Δήμου Βασίλειος
Κοτίνης Νικόλαος
Βλασταρίδης Νεκτάριος
Μοσχοβίτης Παναγιώτης

Για τρίτη συνεχόμενη χρονιά η Xavalencia θα βρεθεί στον τελικό του Summer League αφού κέρδισε στον ημιτελικό τους Sacatemento Kings με 77-65.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα της Xavalencia στο ματς καθώς με καλάθια των Χριστοφορίδη,  Α. Βλασταρίδη και Κοτίνη προηγήθηκε με 13-22. Οι Sacatemento κατάφεραν να αντιδράσουν και με 7 πόντους του Συρόγλου στο τελευταίο λεπτό μείωσαν σε 20-22 στο 10’.

Ίδιο το σκηνικό του παιχνιδιού στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Xavalencia να έχει στο μεγαλύτερο μέρος το προβάδισμα και τους Sacatemento να κάνουν την αντεπίθεσή τους στα τελευταία λεπτά. Οι Κοτίνης και Α. Βλασταρίδης με 4 πόντους δημιούργησαν τα μεγαλύτερα προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα ενώ ο Μποφίλης προερχόμενος από τον πάγκο σημείωσε 3 πόντους. Ο Συρόγλου με νέους 10 πόντους συνέχισε να τραβάει το... κουπί στην επίθεση των Sacatemento ενώ οι Πάλλης και Χριστόπουλος πέτυχαν από ένα δίποντο. Σκορ πρώτου ημιχρόνου, 34-35, υπέρ της Xavalencia.

Οι μετέπειτα νικητές στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου κατάφεραν να πάρουν ένα καλό προβάδισμα αφού ο Σακελλαρίου ανέλαβε το μαρκάρισμα του Συρόγλου και ο Κοτίνης έκανε πάρτι στο ζωγραφιστό (43-49). Ο δαιμόνιος γκαρντ των Kings κατάφερε στα τελευταία λεπτά να κάνει την εμφάνισή του και με 7 πόντους μείωσε σε 50-56 με την ολοκλήρωση 30 αγωνιστικών λεπτών.

Η Xavalencia στο τέταρτο δεκάλεπτο ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της και με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Κοτίνη, Γκουρβέλο, Α. Βλασταρίδη και Σακελλαρίου έφτασε πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 65-77 στη νίκη – πρόκριση. Ο Συρόγλου σταμάτησε στους 45 (!) πόντους όμως ήταν απελπιστικά μόνος του στην επίθεση, με τους Sacatemento να γνωρίζουν φυσιολογικά την ήττα. Οι «νυχτερίδες» ήταν εξαιρετικοί καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και αύριο στο κλειστό των Αγ. Αναργύρων θα προσπαθήσουν κόντρα στην Hall of Fame να κάνουν το three-peat.

Καλύτερος παίχτης για τους νικητές ήταν ο Κοτίνης με double double και 28 πόντους (8/15 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/12 βολές, 16 ριμπ.). Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Συρόγλου με 45 πόντους (9/9 δίποντα, 6/13 τρίποντα, 9/12 βολές). Οι Sacatemento είχαν 16/37 δίποντα (43,2%), 7/31 τρίποντα (22,6%) και 12/16 βολές (75%). Μάζεψαν 37 ριμπάουντ και έδωσαν 6 ασίστ. Οι «νυχτερίδες» είχαν 22/45 δίποντα (48,8%), 6/20 τρίποντα (30%) και 15/25 βολές (60%). Μάζεψαν 42 ριμπάουντ και έδωσαν 13 ασίστ.

Sacatemento Kings (Ν. Σιάννας): Γιοβάνης 4, Γ. Σιάννας, Καραγιαννάκης, Συρόγλου 45 (6), Πάλλης 5 (1), Μπίλιας 2, Τσιρίδης 2, Χριστόπουλος 7.

Xavalencia (Ν. Βλασταρίδης): Α. Βλασταρίδης 17 (1), Σακελλαρίου 12 (2), Μποφίλης 3, Μοσχοβίτης 2, Χριστοφορίδης 9 (11 ριμπ.), Δήμου, Κοτίνης 28 (2), Ν. Βλασταρίδης. Γκουρβέλος 6 (1).

Τι μας άρεσε: Η τρομερή εμφάνιση του Νίκου Συρόγλου από τους Sacatemento Kings αλλά και η εμφάνιση του Νίκου Κοτίνη και του Α. Βλασταρίδη από την Xavalencia.

Τι δεν μας άρεσε: Με εξαίρεση τον Συρόγλου, οι υπόλοιποι «Βασιλιάδες» κυμάνθηκαν σε ρηχά νερά.