Μπασδάνης Βασίλειος
Λίγγος Χρήστος
Μέλλος Νικόλαος
Μαστρακούλης Στέργιος

Μπορεί να μην είχαν την ψυχολογία με το μέρος τους λόγω της βαριάς ήττας από την Hall of Fame, μπορεί να είχαν ένα... κάρο απουσίες, όμως οι Στιφάδο Bulls κατάφεραν να επικρατήσουν δύσκολα των Λεγάμενων με 68-70 σε παιχνίδι που έγινε στο κλειστό του Κολωνού.

Οι Στιφάδο ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι αφού με καλάθια του Λίγγου και του Πρόκου προηγήθηκαν με 8-15. Με την είσοδο του Σκαμαγκά οι Λεγάμενοι παρουσιάστηκαν καλύτεροι στο παρκέ κι έτσι έκλεισαν την 1η περίοδο έχοντας προβάδισμα βραχείας κεφαλής (18-17).

Στο μεγαλύτερο μέρος της 2ης περιόδου οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους. Με τον Σιγάλα να παίζει εξαιρετική άμυνα πάνω στον Πρόκο και τους Βρεττάκο, Θρουβάλα και Κοπανάκη να συνδέονται με το καλάθι, οι Λεγάμενοι έκαναν το σκορ 29-23. Οι Στιφάδο κατάφεραν να συνέλθουν στα τελευταία και με δράστες τους Μέλλο, Λίγγο και Πρόκο διαμόρφωσαν το υπέρ τους 35-41 ως σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Η ομάδα του Χαϊκάλη με τους Σκαμαγκά, Σιγάλα και Κοπανάκη έδειχνε να πατάει καλύτερα στο παρκέ (46-43), όμως η ομάδα του Π. Μπασδάνη ήταν αυτή που έκανε καλύτερο finish. Με σημείο αναφοράς την άμυνα και πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Πρόκο οι Στιφάδο Bulls βρέθηκαν στο +5 (50-55), στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου.

Το… ντέρμπι συνεχίστηκε και στο 4ο δεκάλεπτο. Η μία ομάδα απαντούσε στα καλάθια της άλλης και το σκορ ήταν 61-61 λίγα λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης. Μεγάλοι πρωταγωνιστές σ’ εκείνο το σημείο ήταν οι Σαμαρτζής και Κοπανάκης για τους Λεγάμενους και οι Λίγγος και Πρόκος για τους Στιφάδο Bulls. Στο κρισιμότερο σημείο του παιχνιδιού οι… ελλιπέστατοι φιλοξενούμενοι άντεξαν στην πίεση του αντίπαλου και με σημαντικά καλάθια του Πρόκου έφτασαν στη νίκη με τελικό σκορ 68-70.

Πολυτιμότερος για τους νικητές ο Χρήστος Λίγγος με double double και εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας (15 πόντοι, με 7/9 δίποντα, 1/3 βολές και 11 ριμπάουντ), ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Δημήτρης Πρόκος με 35 πόντους (3/9 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 8/10 βολές). Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κοπανάκης με double double και 13 πόντους (5/8 δίποντα, 3/3 βολές, 10 ριμπάουντ). Οι Λεγάμενοι είχαν 22/56 δίποντα (39,2%), 5/17 τρίποντα (29,4%) και 9/22 βολές (40,9%). Μάζεψαν 47 ριμπάουντ και έδωσαν 13 ασίστ. Οι Στιφάδο Bulls είχαν 19/38 δίποντα (50%), 7/30 τρίποντα (23,3%), 11/25 βολές (44%). Μάζεψαν 44 ριμπάουντ και έδωσαν 15 ασίστ.

Λεγάμενοι (Χαϊκάλης): Σιγάλας 10 2, Στάντζος, Βαρβαρούσης 6, Σαμαρτζής 8 (12 ριμπ.), Γκλάβας, Βρεττάκος 10 (2), Θρουβάλας 8, Κοπανάκης 13, Σκαμαγκάς 13 (1), Δασκαλόπουλος.

Στιφάδο Bulls (Π. Μπασδάνης): Λίγγος 15, Μαστρακούλης, Παγουλάτος 8, Μέλλος 6 (15 ριμπ.), Β. Μπασδάνης 6, Ζαμπάρας, Πρόκος 35 (7).

Τι μας άρεσε: Παρά τις πολλές και σημαντικές απουσίες τους, οι Στιφάδο Bulls έδειξαν χαρακτήρα και πήραν σπουδαία νίκη.