Κουλούρης Φώτιος
Κοσμαδάκης Χάρης
Αρμενιάκος Αιμίλιος (Dec17)
Δήμου Ευάγγελος (Dec17)

Για την 18η αγωνιστική της Elite στο κλειστό του Πλάτωνα η Hall of Fame αντιμετώπισε τους Mighty Forkz σε έναν αγώνα για όλα τα συναισθήματα. Με ρεκόρ 15-1 οι «πράσινοι» κόντρα στο 7-9 των «λευκών», το παιχνίδι βάση βαθμολογίας δεν έδειχνε ντέρμπι, παρόλα αυτά με μία βολή του Χόντου κρίθηκε στο φινάλε. Νικήτρια η Hall of Fame με 52-51.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους Mighty να μπαίνουν δυνατά και να «βομβαρδίζουν» από παντού, με τους Σωτηριάδη, Κουλούρη και Νικολαΐδη. Αντίθετα η Hall of Fame με τον Κονταξή κατά βάση και με μικρές βοήθειες από τους υπόλοιπους προσπάθησε να μείνει στο παιχνίδι. Αποτέλεσμα 1ου δεκαλέπτου, 11-21.

Το 2ο δεκάλεπτο άνηκε στη Hall of Fame με τους Σπανό, Σταυρόπουλο και Πισιτέλη να δίνουν λύσεις επιθετικά, ενώ αμυντικά να έχουν «σφίξει» περισσότερο, καθώς οι παίκτες του Τσίκνα απειλούσαν κυρίως από την περιφέρεια. Σωτηριάδης και Δήμου προσπάθησαν να δώσουν λύσεις, αλλά δεν ήταν αρκετές. Αποτέλεσμα περιόδου 15-12 και οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 26-33.

Το β΄μέρος του αγώνα ξεκίνησε με την Hall of Fame να συνεχίζει να ροκανίζει τη διαφορά και όσο δεν πήγαινε η μπάλα στο ζωγραφιστό για τους Forkz, καθώς μόνο ο Δήμου υπήρχε στη ρακέτα (μεγάλη η απουσία του Γοργόσογλου), τόσο η πίεση μεγάλωνε και από την περιφέρεια σκόραρε κυρίως ο Σωτηριάδης. Σπανός και Κονταξής για τους «πρασινόμαυρους» έδωσαν το προβάδισμα στο 3ο δεκάλεπτο με 12-7. Αποτέλεσμα πριν το τελευταίο μέρος του αγώνα, 38-40.

Στην 4η και τελευταία περίοδο το παιχνίδι έγινε... θρίλερ! Το προβάδισμα για πρώτη φορά πέρασε στα χέρια της Hall of Fame περίπου στο 35’. Το τρίποντο του Σταυρόπουλου λίγο πριν το φινάλε έδωσε στην ομάδα του προβάδισμα με 51-47, εκεί απάντησε ο Σωτηριάδης και έκανε το 51-50, ενώ στη συνέχεια ο Δήμου έκανε το σκορ 51-51. Το παιχνίδι πήγαινε ολοταχώς για παράταση, αλλά ένα άστοχο σουτ και ένα επιθετικό ριμπάουντ του Χόντου ανάμεσα σε 2 ψηλούς των Forkz και το κερδισμένο φάουλ του έδωσαν το δικαίωμα για 2 βολές με το χρόνο να είναι στο 1.4’’ πριν το τέλος. Ο Χόντος ευστόχησε στην 1η, αστόχησε στη 2η και το μακρινό σουτ του Δήμου απλά δε βρήκε στόχο. Έτσι λοιπόν, η Hall of Fame πανηγύρισε το 16-1, αντίθετα οι Forkz μετά το 52-51 έπεσαν στο 7-10.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Θανάσης Σπανός με 11 πόντους (1/2 βολ., 5/9 διπ.), μάζεψε 7 ριμπάουντ (4-3), είχε 1 ασίστ, σε 15’ συμμετοχής. Από την άλλη πλευρά για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σωτήρης Σωτηριάδης με 25 πόντους (2/3 βολ., 1/6 διπ., 7/15 τριπ.), μάζεψε 7 ριμπάουντ (7-0), είχε 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 35’ συμμετοχής. Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι με 34,6% στα δίποντα (18/52), με 7,7% στα τρίποντα (1/13) και 72,2% στις βολές (13/18). Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, είχαν 13 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 τάπες και 9 λάθη. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 17,5% στα δίποντα (7/40), επίσης 32,3% στα τρίποντα (10/31) και 58,3% στις βολές (7/12). Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, επίσης είχαν 12 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 τάπες και 9 λάθη.

Hall of Fame (Σταυρόπουλος): Κωφός, Σπανός 11, Πρίφτης 3, Χόντος 3, Μαυρίδης, Σταυρόπουλος 11 (1), Κονταξής 14, Πισιτέλης 10.

Mighty Forkz (Τσίκνας): Αρμενιάκος 3 (1), Κουλούρης 4, Σωτηριάδης 25 (7), Τσίκνας, Δήμου 8, Νικολαΐδης 6 (1), Κοσμαδάκης 2, Φρατζέσκος 3 (1), Κουράσης.

Τι μας άρεσε: Ο αγώνας ήταν χιτσκοκικός μέχρι και το φινάλε...

Τι δε μας άρεσε: Δεν υπήρχε κάτι αρνητικό στο παιχνίδι.