Χάλαρης Νικόλαος
Ματζουρίδης Δημήτριος
Αγγέλου Αναστάσιος
Γκοτζής Νικόλαος

Με τον Δημήτρη Τσίνα να σημειώνει 16 πόντους, οι Bam Bam επικράτησαν της Yolo με 54-49. Το παιχνίδι ήταν κλειστό στην μεγαλύτερη διάρκειά του με τις δύο ομάδες να έχουν τις ευκαιρίες τους να το πάρουν και το συγκρότημα του Γιάννη Λαρεντζάκη πιο ικανό στο τέλος της αναμέτρησης να παίρνει μια νίκη που θα την βοηθήσει να ανέβει ψυχολογικά. Οι φιλοξενούμενοι που σε αρκετά μεγάλο μέρος του ματς είχαν το προβάδισμα δεν κατάφεραν να το εξαργυρώσουν με το ροζ φύλλο όντας άστοχοι στα μεγάλα σουτ στο τέλος.

Ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και τους φιλοξενούμενους να κλείνουν την περίοδο μπροστά στο σκορ με 17-15. Ματζουρίδης και Π. Χατζηηλίας με 4 πόντους έκαστος βοήθησαν την ομάδα να βρει ρυθμό στην επίθεση. Οι γηπεδούχοι έμειναν σε απόσταση βολής από τον αντίπαλο χάρη στις εμπνεύσεις των Κουμπούρου και Γόνη.

Χωρίς να αλλάξουν πολλά στο σκηνικό της αναμέτρησης οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τη  Jolo να μπαίνει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο προηγούμενη με έναν πόντο, 28-27. Τσαμπαλής και Κατσόγιαννης ανέλαβαν πρωτοβουλίες στην επίθεση διατηρώντας την ομάδα μπροστά στο σκορ. Οι γηπεδούχοι βρήκαν σκορ από περισσότερους παίκτες, με τους Τσίνα, Περλορέτζο, Λαρετζάκη και Αλεξανδράκη να κρατούν όρθια την ομάδα.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν το ισχνό τους προβάδισμα, 38-37. Ο Ματζουρίδης με 6 πόντους επωμίστηκε το βάρος στην επίθεση, με τον Τσαμπαλή να προσθέτει άλλους 3 και αυτούς τους δύο να δείχνουν ικανοί να πάρουν από το χεράκι τους συμπαίκτες τους και να τους οδηγήσουν στη νίκη. Οι γηπεδούχοι που για 30 λεπτά έβλεπαν την πλάτη του αντιπάλου τους, έμειναν ζωντανοί στην διεκδίκηση της νίκης χάρη στις προσωπικές ενέργειες του Τσίνα που σημείωσε 6 πόντους και πλέον η ομάδα ήταν έτοιμη να παίξει τα ρέστα της στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Περισσότερο πάθος έβγαλαν στο τέλος οι Bam Bam και με την τριπλέτα Τσίνα, Κουμπούρου και Περλορέτζου να τους οδηγεί επιθετικά έφτασαν στο τελικό 54-49. Ο Γιάννης Λαρετζάκης από το πάγκο διεκδικεί το δικό του μερίδιο ευθύνης για το ροζ φύλλο καθώς διατήρησε τους παίκτες έτοιμους όσο αφορά τις δυνάμεις τους και αυτοί τον δικαίωσαν δίνοντας τα πάντα τους στο τέλος ώστε να φτάσουν στη νίκη. Οι παίκτες της Yolo για 38 λεπτά έκαναν πολύ καλή δουλειά αλλά κάπου εκεί τους βγήκε κούραση έχασαν καλάθια εύκολα στο ανοιχτό γήπεδο με συνέπεια να γνωρίσουν την ήττα.

Πολυτιμότερος για τους νικητές ο Τσίνας με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τσαμπαλής με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ. Οι γηπεδούχοι είχαν 23/73 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 5/14 βολές, μάζεψαν 56 (16-40) ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 1 μπλοκ ενώ υπέπεσαν σε 8 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/43 δίποντα, 3/22 τρίποντα, 8/22 βολές, μάζεψαν 46 (10-36) ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 2 μπλοκ ενώ υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Bam Bam (Λαρεντζάκης): Κουμπούρος 13, Αλεξόπουλος 4, Περλορέτζος 6, Γόνης 6, Αλεξανδράκης 3, Λαρεντζάκης 4, Χαϊδεμένος 2, Τσίνας 16.

Yolo (Σάρλης): Ζώταλης 2, Γκοτζής 2, Αγγέλου, Χατζηηλίας Β. 1, Ματζουρίδης 12, Τσαμπαλής 14,Χάλαρης, Κατσόγιαννης 8, Χατζηηλίας Π. 10.

Τι μας άρεσε: Εγωισμό έβγαλαν στο τέλος οι παίκτες του Γιάννη Λαρεντζάκη φτάνοντας σε μια δύσκολη νίκη.

Τι δεν μας άρεσε: Δεν μπορείς να έχεις πολλές απαιτήσεις από ένα τόσο κλειστό ματς όταν χάνεις 14 (8/22) βολές.