Οι ομάδες έχουν βρεθεί αντιμέτωπες 4 φορές.
LA TrollakersOrlando Tragics
3Νίκες1
266Πόντοι239
Development League C_D 2017-201807/02/2018LA Trollakers - Orlando Tragics57 - 67
Development League C_D 2017-201828/10/2017Orlando Tragics - LA Trollakers52 - 69

Γκλιάτης Παναγιώτης

Μπορεί να δήλωναν πριν το τζάμπολ πως είναι το αουτσάιντερ του αγώνα, μπορεί να μην είχαν κερδίσει ποτέ στο παρελθόν τους L.A. Trollakers, ωστόσο οι Orlando Tragics έκαναν την έκπληξη της 14ης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της Development League, κερδίζοντας δίκαια με 57-67 και ξέφυγαν για τα καλά από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού!

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο οι «Τραγικοί» βρήκαν ρυθμό και με δράστες τους Ντρέ (8π), Κολυβά (7π), Κριαλάκο (2π) και Αγγελιδάκη (2π), έχτισαν διψήφια διαφορά 10 πόντων, 9-19. Ο Καλλιώρας με 4 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των L.A. Trollakers, ενώ μέσα από την ρακέτα σκόραραν οι Κουμπούρης και Κυριάκος.

Με το πόδι κολλημένο στο γκάζι συνέχισαν και στην δεύτερη περίοδο οι Orlando Tragics, καθώς με 5 πόντους του Σιμιάτιαν, άλλους τόσους του Κριαλάκου και 3 του Αγγελιδάκη, ξέφυγαν στους 18, 14-32. Μετά από αρκετή ώρα οι γηπεδούχοι βρήκαν τα πατήματά τους και με τους Χαραλαμπόπουλο (5π), Καλλιώρα (5π), Σάκη Χόντα (4π) και Λιακόπουλο (3π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση, έριξαν την διαφορά στους 8, 26-34.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν σχετικά εύκολα το προβάδισμα του πρώτου, αφού με τους Ντρε (7π), Σιμιτιάν (3π) και Αγγελιδάκη (3π) να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, πήραν εκ νέου διψήφια διαφορά, 39-49. Τους L.A. Trollakers κράτησαν όρθιους σε εκείνο το κομμάτι του αγώνα οι νέοι 8 πόντοι του Σάκη Χόντα και το τρίποντο του Αποστόλη Χόντα. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου 39-49.

Μέχρι τα μισά της τελευταίας περιόδου οι «Τραγικοί» ήλεγχαν τον ρυθμό της συνάντησης, όντας στο +13, 49-62, 5:30 για τη λήξη, έπειτα από 7 πόντους του Κολυβά και τρίποντο του Ντρε. Μια τελευταία προσπάθεια για την ανατροπή κατέβαλαν οι γηπεδούχοι στα τελευταία λεπτά, καταφέρνοντας να πλησιάσουν στους 5, 57-62, χάρη σε 10 πόντους του Σάκη Χόντα και 6 του Χαραλαμπόπουλου. Ωστόσο, με τρίποντο μαχαιριά του Αγαλόπουλου 2:00 πριν τη λήξη, οι Orlando Tragics σφράγισαν το έκτο ροζ φύλλο αγώνα, επικρατώντας με 57-67!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/17 βολές (52,9%), 18/52 δίποντα (34,6%) και 4/17 τρίποντα (23,5%). Πήραν 49 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/11 βολές (45,5%), 16/41 δίποντα (39%) και 10/30 τρίποντα (33,3%). Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 9 λάθη και 4 τάπες.

Πολυτιμότερος των L.A. Trollakers ο Χαραλαμπόπουλος με 13 πόντους, έχοντας ½ βολές (50%), 6/11 δίποντα (54,5%) και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και υπέπεσε σε 3 λάθη. Κορυφαίος των Orlando Tragics ο Κολυβάς με 16 πόντους, έχοντας 5/11 δίποντα (45,5%) και 2/2 τρίποντα (100%), ενώ πήρε 5 ριμπάουντ και ήταν αλάνθαστος.

L.A. Trollakers (Κυριάκος): Καμπούρης 2 (8 ριμπ, 1 τάπα), Καλλιώρας 9 (2 τριπ, 5 ριμπ, 2 ασίστ, 3 κλεψ), Λιακόπουλος 3 (1), Γαλληρόπουλος, Χόντας Σ. 22 (16 ριμπ, 1 ασίστ, 2 κλεψ), Χαραλαμπόπουλος 13, Κυριάκος 2 (7 ριμπ, 3 ασίστ, 2 κλεψ), Φιλιντόπουλος 2 (6 ριμπ), Χόντας Α. 4 (1 τριπ, 1 ασίστ)

Orlando Tragics (Κριαλάκος): Τσαμουράς 2 (2 ασίστ, 3 κλεψ), Κριαλάκος 8 (6 ριμπ, 3 ασίστ, 2 κλεψ, 1 τάπα), Αγγελιδάκης 7 (1 τριπ, 3 ασίστ, 2 κλεψ), Ντρες 21 (4 τριπ, 1 ασίστ, 1 κλεψ), Γκλιάτης (7 ριμπ, 1 κλεψ), Αγαλόπουλος 3 (1 τριπ, 6 ριμπ), Κολυβάς 16 (2), Σιμιτιάν 10 (2 τριπ, 12 ριμπ, 4 ασίστ, 1 κλεψ, 3 τάπες)

Τι μας άρεσε: Η βροχή τριπόντων των «Τραγικών», αλλά και γενικότερα η διάρκεια που είχαν στο παιχνίδι τους!

Τι δεν μας άρεσε: Το κακό ξεκίνημα των L.A. Trollakers, αφού έδωσαν το δικαίωμα στον αντίπαλο να χτίσει διψήφια διαφορά!