Σερεβέτας Ανδρέας
Αγγελής Παναγιώτης
Νικόλας Τίμος
Καραγιαννόπουλος Παναγιώτης

Στους «64» του Basketaki Cup προκρίθηκαν οι Basket Maniacs αφού κέρδισαν δύσκολα τους Μάστορες με 48-46 σε παιχνίδι που έγινε στο Μαζαράκη το βράδυ της Κυριακής.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο χωρίς να μπορεί κάποια ομάδα να πάρει διαφορά ασφαλείας. Οι Μάστορες ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι με τον Δολιανίτη να πρωταγωνιστεί με 5 πόντους, όμως οι τυπικά γηπεδούχοι απάντησαν με τα τρίποντα του Καλαμιώτη και του Στενάκη διαμορφώνοντας το κατά τους 10-14 ως σκορ πρώτου δεκαλέπτου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στους Basket Maniacs. Η ομάδα του Φωτόπουλου ήταν εξαιρετική και στις δύο μεριές του παρκέ και με επιμέρους σκορ 14-2, προηγήθηκε στο ημίχρονο με 24-16. Ο Καλαμιώτης ήταν αυτός που έκανε την διαφορά στην επίθεση με 7 πόντους ενώ οι Δημητριάδης και Πατέλης είχαν από ένα δίποντο. Επιθετικό πρόβλημα παρουσίασαν οι Μάστορες στην δεύτερη περίοδο, κάνοντας ταυτόχρονα πολλά λάθη.

Οι μετέπειτα νικητές κατάφεραν στο πρώτο μισό του τρίτου δεκαλέπτου να διευρύνουν το προβάδισμά τους (31-21), όμως η ομάδα του Στάμου κατάφερε να αντιδράσει. Με σημείο αναφοράς την άμυνα και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Νικόλα και Δολιανίτη οι Μάστορες μείωσαν στον πόντο (35-34) στο τέλος του δεκαλέπτου και έκαναν το παιχνίδι ακόμα πιο ενδιαφέρον.

Οι Basket Maniacs μπορεί να στερήθηκαν τις υπηρεσίες του Καλαμιώτη (αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές), μπορεί να πέρασαν δύσκολες στιγμές λόγω της πίεσης του αντίπαλου όμως με εξαιρετική διαχείριση κατάφεραν να διατηρήσουν το υπέρ τους προβάδισμα και να πάρουν τη νίκη – πρόκριση με τελικό σκορ 48-46. Ο Στενάκης ήταν αυτός που τράβηξε το… κουπί στην επίθεση ενώ στα τελευταία λεπτά ο Πατέλης έβαλε μεγάλο τρίποντο. Οι Μάστορες προσπάθησαν με το γνωστό δίδυμο (Νικόλας – Δολιανίτης) να κάνουν την ανατροπή, όμως κάποιες λανθασμένες επιλογές στην επίθεση ήταν αυτές που τους στέρησαν τη νίκη.

Καλύτερος παίχτης για τους νικητές ήταν ο Καλαμιώτης με 13 πόντους (2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/6 βολές). Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δολιανίτης με 18 πόντους (7/12 δίποντα, 0/1 τρίποντα, 4/5 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 11/35 δίποντα (31,4%), 6/22 τρίποντα (27,3%) και 8/18 βολές (44,4%). Μάζεψαν 33 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/43 δίποντα (39,5%), 0/6 τρίποντα (0%) και 12/17 βολές (70,6%). Μάζεψαν 39 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ.

Basket Maniacs (Φωτόπουλος, Αρέστης): Καλαμιώτης 13 (2), Στασινόπουλος 7 (2), Πατέλης 9 (1), Δημητριάδης 4, Σάσσας 5, Στενάκης 10, Φίλιος.

Μάστορες (Στάμος): Μέρμηγκας, Πολυχρονάκης 4, Καραγιαννόπουλος 2, Δολιανίτης 18, Νικόλας 17, Αγγελής 1, Αυγερινός, Πλατσατούρας, Νάκας 4, Σερεβέτας.

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι Basket Maniacs στο παρκέ, Ήθελαν τη νίκη με τουλάχιστον δύο πόντους για να προκριθούν και τα κατάφεραν.

Τι δεν μας άρεσε: Με εξαίρεση τους Νικόλα και Δολιανίτη οι υπόλοιποι Μάστορες κυμάνθηκαν σε ρηχά νερά.