Οι ομάδες έχουν βρεθεί αντιμέτωπες 3 φορές.
GodfathersCapital Con-Trolls
1Νίκες2
184Πόντοι180
Development League A_B 2017-201809/01/2018Godfathers - Capital Con-Trolls68 - 57

Παπαχριστόπουλος Χρήστος

Παίζοντας καλό μπάσκετ και με 5 παίκτες διψήφιους, οι Godfathers επικράτησαν των Capital Con-Trolls με 68-57. Το παιχνίδι ήταν ένας μονόλογος των γηπεδούχων οι οποίοι μετά το πρώτο πεντάλεπτο, πήραν το προβάδισμα και δίχως να κοιτάξουν πίσω έφτασαν στη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι κυνηγούσαν σε όλο το ματς και σε συνδυασμό με το γεγονός πως ήταν πολύ άστοχοι γνώρισαν την ήττα.

Πιο δυνατά μπήκαν στο ματς οι γηπεδούχοι με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 13-9. Μαρίνος και Πουλάς με 4 πόντους έκαστος βοήθησαν την ομάδα επιθετικά. Οι Capital Con-Trolls δυσκολεύτηκαν αρκετά στα πρώτα λεπτά να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα του αντιπάλου, με τους Παπαχριστόπουλο, Αθανάσαινα και Ξανθάκη να σημειώνουν τους πρώτους πόντους της ομάδας στο ματς.

Ανέβασαν ταχύτητα στο παιχνίδι τους οι Godfathers με αποτέλεσμα να μπουν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με διψήφια διαφορά, 36-20. Μαρίνος και Καραγιάννης σκόραραν από 6 πόντους, την ώρα που Πουλάς, Πούλης και Φρέρης πρόσθεταν από 2. Οι φιλοξενούμενοι αντιμετώπισαν προβλήματα στο αμυντικό τους transition που δεχόταν χτυπήματα από παντού και παρά τους 8 πόντους του Τ. Μαρζάβα με δύο τρίποντα, η διαφορά είχε ανοίξει για τα καλά.

Χωρίς να αλλάξει το σκηνικό της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι συντήρησαν την υπέρ τους διαφορά, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο +14, 49-35. Φρέρης, Πουλάς και Καραγιάννης επωμίστηκαν το επιθετικό βάρος και η ομάδα εξαργύρωνε την καλή της εμφάνιση με μια διαφορά ασφαλείας. Οι Capital Con-Trolls στο πιο ισορροπημένο δεκάλεπτο για την ώρα, με τον Ξανθάκη να σημειώνει 6 πόντους, μπόρεσαν να κερδίσουν το επιμέρους της περιόδου,χωρίς όμως να καταφέρουν να ξαναμπούν στο κόλπο της νίκης.

Με σωστή διαχείριση και δίχως να φουλάρουν τις μηχανές τους στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Godfathers έφτασαν στο τελικό 68-57. Ο Σγουρίδης με 7 πόντους στο δεκάλεπτο έδωσε τις λύσεις που χρειάστηκε η ομάδα του όταν ο αντίπαλος προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεσή του. Οι Capital Con-Trolls ξύπνησαν αργά με αποτέλεσμα να τους βγει κούραση, αφού μετά το πρώτο πεντάλεπτο κυνηγούσαν στο σκορ, με τον Μανίσαλη να σκοράρει και τους 6 του πόντους στο τέλος όταν όλα είχαν κριθεί.

Πολυτιμότερος για τους νικητές ο Πουλάς με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ξανθάκης με 12 πόντους, 16 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα. Οι γηπεδούχοι είχαν 20/43 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 10/22 βολές, μάζεψαν 56 (14-42) ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 1 μπλοκ ενώ υπέπεσαν σε 14 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/55 δίποντα, 5/17 τρίποντα, 12/25 βολές, μάζεψαν 44 (15-29) ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 2 μπλοκ ενώ υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Godfathers (Πούλης): Πουλάς 15, Μπουραντάς 2, Μαρίνος 11, Πούλης 4, Καραγιάννης 14, Σγουρίδης 12, Φρέρης 10.

Capital Con-Trolls (Παπαχριστόπουλος): Μαρζάβας Τ. 13, Μαρζάβας Π. 3, Κατσιφής 3, Αθανάσαινας 9, Ξανθάκης 12, Παπαχριστόπουλος 11, Μανίσαλης 6.

Τι μας άρεσε: Πλουραλισμός στην επίθεση των Godfathers με 5 παίκτες να τελειώνουν το παιχνίδι με διψήφιο αριθμό πόντων.

Τι δεν μας άρεσε: Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι Capital Con-Trolls τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση.