Οι ομάδες έχουν βρεθεί αντιμέτωπες 1 φορές.
Detroit PitsonesΠήγασος United
0Νίκες1
48Πόντοι55
Development 2 League A_B 2017-201802/12/2017Detroit Pitsones - Πήγασος United48 - 55

Τριανταφύλλης Περικλής

Για τον 2ο όμιλο της Development 2 είχαμε την αναμέτρηση μεταξύ Detroit Pitsons – Πήγασος United, στο κλειστό του “Seven”, για την 9η αγωνιστική. Σε έναν αγώνα που πρωταγωνιστικό ρόλο είχαν τα νεύρα και οι κόντρες ο Πήγασος πανηγύρισε την παρθενική του νίκη για φέτος στο πρωτάθλημα, κόντρα σε μια ομάδα η οποία δείχνει αισθητά σημάδια κόπωσης. Τελικό σκορ 48-55 και η ομάδα του Κολυβά ατενίζει με μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον της!

Εξαιρετικές ήταν και οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο. Αυτό φαίνεται και από το επιμέρους σκορ (14-17) πού έτρεξε ο Πήγασος. Οι Φέτσιος, Ράζνυ και Τριανταφύλλης ήταν αυτοί που ξεχώρισαν για τους τυπικά φιλοξενούμενους, ενώ από την άλλη πλευρά ο Κουμπούλης έδωσε αρκετές μάχες.

Το 2ο δεκάλεπτο άνηκε στις λεπτομέρειες στους Pitsons, καθώς οι άμυνες έσφιξαν και τα λάθη σε συνδυασμό με την αστοχία έκαναν πιο έντονη την εμφάνιση τους. Όλα αυτά, όμως, πλαισιώθηκαν από τα νεύρα, τα οποία στην ουσία είχαν ως αφετηρία μία έντονη διαμαρτυρία του Κωτταρίδη. Το δεκάλεπτο έληξε 11-10 υπέρ των Detroit, με τους Κωτταρίδη – Κουμπούλη να σκοράρουν για την ομάδα τους. Αντίθετα ο Πήγασος βρήκε σκορ από 4 παίκτες του. Σκορ ημιχρόνου, 25-27.

Το β΄μέρος ξεκίνησε και οι δύο ομάδες πήγαν «χέρι χέρι» με τους «Πιτσαράδες» να σκοράρουν με τους Σπέκα και Δημογέροντα, ο οποίος αγωνίστηκε στο 2ο ημίχρονο. Ο Φέτσιος βρισκόταν σε εξαιρετική κατάσταση για τον Πήγασο ενώ ο Ράζνυ έκανε «πάρτι» στις ρακέτες. Το δεκάλεπτο «κλείδωσε» στο 13-13 και το σκορ εν όψει της 4ης περιόδου έγινε 38-40.

Το 4ο δεκάλεπτο είχε πολλά νεύρα, τεχνικές ποινές και κόντρες, αλλά σε ότι αφορά το μπάσκετ οι παίκτες του Πήγασου φάνηκαν πιο έτοιμοι για την νίκη κάτι που πέτυχαν αφού καθάρισαν το δεκάλεπτο με σκορ 10-15. Οι Ράζνυ και Τριανταφύλλης έκαναν ότι ήθελαν τους Pitsons, οι οποίοι δε μπορούσαν με τίποτα να αντιδράσουν. Από την πλευρά του Detroit 5 παίκτες μοιράστηκαν τους 10 πόντους του δεκαλέπτου. Τελικό σκορ στο 48-55 και ρεκόρ 4-5 για τους Pitsons, ενώ ο Πήγασος United έκανε το 1-8.

Κορυφαίος για τους νικητές με double double ο Τόμας Ράζνυ με 17 πόντους (5/5 βολ., 6/15 διπ.), επίσης μάζεψε 12 ριμπάουντ (8-4), είχε 3 ασίστ, 6 κλεψίματα και 6 λάθη σε 40’ συμμετοχής. Από την άλλη για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Κουμπούλης με 12 πόντους (0/1 βολ., 3/5 διπ., 2/8 τριπ.), μάζεψε 16 ριμπάουντ (12-4), είχε 3 κλεψίματα, 2 τάπες και έκανε 3 λάθη σε 40’ συμμετοχής. Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι με 35,3% στα δίποντα (12/34), με 14,3% στα τρίποντα (4/28) και 54,5% στις βολές (12/22). Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, είχαν 7 ασίστ, 11 κλεψίματα, 3 τάπες και 17 λάθη. Αντίστοιχα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 35,7% στα δίποντα (15/42), επίσης 20% στα τρίποντα (4/20) και 92,9% στις βολές (13/14). Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, επίσης είχαν 9 ασίστ, 12 κλεψίματα, 1 τάπα και 18 λάθη.

Detroit Pitsons (Δημογέροντας): Βαταλίδης, Κωτταρίδης 12, Κουμπούλης 12 (2), Δράκος 9, Σπέκας 9 (1), Δημογέροντας 6 (1).

Πήγασος United (Κολυβάς): Ρόκκας, Ρουσσάκης 2, Φέτσιος 14 (2), Τριανταφύλλης 17 (1), Πατέρας 4 (1), Ράζνυ 17, Ανδριέλος 1.

Τι μας άρεσε: Η 1η νίκη του Πήγασου, που έδειξε ότι μπορεί να πάει καλύτερα στο πρωτάθλημα!

Τι δε μας άρεσε: Τα πολλά νεύρα που έβγαλαν οι Detroit Pitsons πολλές φορές και χωρίς λόγο.