Οι ομάδες έχουν βρεθεί αντιμέτωπες 1 φορές.
Milwaukee SucksSan Antonio Smurfs
0Νίκες1
39Πόντοι47
Development League C_D 2017-201807/01/2018Milwaukee Sucks - San Antonio Smurfs39 - 47

Βέρρας Νικόλαος

Με τον Διονύση Διονυσόπουλο να παίρνει την ομάδα στις πλάτες του επιθετικά σημειώνοντας 14 πόντους, οι San Antonio Smurfs επικράτησαν των Milwaukee Sucks με 47-39. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης φτάνοντας δίκαια στη νίκη. Οι γηπεδούχοι που βρέθηκαν να χάνουν μέχρι και με 21 πόντους, κατάφεραν να επιστρέψουν στο σουτ 3 λεπτά πριν τη λήξη αλλά δίχως άλλη βενζίνη στο ντεπόζιτο γνώρισαν την ήττα.

Δυνατό το ξεκίνημα των Smurfs οι οποίοι με όπλο την καλή τους άμυνα έκλεισαν την περίοδο μπροστά στο σκορ με 16-10. Γκουρογιάννης, Σταύρου και Μανδρώνης βρήκαν διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι βοηθώντας την ομάδα τους να χτίσει διαφορά. Οι Milwaukee Sucks δυσκολεύτηκαν στην επίθεση με τον Διαμάντη να σημειώνει 6 πόντους με 2 τρίποντα και τον Λουκόπουλο να προσθέτει 4.

Με το πόδι στο γκάζι οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν σταδιακά την διαφορά καταφέρνοντας να κλείσουν το ημίχρονο με double score, 32-16. Ο Διονυσόπουλος σκόραρε, μοίραζε, έκλεβε και οι San Antonio Smurfs εξαργύρωναν την πολύ καλή τους εμφάνιση με διψήφια διαφορά στο πρώτο μισό. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να προβληματίζουν και στις δύο πλευρές του παρκέ και σίγουρα θα έπρεπε να αλλάξουν πολλά στο παιχνίδι τους ώστε να επιστρέψουν στο ματς.

Την αντεπίθεσή τους ξεκίνησαν στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι οι οποίοι βρέθηκαν να χάνουν με 39-18, 4.36 πριν τη λήξη της περιόδου. Αφού τα είπαν ένα χεράκι στον πάγκο μετά από τάιμ άουτ, μπήκαν αποφασισμένοι και τρέχοντας ένα σερί 12-0 μείωσαν την διαφορά στους 9 πόντους, Διαμάντης, Λουκόπουλος και Σαμιωτάκης συνέβαλλαν τα μέγιστα ώστε να μειωθεί η διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι επαναπαύτηκαν στην μεγάλη διαφορά που είχαν χτίσει, με τον Διονυσόπουλο να κρούει τον κώδωνα του κινδύνου στους συμπαίκτες του.

Νέο ενδιαφέρον στο ματς έδωσαν οι Milwaukee Sucks οι οποίοι 3.09 πριν τη λήξη μείωσαν σε 40-38 διευρύνοντας το σερί τους σε 20-1. Σαμιωτάκης, Βριάκος και Φωτόπουλος επωμίστηκαν το επιθετικό βάρος βάζοντας και πάλι την ομάδα τους στο κόλπο. Κάπου εκεί και μπροστά στο φάσμα να χάσουν ότι με κόπο έχτιζαν για 30 λεπτά, οι San Antonio Smurfs με μπροστάρη τον Διονυσόπουλο που σκόραρε 6 πόντους βρήκαν τον τρόπο να βάλουν τα πράγματα στην θέση τους φτάνοντας στη νίκη με 47-39.

Πολυτιμότερος για τους νικητές ο Διονυσόπουλος με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Διαμάντης με 12 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα. Οι γηπεδούχοι είχαν 9/27 δίποντα, 4/33 τρίποντα, 9/19 βολές, μάζεψαν 47 (11-36) ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 1 μπλοκ ενώ υπέπεσαν σε 25 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/43 δίποντα, 3/22 τρίποντα, 12/25 βολές, μάζεψαν 46 (15-31) ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 3 μπλοκ ενώ υπέπεσαν σε 17 λάθη.

Milwaukee Sucks (Σαμιωτάκης): Λουκόπουλος 9, Βαβανός, Φωτόπουλος 4, Πετρόπουλος, Βριάκος 2, Σαμιωτάκης 8, Διαμάντης 12, Συμεωνίδης 4.

San Antonio Smurfs (Καλαϊτζόγλου): Αλέξης 6, Γκουρογιάννης 9, Βέρρας 2, Μουτσιόπουλος 2, Διονυσόπουλος 14, Μανδρώνης 7, Σταύρου 7.

Τι μας άρεσε: Όταν η μπάλα έκαιγε βγήκε μπροστά ο Διονύσης Διονυσόπουλος οδηγώντας με μεγάλα σουτ τους Smurfs στη νίκη.

Τι δεν μας άρεσε: Πολλά τα 25 λάθη των Milwaukee Sucks.