Μαραγκουδάκης Νικόλαος
Μπισμπιλής Κωνσταντίνος
Πανόπουλος Ιωάννης
Φιλιππάκος Νικόλαος

Σε ένα συγκλονιστικό ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, υπήρξε ένας παίκτης που άλλαξε με την εμφάνισή του τις ισορροπίες της αναμέτρησης. Ο λόγος για τον Γιάννη Πανόπουλο, τον μοναδικό παίκτη που αγωνίστηκε και στα 40 λεπτά και με 25 πόντους οδήγησε τους Jokers στη νίκη επί των Λεγάμενων με 56-55. Οι φιλοξενούμενοι που προηγήθηκαν με 54-50, 90'' πριν τη λήξη δεν μπόρεσαν έχοντας την κατοχή να βάλουν τέλος στο ματς και  στο τέλος το πλήρωσαν.

Καλύτεροι στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν με 16-12. Το βαρύ πυροβολικό των Λεγάμενων Αντώνης Σιγάλας μπήκε ζεστός σκοράροντας 8 πόντους, με τον Στάντζο να προσθέτει 4. Οι φιλοξενούμενοι αντιμετώπισαν πρόβλημα με την περιφερειακή τους άμυνα, την ώρα που επιθετικά λύσεις έδωσαν οι Πανόπουλος, Φιλιππάκος και Μαραγκουδάκης.

Αισθητά βελτιωμένοι σε άμυνα και επίθεση οι Jokers κατάφεραν όχι μόνο να προσπεράσουν αλλά και να χτίσουν διαφορά 5 πόντων, 31-26, στο ημίχρονο. Τρομερά πράγματα από τον Πανόπουλο που σημείωσε 9 πόντους, με τον Κηρύκο να προσθέτει 4. Οι Λεγάμενοι δεν μπόρεσαν να βρουν αντίδοτο στα drive του Πανόπουλου και παρά τους 7 πόντους του Βρεττάκου με 2 τρίποντα, είδαν τον αντίπαλο να προσπερνά.

Ισορρόπησαν το ματς στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μειώνοντας με το τέλος της περιόδου στο σουτ, 42-40. Οι ψηλοί των Λεγάμενων Σαμαρτζής και Θρουβάλας με 8 και 4 πόντους αντίστοιχα αξιοποίησαν τις πάσες των συμπαικτών τους και η ομάδα ήταν πλέον έτοιμη να παίξει τα ρέστα της. Οι Jokers με τους Κηρύκο, Πανόπουλο και Κορδώνη διατήρησαν το προβάδισμα σε ένα ματς που έδειχνε από την αρχή ότι θα κριθεί στις λεπτομέρειες.

Ματς ακατάλληλο για καρδιακούς με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τους Θρουβάλα και Πανόπουλο να επωμίζονται το βάρος στην επίθεση. Οι Λεγάμενοι με 8 πόντους του Θρουβάλα προηγήθηκαν με 54-50, 1.32 πριν τη λήξη δείχνοντας έτοιμοι να φτάσουν στη νίκη. Οι Jokers έβγαλαν αντίδραση και με τον Matejovski αρχικά με γκολ φάουλ στο τελευταίο λεπτό μείωσαν στον πόντο για να έρθει ο Πανόπουλος  με πολύ ωραία ενέργεια να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του 42'' πριν το τέλος. Ακολούθησε μια εύστοχη βολή του Πανόπουλου στα 27'' που έκανε το 56-54. Στην τελευταία τους επίθεση οι Λεγάμενοι έδωσαν την μπάλα στον Σιγάλα ο οποίος ξεκίνησε το drive κέρδισε το φάουλ αλλά υπέστη τραυματισμό που δεν του επέτρεψε να εκτελέσει τις βολές. Στην θέση του μπήκε ο Νικολάου ο οποίος ευστόχησε στην πρώτη αστόχησε στην δεύτερη και οι Jokers πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη.

Πολυτιμότερος για τους νικητές ο Πανόπουλος με 25 πόντους, 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σαμαρτζής με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ. Οι γηπεδούχοι είχαν 17/41 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 6/19 βολές, μάζεψαν 25 (6-19) ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 1 μπλοκ ενώ υπέπεσαν σε 10 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 20/44 δίποντα, 4/24 τρίποντα, 4/8 βολές, μάζεψαν 38 (11-27) ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές ενώ υπέπεσαν σε 7 λάθη.

Λεγάμενοι (Χαϊκάλης): Στάντζος 4, Νικολάου 2, Σαμαρτζής 14, Βρεττάκος 12, Θρουβάλας 12, Σιγάλας 8, Δασκαλόπουλος 3.

Jokers (Βασιλειάδης): Matejovski 7, Φιλιππάκος 5, Πανόπουλος 25, Κηρύκος 9, Αγγελάκης, Μπισμπιλής, Μαραγκουδάκης 8, Κορδώνης 2, Κωστελέτος.

Τι μας άρεσε: Την διαφορά στο ματς την έκανε ο Γιάννης Πανόπουλος ο οποίος με 25 πόντους έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στη νίκη των Jokers.

Τι δεν μας άρεσε: Η έλλειψη καθαρού μυαλού των Λεγάμενων όταν προηγήθηκαν με 54-50.