Οι ομάδες έχουν βρεθεί αντιμέτωπες 1 φορές.
Δαλάι ΚλάμαPeristeri Trelleborg
1Νίκες0
57Πόντοι46
Development 2 League C_D 2017-201808/10/2017Δαλάι Κλάμα - Peristeri Trelleborg57 - 46

Βουγιουκλάκης Κυριάκος

Την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισαν οι Δαλάι Κλάμα οι οποίοι επικράτησαν της Peristeri Trelleborg με 57-46. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο στην μεγαλύτερη διάρκεια του ματς με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν με σπασμωδικές κινήσεις να ''κλέψουν'' το παιχνίδι και λίγο έλειψε να συμβεί αυτό αν ο Καλαϊτζόγλου είχε περισσότερες βοήθειες από τους συμπαίκτες του στο επιθετικό κομμάτι.

Πολύ δυνατό το ξεκίνημα των Δαλάι Κλάμα οι οποίοι με όπλο την καλή τους άμυνα έκλεισαν την περίοδο προηγούμενοι με 16-8. Σαλονικίδης με 5 και Μάγος με 4 πόντους αντίστοιχα έκαναν την δουλειά στην επίθεση, με τον Τσιάρα να κουμαντάρει σωστά την ομάδα. Οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύτηκαν στα πρώτα λεπτά να βγάλουν συνεργασίες και στηρίχθηκαν στο ταλέντο του Καλαϊτζόγλου που σημείωσε 6 πόντους στο δεκάλεπτο.

Με την ίδια συνταγή συνέχισαν οι γηπεδούχοι και παρά το γεγονός πως οι ψηλοί της ομάδας φορτώθηκαν από νωρίς με φάουλ που έβγαλαν από τα ρούχα του τον Λάζαρο Μπουρελάκο, έκλεισαν το ημίχρονο με διψήφια διαφορά, 29-18. Ο Λάζος ήρθε από τον πάγκο και έδωσε λύσεις στην επίθεση, με τους Παπαδημητρίου και Θεοδωρακόπουλο να συνεισφέρουν εξίσου. Οι "πορτοκαλί" στο πρόσωπο του Παύλου είδαν τον παίκτη που θα μπορούσε πλην του Καλαϊτζόγλου να βοηθήσει στην επίθεση, με τον forward της ομάδας να σημειώνει 5 πόντους.

Καλύτερο πρόσωπο έδειξαν οι φιλοξενούμενοι στο τρίτο δεκάλεπτο μειώνοντας στο τέλος της περιόδου στους 6 πόντους 43-37. Ο Τσίντζας σκόραρε 5 συνεχόμενους πόντους και μαζί με τους Καλαϊτζόγλου και Παύλου σήκωσαν το λάβαρο της αντεπίθεσης για την ομάδα του Περιστερίου. Στους Δαλάι Κλάμα ο Λάζαρος Μπουρελάκος επέστησε την προσοχή στους παίκτες του βλέποντας τον αντίπαλο να πλησιάζει κάνοντας ειδική αναφορά στους ψηλούς της ομάδας Δανατσόπουλο και Παπαδημητρίου για τον τρόπο που έπρεπε να αμυνθούν ώστε να μην πάνε από νωρίς στα αποδυτήρια με 5ο φάουλ.

Τα ρέστα τους έπαιξαν οι φιλοξενούμενοι και κατάφεραν σε λιγότερο από ένα λεπτό να μειώσουν με τρίποντο του Καλαϊτζόγλου και καλάθι του Γιοβάρθη στον πόντο, 43-42. Μετά από αυτό το γρήγορο 5-0 οι φωνές του Λάζαρου Μπορελάκου έπιασαν τόπο καθώς οι Δαλάι Κλάμα απάντησαν με σερί 6-0 βάζοντας τέλος στις ελπίδες του αντιπάλου για ανατροπή, με το τελικό 57-46 να πανηγυρίζεται από παίκτες και τεχνική ηγεσία.

Πολυτιμότερος για τους νικητές ο Τσιάρας με 10 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Καλαϊτζόγλου με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Οι γηπεδούχοι είχαν 15/44 δίποντα, 3/15 τρίποντα, 18/37 βολές, μάζεψαν 50 (12-38) ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 1 μπλοκ ενώ υπέπεσαν σε 15 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/42 δίποντα, 5/24 τρίποντα, 7/20 βολές, μάζεψαν 45 (13-32) ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 1 μπλοκ ενώ υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος): Τσιάρας 10, Σαλονικίδης 11, Λάζος 8, Δημητράκης 7, Παπαδημητρίου 2, Δανατσόπουλος 4, Μάγος 8, Θεοδωρακόπουλος 5, Γκανασούλης 2.

Peristeri Trelleborg (Τσίντζας): Παπαϊωάννου 3, Τατσής, Καλαϊτζόγλου 22, Μακρής 5, Σταυρόπουλος, Βουγιουκλάκης, Τώνης, Παύλου 7, Τσίντζας 5, Γιοβάρθης 4.

Τι μας άρεσε: Πολλά εύσημα αξίζουν στον κόουτς των Δαλάι Κλάμα Λάζαρο Μπουρελάκο, ο οποίος με σωστή διαχείριση και καίριες παρατηρήσεις στα κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού οδήγησε την ομάδα στην πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Τι δεν μας άρεσε: Χωρίς plan B παρατάχθηκαν οι φιλοξενούμενοι καθώς τα λεπτά που δεν έπαιξε ο Καλαϊτζόγλου υπήρχε σύγχυση και κακές επιλογές στην επίθεση.