Πλέσσας Σωτήριος
Λέκκας Αθανάσιος
Καριπίδης Μιχαήλ
Αντωνόπουλος Ιωάννης (Δεψ17)

Το έχουν βρει το κόλπο οι Bad Boys φέτος. Όποτε «καίει» η μπάλα και το σκορ είναι στην απόσταση ενός σουτ, το αναλαμβάνει ο Γιάννης Ευστράτογλου και «καθαρίζει». Τα Κακά Αγόρια πήραν την 6η νίκη τους στον 1ο όμιλο της Development 2, με τον Γιάννη να βάζει buzzer beater τρίτη (ή τέταρτη) φορά και να... ξενερώνει τους Tagaryens, οι οποίοι κυνηγούσαν το σκορ σε όλο το ματς και έφτασαν στην ισοφάριση λίγο πριν το νικητήριο καλάθι που λέγαμε.

Οι Γιάννηδες των Bad είχαν ορεξούλες από νωρίς αυτή τη φορά και οι Ευστράτογλου, Ψαρούλης, Σαντοριναίος έβαζαν με τη σειρά τα σουτ τους, δίνοντας προβάδισμα 9 πόντων στην ομάδα τους στο πεντάλεπτο (11-2), για να μειώσουν λίγο μετά οι Ταγάριενς με τους Καρκαλά, Αντωνόπουλο, Καριπίδη και να κλείσει το δεκάλεπτο στο 15-8.

Ένα τρίποντο του Μπενετάτου και τα καλάθια από Λέκκα, Καριπίδη, Καρκάνη έφεραν τους Δράκους κοντά στο σκορ στο 16’ (19-17), χωρίς όμως να προσπεράσουν τους «άσπρους» που βρήκαν στόχο με Ψαρούλη, Δούρβαρη, Τζιβάρα και διαμόρφωσαν το 26-20 του ημιχρόνου.

Ο Τζιβάρας με δύο τρίποντα και ο Σαντοριναίος με δίποντο έκαναν ένα σερί 8-0 για τους Κακούς στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου και φάνηκε ότι θα ανοίξει η διαφορά (34-20 στο 22’), αλλά η αντίδραση ήταν άμεση και αποτελεσματική από πλευράς «πράσινων», οι οποίοι με δικό τους σερί 13-0 πλησίασαν στον πόντο με την ολοκλήρωση του 30ου λεπτού (34-33).

Η απόσταση μεγάλωσε λίγο ξανά για τους Boys στην αρχή της τέταρτης περιόδου από τις προσπάθειες των Τζιβάρα, Ψαρούλη, Γιάννη Ευστράτογλου (42-35 στο 35’), για να έρθει πάλι αντεπίθεση από τους Δράκους που ισοφάρισαν δύο φορές με Λέκκα, Καρκάνη, Καρκαλά, Καριπίδη (42-42 στο 38’, 43-43 στο 39’), αλλά έχασαν ευκαιρία να προσπεράσουν στα 10’’ (χαμένες βολές του Λέκκα) και το πλήρωσαν με ακόμα ένα buzzer του Γιάννη Ευστράτογλου που υπό πίεση σούταρε από τα 5 μέτρα και έκανε το τελικό 45-43.

MVP της αναμέτρησης ψηφίστηκε ο Γιάννης Ευστράτογλου με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και το νικητήριο καλάθι, ενώ από τους Ταγάριενς ξεχώρισε ο Γιάννης Αντωνόπουλος (6/7 δίποντα), 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 ασίστ.

Συνολικά τα Κακά Αγόρια είχαν 16/45 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 1/5 βολές, 36 ριμπάουντ (7-29), 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 15 λάθη και 1 μπλοκ του Ψαρούλη, με τους Δράκους να τελειώνουν το ματς με 16/41 δίποντα, 1/17 τρίποντα, 8/23 βολές, 48 ριμπάουντ (13-35), 8 ασίστ, 8 κλεψίματα, 17 λάθη και 2 μπλοκ.

Bad Boys (Β. Ευστράτογλου): Γ. Ευστράτογλου 16 (1), Ψαρούλης 13 (1), Τζιβάρας 10 (2), Σαντοριναίος 4, Δούρβαρης 2, Β. Ευστράτογλου, Σαμανίδης

Tagaryens (Καρκαλάς): Αντωνόπουλος 12, Λέκκας 9 (15 reb), Καριπίδης 8 (12 reb), Καρκαλάς 6 (10 reb), Καρκάνης 5, Μπενετάτος 3 (1), Πλέσσας

Τι μας άρεσε περισσότερο: Ε, το φινάλε του ματς, όπου ο Γιάννης Ευστράτογλου «τιμώρησε» άλλον ένα αντίπαλο με καλάθι στα τελευταία δευτερόλεπτα και πανηγύρισε με τους συμπαίκτες του την 6η νίκη τους, μεγαλώνοντας το ρεκόρ.