Μπασδάνης Βασίλειος
Λίγγος Χρήστος
Μέλλος Νικόλαος
Μαστρακούλης Στέργιος

Με τον Δημήτρη Πρόκο να κάνει όργια εντός τεσσάρων γραμμών σταματώντας στους 30 πόντους, οι Στιφάδο Bulls επέστρεψαν στον δρόμο των επιτυχιών, κερδίζοντας πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 78-91 τους Alley Ουπς. Έτσι, η ομάδα του Παντελή Μπασδάνη έφτασε την ομάδα του Ανδρέα Σταυρόπουλου στην βαθμολογία, αφού μετά από τέσσερις αγωνιστικές της Elite League αμφότερες έχουν 3-1 ρεκόρ.

Σοβαροί παρουσιάστηκαν οι «Ταύροι» στην πρώτη περίοδο της συνάντησης, όπως τόνιζε και ο Πρόκος πριν το τζάμπολ, αφού με 10 δικούς του πόντους, 5 του Δαλμυρά, 4 του Μέλλου και 3 του Μπάγια, βρέθηκαν μέχρι και στο +10, κλείνοντας τελικά το δεκάλεπτο στο +9, 17-26. Οι Alley Ουπς προσπάθησαν να παραμείνουν κοντά στο σκορ, αντιμετωπίζοντας πρόβλημα στην αμυντική λειτουργία, ωστόσο «βολεύτηκαν» με το -9, χάρη σε 6 πόντους του Καραγιάννη, 5 του Καρκανιά και τρίποντα των Πανδή – Χαλούδη.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου οι Μπασδάνης και Δαλμυράς εκτέλεσαν εύστοχα έξω από την γραμμή των 6,75μ, δίνοντας για πρώτη φορά στους φιλοξενούμενους αέρα 12 πόντων, 21-33. Αλλαγή σκηνικού στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, καθώς η επίθεση των γηπεδούχων πήρε φωτιά και με τους Αθηναίο (4π), Μαράντο (4π) και Χαλούδη (4π) να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, μείωσαν στον πόντο, 42-43. Τελικά το συγκρότημα του Μάριου Χατζή πήγε στα αποδυτήρια με το +6, χάρη σε buzzer beater τρίποντο του Βασίλη Μπασδάνη, ενώ πιο πριν από 4 πόντους είχε ο Λίγγος και από 3 οι Πρόκος – Δαλμυράς.

Η αντεπίθεση των Alley Ουπς συνεχίστηκε και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όπου με εύστοχες προσπάθειες των Φωτόπουλου (4π), Καραγιάννη (4π), Πανδή (2π) και Αθηναίου (2π) μέσα από το ζωγραφιστό, πήραν για πρώτη φορά το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους, 55-54. Οι Στιφάδο Bulls φάνηκε λες και περίμεναν την στιγμή που θα προσπεράσει ο αντίπαλος για να ξαναβάλουν μπροστά τις μηχανές του, αφού  με 22-5 επιμέρους σκορ έκαναν επίδειξη δύναμης, φτάνοντας την διαφορά στους 16, 60-76. Με μπροστάρη τον Πρόκο με 13 νέους πόντους και τους Jay Jay (4π), Δαλμυρά (4π) και Μέλλο (4π) να τον ακολουθούν, οι «Ταύροι» έδειχναν να κλειδώνουν το τρίτο ροζ φύλλο αγώνα.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η ομάδα του Παντελή Μπασδάνη διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα που έχτισε στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς οι 7 πόντοι του Δαλμυρά και οι 4 του Μαστρακούλη ήταν αρκετοί για να φτάσουν στη νίκη με 78-91. Αν και είχαν αρκετές ευκαιρίες να απειλήσουν στα τελευταία λεπτά τον αντίπαλο, οι Alley Ουπς δεν τα κατάφεραν, αφού για ακόμη ένα ματς έχασαν αρκετές βολές (20/31), οπότε οι 10 πόντοι του Καραγιάννη και οι 7 του Καραντζούνη δεν τους έφταναν. Τελικό αποτέλεσμα στον Κολωνό 78-91 και νίκη για τους Στιφάδο Bulls!

Στο τέλος της συνάντησης οι γηπεδούχοι είχαν 20/31 βολές (64,5%), 23/42 δίποντα (54,8%) και 4/25 τρίποντα (16%). Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 1 μπλοκ. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/29 βολές (44,8%), 24/51 δίποντα (47,1%) και 10/24 τρίποντα (41,7%). Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν μόλις 7 λάθη και 2 τάπες.

Πολυτιμότερος των Alley Ουπς ο Καραγιάννης με 25 πόντους, έχοντας 9/13 βολές (69,2%), 8/15 δίποντα (53,3%) και 0/4 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Κορυφαίος των Στιφάδο Bulls ψηφίστηκε ο Δαλμυράς με 22 πόντους, έχοντας 2/3 βολές (66,7%), 7/13 δίποντα (53,8%) και 2/7 τρίποντα (41,7%). Πήρε 5 ριμπάουντ, σέρβιρε 3 έτοιμα καλάθια, έκλεψε άλλες τόσες φορές και έκανε 2 λάθη.

Alley Ουπς (Σταυρόπουλος – Χειράκης): Φωτόπουλος 4 (1 ασίστ, 1 κλεψ, 1 τάπα), Μαράντος 4 (6 ριμπ, 2 ασίστ), Κυρμίζογλου 3 (1 ασίστ, 1 κλεψ), Αθηναίος 10 (15 ριμπ), Καραντζούνης 9 (7 ριμπ, 1 κλεψ), Πανδής  7 (1 τριπ, 1 ασίστ), Καραγιάννης 25, Ταμιωλάκης 4, Οικονομάκος, Μαζιώτης, Καρκανιάς 5 (1 τριπ, 3 ασίστ), Χαλούδης 7 (2 τριπ, 1 ασίστ)

Στιφάδο Bulls (Μπασδάνης Π.): Λίγγος 7 (1 ασίστ, 1 κλεψ), Πρόκος 30 (6 τριπ, 9 ριμπ, 4 ασίστ, 2 κλεψ), Μαστρακούλης 4, Jay Jay 7 (4 ασίστ, 1 κλεψ), Μπαλαούρας 2 (2 κλεψ , 1 τάπα), Μέλλος 8 (11 ριμπ, 1 τάπα), Μπάγιας 3, Μπασδάνης Β. 8 (2 τριπ, 2 ασίστ), Δαλμυράς 22 (2)

Τι μας άρεσε: Η εκπληκτική εμφάνιση του Πρόκου, αλλά και το γεγονός πως οι Στιφάδο Bulls δείχνουν ανίκητοι όταν μαζεύονται!

Τι δεν μας άρεσε: Σαν να μην το πίστεψαν οι Alley Ουπς ότι μπορούν να κάνουν την έκπληξη της αγωνιστικής, καθώς με το που προσπέρασαν παρουσίασαν εντελώς διαφορετική εικόνα!