Χριστακόπουλος Γεώργιος
Κοντογεώργος Δήμος
Δαρδαμάνης Αθανάσιος
Μακρυωνίτης Αντώνιος

Τρεις έκαναν τις νίκες τους στον 4ο όμιλο της Development 2 League οι Tifosi αφού επικράτησαν των Brazzers με 55-49 σε παιχνίδι που έγινε στο κλειστό του Κολωνού.

Οι Tifosi ήθελαν από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο να δείξουν στον αντίπαλο ότι θα είναι το απόλυτο αφεντικό στο παιχνίδι. Έτσι λοιπόν, με 11 πόντους του… σεληνιασμένου Γιάννη Κάρμα προηγήθηκαν με 11-5. Οι «κίτρινοι» από την άλλη μεριά, ήταν αρκετά άστοχοι, κάνοντας ταυτόχρονα πολλά λάθη.

Δεν άλλαξαν πολλά στο παιχνίδι στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι μετέπειτα νικητές με τρίποντα των Χριστοδουλόπουλου, Μεντή και δίποντα των Πάστρα, Σακαντάνη κατάφεραν να διευρύνουν το προβάδισμά τους στο τέλος του ημιχρόνου (28-19). Οι Brazzers μπορεί να παρουσιάστηκαν καλύτεροι στην επίθεση με τους Σκουμπουτή και Μ. Βαρθολομαίο να ξεχωρίζουν με την απόδοσή τους, όμως το πρόβλημα στην άμυνα παρέμενε άλυτο.

Με τρίποντα του Σακαντάνη και δίποντα του Χριστοδουλόπουλου οι Tifosi στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου έκαναν αποφασιστικό βήμα για τη νίκη αφού προηγήθηκαν με 40-22. Η ομάδα του Κατέρη αποφάσισε σ’ εκείνο το σημείο να κάνει την αντεπίθεσή της. Με σημείο αναφοράς την άμυνα και πολυφωνία στην επίθεση οι Brazzers έτρεξαν ένα σερί 2-9 και μείωσαν σε 42-31 με την ολοκλήρωση 30 αγωνιστικών λεπτών.

Η… αντεπίθεση των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με συνεχόμενους πόντους του Κωνσταντίνου και δίποντα του Κατέρη οι Brazzers έκαναν το σκορ 46-41, 5’ πριν το τέλος και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο ματς. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν ύστερα το time out που κάλεσαν εσπευσμένα και με καλάθια των Γ. Κάρμα και Χριστοδουλόπουλου έφτασαν στη νίκη με τελικό σκορ 55-49. Με τη νίκη αυτή οι Tifosi βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 3-0, αφήνοντας τον αντίπαλο στο 2-1.

Mvp για τους νικητές ήταν ο Γ. Κάρμας με 18 πόντους (5/8 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 8/8 βολές) ενώ για τους ηττημένους ήταν ο Κωνσταντίνου με double double και 12 πόντους (6/17 δίποντα, 0/1 βολές, 10 ριμπάουντ). Οι Tifosi είχαν 15/36 δίποντα (41,6%), 4/26 τρίποντα (15,4%) και 13/17 βολές (76,7%). Μάζεψαν 45 ριμπάουντ και έδωσαν 7 ασίστ. Οι Brazzers είχαν 15/58 δίποντα (25,8%), 4/21 τρίποντα (19%) και 7/16 βολές (43,8%). Μάζεψαν 47 ριμπάουντ και έδωσαν 4 ασίστ.

Tifosi (Κανδηράκης): Πάστρας 6, Σακαντάνης 6 (2), Βλαντούσης, Ανθούλης, Γ. Κάρμας 18, Χριστοδουλόπουλος 14 (1), Χ. Κάρμας 4, Ψωμάς, Μάρκου 2, Μεντής 3 (1).

Brazzers (Κατέρης): Δαρδαμάνης 6 (1), Ν. Βαρθολομαίος 2, Μ. Βαρθολομαίος 11 (1), Κατέρης 9 (1), Σκουμπουτής 4 (1), Βέργος 1, Χριστακόπουλος 2, Κωνσταντίνου 12, Κοντογεώργος 2, Μακρυωνίτης.

Τι μας άρεσε: Σοβαροί παρουσιάστηκαν οι Tifosi στο ντέρμπι της αγωνιστικής, δείχνοντας ότι φέτος πάνε για… μεγάλα πράγματα.

Τι δεν μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Θωμά Σκουμπουτή. Του ευχόμαστε περαστικά.