Σταυρούλης Κωνσταντίνος
Δημόπουλος Δημοσθένης
Γιαννούλης Άρης
Δημήτρης Γρηγόριος

Παρά το γεγονός πως κατέβηκαν με αρκετές απουσίες, οι Στιφάδο Bulls κατάφεραν να ξεπεράσουν εύκολα των εμπόδιο των Piranhas και με κορυφαίους τους Πρόκο – Γεωργαλά, πήραν την τέταρτη νίκη τους στην Εlite League με 90-75 στα πλαίσια της πέμπτης αγωνιστικής.

Με άμυνα ζώνης αποφάσισε ο coach Παντελής Μπασδάνης να ξεκινήσουν το ματς οι γηπεδούχοι και δικαιώθηκε. Με τον Γεωργαλά να εμφανίζεται ορεξάτος από τα πρώτα λεπτά της συνάντησης με 12 πόντους, τον Πρόκο να τον ακολουθεί με 8 και τους Μαστρακούλη – Βασίλη Μπασδάνη να προσθέτουν από 4, οι γηπεδούχοι φρόντισαν από νωρίς να χτίσουν διψήφια διαφορά ασφαλείας, 28-10. Τα Piranhas έδειχναν να τα έχουν «χαμένα» από την απόδοση του αντιπάλου και έτσι τα δίποντα των Κανλή, Σταυρούλη, Τσατσάκου, Χρηστακίδη και Γρηγορίου δεν τους ήταν αρκετά για να παραμείνουν κοντά στο σκορ.

Το πάρτι των Στιφάδο Bulls συνεχίστηκε και στο μεγαλύτερο κομμάτι της δεύτερης περιόδου, καθώς με 6 πόντους του Πρόκου, 4 του Jay Jay, 4 του Μαστρακούλη και τριποντάκι του Βασίλη Μπασδάνη, έφτασαν μέχρι και στο +30, 42-12, 4:20 για την ανάπαυλα. Μετά από 15 λεπτά αγώνα η ομάδα του Γιάννη Βρύλλη βρήκε τα πατήματά της στο φινάλε του ημιχρόνου και με δράστες τους Χρηστακίδη (6π), Σταρούλη (5π) και Τσατσάκο (3π), μείωσε στους 22, 51-29.

Τα Piranhas έδειχναν να πιστεύουν πως μπορούν να κάνουν την ολική ανατροπή στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και με αντεπίθεση διαρκείας, μείωσαν στους 14, 58-44 στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Δημήτρης ήταν αυτός που πήρε φωτιά σε εκείνο το σημείο, πετυχαίνοντας 9 πόντους, ενώ  τον ακολούθησαν οι Σταυρούλης και Γρηγορίου με 8 και 4 πόντους, αντίστοιχα. Η εμπειρία, όμως, των γηπεδούχων έκοψε άμεσα τα φτερά των Piranhas, αφού με νέους 10 πόντους του φορμαρισμένου Πρόκου, 5 του Λίγγου και 4 του Γεωργαλά, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +19, 73-54.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Στιφάδο Bulls φρόντισαν να κλειδώσουν το ροζ φύλλο αγώνα, καθώς με το δίδυμο Jay Jay – Βασίλη Μπασδάνη να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 8 και 5 πόντους, αντίστοιχα, προηγούνταν με 86-60, 5:00 για την ολοκλήρωση της αναμέτρησης. Στο υπόλοιπο του αγώνα τα Piranhas εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός πως ο αντίπαλος κατέβασε ταχύτητα και με 15-4 επιμέρους σκορ, μάζεψαν την διαφορά της ήττας στους 15 πόντους, 90-75. Ο αρχηγός Κώστας Γρηγορίου ήταν αυτός που ξεχώρισε στο φινάλε με 9 πόντους, ενώ το πρώτο τρίποντό του σημείωσε σε εκείνο το διάστημα ο Τριανταφύλλης. Τελικό αποτέλεσμα στον Κολωνό 90-75 και νίκη για τους «Ταύρους»!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 19/31 βολές (61,3%), 22/41 δίποντα (53,7%) και 9/20 τρίποντα (45%). Πήραν 34 ριμπάουντ, έδωσαν 20 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 3 τάπες. Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/18 βολές (44,4%), 26/56 δίποντα (46,4%) και 5/23 τρίποντα (21,7%). Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 9 λάθη και 1 μπλοκ.

Κορυφαίος των Στιφάδο Bulls ο Πρόκος για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική με 24 πόντους, έχοντας 6/8 βολές (75%), 3/5 δίποντα (60%) και 4/7 τρίποντα (57,1%). Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και υπέπεσε σε 4 λάθη. Πολυτιμότερος των Piranhas ο Σταυρούλης με 18 πόντους, έχοντας 4/6 βολές (66,7%), 7/13 δίποντα (53,8%) και 0/5 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, σέρβιρε 6 έτοιμα καλάθια, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Στιφάδο Bulls (Μπασδάνης Π.): Γεωργαλάς 22 (2 τριπ, 4 ασίστ, 1 κλεψ, 1 τάπα), Jay Jay 12 (3 ασίστ, 3 κλεψ), Λίγγος 8 (1 κλεψ, 2 τάπες), Μπασδάνης Β. 12 (3 τριπ, 5 ριμπ,4 ασίστ), Πρόκος 24 (4), Μπάγιας 1 (7 ριμπ, 1 ασίστ), Μαστρακούλης 11 (6 ριμπ, 1 κλεψ)

Piranhas (Βρύλλης): Σταυρούλης 18, Γρηγορίου 15 (1 τριπ, 3 κλεψ), Κουντουριώτης 2 (5 ριμπ), Δημόπουλος, Τριανταφύλλης 3 (1), Τσατσάκος 7, Κανλής 6 (2 ασίστ, 4 κλεψ), Χρηστακίδης 8 (2 τριπ, 1 ασίστ), Αναστόπουλος 4 (7 ριμπ, 2 κλεψ, 1 τάπα), Γιαννούλης 2, Δημήτρης 10 (1 τριπ, 1 ασίστ, 1 κλεψ)

Τι μας άρεσε: Το απλό, αλλά και συνάμα όμορφο μπάσκετ που έπαιξαν οι Στιφάδο Bulls, με τις πάσες να γίνονται με... κλειστά μάτια!

Τι δεν μας άρεσε: Το κρύο ξεκίνημα των Piranhas στο ματς, δίνοντας την ευκαιρία στον αντίπαλο να ξεφύγει και όταν βρήκαν ρυθμό το τρένο της νίκης είχε ήδη φύγει!