Πετμεζάς Αθανάσιος
Παναγιωτόπουλος Βασίλειος
Λαδιάς Γεώργιος
Αθανασίου Κωνσταντίνος

Με τρένο χωρίς σταματημό μοιάζει ο Άνεμος ο οποίος στο πιο δυνατό τεστ ως τώρα υπερκέρασε το εμπόδιο των Brazzers με 53-47. Πολύ καλό στήσιμο στην άμυνα από τον κόουτς Κούμουλο την ώρα που στην επίθεση ο Λαδιάς έκανε την διαφορά και ο Άνεμος συνεχίζει το αήττητο σερί του στο πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι που παρουσιάστηκαν με πολλές απουσίες στους ψηλούς κατάφεραν για μεγάλο διάστημα να μείνουν κοντά στον αντίπαλο αλλά ένα κακό τους δίλεπτο στο τρίτο δεκάλεπτο το εκμεταλλεύτηκε ο Άνεμος χτίζοντας διαφορά που κράτησε ως το τέλος.

Πολύ δυνατά όπως σε κάθε του παιχνίδι μπήκε ο Άνεμος και με όπλο την καλή του άμυνα έκλεισε την περίοδο μπροστά στο σκορ με 14-8. Ο Λαδιάς με 7 πόντους έδωσε λύσεις στην επίθεση με τον Παναγιωτόπουλο να προσθέτει άλλους 4. Οι γηπεδούχοι τα βρήκαν σκούρα στα πρώτα λεπτά στην επίθεση, με τον Δαρδαμάνη μοναδική αξιόπιστη λύση να σκοράρει 6 πόντους.

Ισορρόπησαν την κατάσταση στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Brazzers και κατάφεραν να μειώσουν με τη λήξη του ημιχρόνου στο σουτ, 26-24. Ο Κατέρης ήρθε από τον πάγκο και βελτίωσε την λειτουργία της ομάδας σημειώνοντας παράλληλα και 5 πόντους, με τον Μ. Βαρθολομαίο να προσθέτει άλλους 6. Οι φιλοξενούμενοι είδαν την αντίδραση του αντίπαλου αλλά δεν έχασαν την ψυχραιμία τους και κατά συνέπεια το προβάδισμα χάρη στις εμπνεύσεις των Σπάλα, Μαντά και Μεχίλι.

Φοβερά και τρομερά πράγματα από τον Λαδιά στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον ταχύτατο shooting guard να σημειώνει 8 συνεχόμενους πόντους και να βοηθά την ομάδα του να χτίσει με το τέλος της περιόδου διαφορά 6 πόντων, 41-35. Οι Brazzers που βρέθηκαν πίσω και με 9 πόντους προσπάθησαν και κατάφεραν να μειώσουν με τους Δαρδαμάνη, Μ. Βαρθολομαίο και Κατέρη αιχμές στην επίθεση και πλέον ήταν έτοιμοι να παίξουν τα ρέστα τους στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Πολύ καλό finish για τον Άνεμο ο οποίος έχοντας περισσότερες λύσεις έβγαλε ενέργεια και δίκαια έφτασε στο τελικό 53-47. Λαδιάς, Μαντάς και Σπάλας έκαναν την διαφορά στην επίθεση με την άμυνα σε ακόμα ένα παιχνίδι να είναι υποδειγματική. Οι Brazzers που κυνηγούσαν σε όλο το ματς έσκασαν στο τέλος από την υπερπροσπάθεια και μην έχοντας άλλες ανάσες γνώρισαν την ήττα.

Πολυτιμότερος για τους νικητές ο Λαδιάς με 17 πόντους και 2 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δαρδαμάνης με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα. Οι γηπεδούχοι είχαν 9/40 δίποντα, 6/16 τρίποντα, 11/18 βολές, μάζεψαν 37 (8-29) ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 2 μπλοκ ενώ υπέπεσαν σε 21 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/39 δίποντα, 4/28 τρίποντα, 3/7 βολές, μάζεψαν 40 (9-31) ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές, έκαναν 2 μπλοκ ενώ υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Brazzers (Κατέρης): Κατέρης 7, Δαρδαμάνης 16, Βαρθολομαίος Ν. 7, Βαρθολομαίος Μ. 15, Χριστακόπουλος, Μακρυωνίτης 2.

Άνεμος (Κούμουλος): Πετμεζάς 2, Λαδιάς 17, Μαντάς 9, Παναγιωτόπουλος 4, Αθανασίου 5, Καρκαβίτσας, Σπάλας 9, Μεχίλι 7, Καρατσαρέας.

Τι μας άρεσε: Εξαιρετική άμυνα έπαιξε ο Άνεμος σε ακόμα ένα παιχνίδι.

Τι δεν μας άρεσε: Πολλά τα 21 λάθη των Brazzers σε ένα τόσο κλειστό ματς.