABC.

Τι δεν μας άρεσε: Τα ποσοστά ευστοχίας των Wolves σε όλες τις κατηγορίες των σουτ.