Οι ομάδες έχουν βρεθεί αντιμέτωπες 4 φορές.
Athens CavabeersDiakem Flobetrotters
1Νίκες3
258Πόντοι269
Development League A_B 2017-201802/12/2017Athens Cavabeers - Diakem Flobetrotters66 - 72
Development League 16/1721/02/2017Diakem Flobetrotters - Athens Cavabeers65 - 71
Development League 16/1703/12/2016Athens Cavabeers - Diakem Flobetrotters65 - 66
Basketaki Cup 1st round 16/1706/10/2016Diakem Flobetrotters - Athens Cavabeers66 - 56

Θεοδώρου Παντελής (Dec17)

Σε ένα παιχνίδι όπου ξεχώρισαν εξωαγωνιστικές συμπεριφορές, οι Flobetrotters είδαν τη διαφορά 22 πόντων που είχαν να ανατρέπεται σε 12 λεπτά από τους Athens Cavabeers, οι οποίοι όμως κουράστηκαν στο τέλος και μένοντας με 4 παίκτες δεν κατάφεραν να κρατήσουν το σκορ, με τους Diakem πλέον να τους πιάνουν στο 4-3 στον 1ο όμιλο της Development League.

Από το ξεκίνημα οι «Διάκεμ» έδειξαν ότι θέλουν το έλεγχο και τον πήραν με ένα 12-0 σερί (στο 3’) από τους Χαιρετάκη, Αυγέρη και Νίκο Κονταράτο, με τον τελευταίο να πετυχαίνει άλλα δύο τρίποντα στη συνέχεια και τον Δημήτρη Μαστροκωστόπουλο να κλείνει το δεκάλεπτο στο 9-22, έχοντας από πλευράς «Κάβα» τους Διφτόπουλο, Ζαΐμη, Πατέρα και Αντωνόπουλο να σκοράρουν μετά το 6ο λεπτό.

Οι Flobetrotters κράτησαν παρόμοιο ρυθμό στη δεύτερη περίοδο και οι Κονταράτοι μαζί με τους Μαστροκωστόπουλο, Θεοδώρου, Χαιρετάκη έβγαλαν ωραίους συνδυασμούς, με τους Cavabeers να αποσυντονίζονται αμυντικά μετά το 15’, αφού μια διαφωνία των Αντωνόπουλου, Διφτόπουλου κατέληξε σε τσακωμό και αποβολή του πρώτου, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 22-43

Ανάλογη έλλειψη συντονισμού, αντί για τους Athens, έδειξαν στο τρίτο δεκάλεπτο οι Diakem, που μετά το γρήγορο τρίποντο του Αυγέρη (24-46 στο 22’) έπαιξαν υπερβολικά... χαλαρή άμυνα και έβλεπαν τους «μπλε» να σκοράρουν συνεχώς με τους Διφτόπουλο, Καπερνόπουλο, Πατέρα, Ζαΐμη για να φτάσει το σκορ στο 44-47 στο 30ο λεπτό.

Η σιγουριά των «καταλανών» ότι με μια πεντάδα οι αντίπαλοί τους δεν μπορούν να κάνουν τη ζημιά, παραλίγο να πληρωθεί ακριβά στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους Πατέρα, Διφτόπουλο, Ζαΐμη, Καπερνόπουλο να ανατρέπουν το σκορ για τους «Beers» (54-51 στο 34’, 62-59 στο 38’), αλλά να μην κρατάνε το προβάδισμα μέχρι τέλους, αφού οι «Trotters» σοβαρεύτηκαν και με τρίποντα από Αυγέρη, Νίκο Κονταράτο έκαναν το τελικό 66-72 που τους έφερε ισόβαθμους με τους Athens (και τη Remal) στην 4η θέση.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Γιάννης Αυγέρης με 12 πόντους (4/6 τρίποντα), 4 ασίστ, 1 μπλοκ και 4 ριμπάουντ, ενώ από τους Cava ξεχώρισε ο Νίκος Ζαΐμης με 17 πόντους, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Συνολικά οι «μπλε» είχαν 27/61 δίποντα, 0/12 τρίποντα, 12/18 βολές, 52 ριμπάουντ (17-35), 11 ασίστ, 7 κλεψίματα, 7 λάθη και 1 μπλοκ του Πατέρα, με τους «καταλανούς» να τελειώνουν το ματς με 16/45 δίποντα, 11/29 τρίποντα, 7/10 βολές, 35 ριμπάουντ (6-29), 14 ασίστ, 3 κλεψίματα, 9 λάθη και 2 μπλοκ.

Athens Cavabeers (Συμσερίδης): Διφτόπουλος 21, Ζαΐμης 17, Πατέρας 14, Καπερνόπουλος 12, Αντωνόπουλος 2, Συμσερίδης (5 ασίστ)

Diakem Flobetrotters (Μαστροκωστόπουλος): Μαστροκωστόπουλος 19 (2), Ν. Κονταράτος 15 (4), Χαιρετάκης 13, Αυγέρης 12 (4), Π. Κονταράτος 7 (1), Θεοδώρου 4, Μενεξιάδης 2, Πετρόπουλος

Τι μας άρεσε: Μας άρεσαν κάποιοι συνδυασμοί των Diakem στο πρώτο ημίχρονο, με τον Παντελή Θεοδώρου (νέα, εξαιρετική, προσθήκη) να μπαίνει άμεσα στο κλίμα... Μαστροκωστόπουλου, αλλά και το τρίτο δεκάλεπτο των Cava που έκαναν επί μέρους 22-4!

Τι δεν μας άρεσε: Η... ιστορία που παίχτηκε ανάμεσα σε Αντωνόπουλο και Διφτόπουλο σε ένα time out της δεύτερης περιόδου, με αιτία δύο πάσες που δεν έγιναν! Χαλαρώστε ρε παιδιά. Μη χτυπήσετε μεταξύ σας χωρίς (ΚΑΝΕΝΑΝ ΣΟΒΑΡΟ) λόγο...