Λαμπρόπουλος Ιωάννης
Τζίκας Κασσιανός
Τσιολάκης Ιωάννης
Στεργιώτης Αντώνιος

Οι προσθήκες που έχουν κάνει οι Αναλώσιμοι στη φετινή Summer Development League έχουν κάνει διαφορά από νωρίς και στο παιχνίδι με τον Office αυτό φάνηκε ξανά, με τον Πολύδωρο να δίνει τη νίκη στα τελευταία δευτερόλεπτα από τη γραμμή των βολών, σε ένα ματς όπου οι Ηρακλειώτες γύρισαν δύο φορές το σκορ, αλλά τελικά έκαναν την πρώτη ήττα τους.

Οι «μπλε» μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και στο πρώτο 7λεπτο έδειξαν ότι πάνε για περίπατο (14-3), αφού οι Χρηστακάκος (11 π. / 8 reb), Χρονόπουλος (9 π. / 14 reb), Πολύδωρος (19 π. / 6 ασίστ) και Αντωνιάδης (2 π.) έβρισκαν εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι, όμως ο Office συγκεντρώθηκε προς το τέλος της πρώτης περιόδου μειώνοντας σε 14-9 με προσωπικές ενέργειες του Ιωαννίδη (22 π. / 6 reb) και μέχρι το 2ο λεπτό της δεύτερης περιόδου έγινε ένα σερί 0-10 για τους «γαλανόλευκους» που έφτασαν στον πόντο (14-13 στο 12’).

Από εκείνο το σημέιο και μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου οι δύο ομάδες ήταν σε μια σχετική ισορροπία, με τους Γεωργόπουλο (5 π.), Στεργιώτη (5 π. / 5 reb), Τζίκα (6 π. / 5 reb), Δημήτρη Λαμπρόπουλο (8 π. / 3 ασίστ) να σκοράρουν και να δίνουν προσωρινά ένα μικρό προβάδισμα στους Ηρακλειώτες (23-24 στο 19’) και τους Αναλώσιμους να απαντάνε ανάλογα για να γίνει το 28-26 πριν την ανάπαυλα με τους Χρηστακάκο, Χρονόπουλο και Πολύδωρο, ο οποίος είχε πολύ καλή διάθεση σε όλο το ματς και ήταν αυτός που οργάνωνε τις περισσότερες επιθέσεις τους.

Τρία τρίποντα από Ανδρέου (6 πόντοι με 2/2) και Μανώλη (5 π.), αλλά και οι διεισδύσεις από Χρονόπουλο, Πολύδωρο στο τρίτο δεκάλεπτο πήγαν τη διαφορά στους 13 πόντους για τους γηπεδούχους στο 28ο λεπτό (43-30) και εκεί φάνηκε πάλι ότι μπορούν να ελέγξουν το παιχνίδι, αφού οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύονταν πολύ και οι Στεργιώτης, Ιωαννίδης με το ζόρι κατάφεραν να βρουν στόχο, για να ολοκληρωθεί το 30ο λεπτό στο 43-34.

Η είσοδος του Γιάννη Λαμπρόπουλου (2 ασίστ / 5 reb) στο δεύτερο ημίχρονο και η καλύτερη συνεργασία του με τον Δημήτρη και τους Τσιολάκη (7 π.), Ιωαννίδη, επανάφερε στη διεκδίκηση του ματς τους Ηρακλειώτες, οι οποίοι ισοφάρισαν στο 38’ (49-49) και έτσι τα σουτ των Αλαντίν (3 π.), Πολύδωρου στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου δεν φάνηκαν αρκετά (47-39 στο 33’), όμως εκεί που φαινόταν ότι πάμε για παράταση (53-53 στα 11’ από καλάθι του Τζίκα), ο Τσιολάκης χρεώθηκε με φάουλ στα 9’’ και ο Πολύδωρος ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών (55-53), οπότε οι Αναλώσιμοι πήραν το 3ο ροζ φύλλο τους, αφού ο Ιωαννίδης δεν είχε τον κατάλληλο χώρο να σηκωθεί για τρίποντο στην εκπνοή.

MVP της αναμέτρησης ψηφίστηκε ο Κώστας Πολύδωρος με 19 πόντους, 6 ασίστ, 6 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 5 λάθη, με τον Γιάννη Χρονόπουλο να έχει 9 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ, ενώ από τον Office ξεχώρισε ο Ζήσης Ιωαννίδης με 22 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Συνολικά οι «μπλε» του Νικολόπουλου είχαν 14/41 δίποντα, 7/21 τρίποντα, 6/13 βολές, 47 ριμπάουντ (14-33), 13 ασίστ, 8 κλεψίματα, 19 λάθη και 1 μπλοκ του Χρονόπουλου, ενώ οι «γαλανόλευκοι» τελείωσαν το ματς με 13/41 δίποντα, 4/18 τρίποντα, 15/22 βολές, 35 ριμπάουντ (8-27), 10 ασίστ, 10 κλεψίματα, 13 λάθη και 2 μπλοκ.

Αναλώσιμοι (Νικολόπουλος – Γκουντόπουλος): Πολύδωρος 19 (2), Χρηστακάκος 11 (2), Χρονόπουλος 9, Ανδρέου 6 (2), Μανώλης 5 (1), Αλαντίν 3, Αντωνιάδης 2, Νικολόπουλος, Γκουντόπουλος, Σκαρπέλος

Office Ηρακλείου (Δ. Λαμπρόπουλος): Ιωαννίδης 22 (1), Δ. Λαμπρόπουλος 8 (2), Τσιολάκης 7, Τζίκας 6, Γεωργόπουλος 5 (1), Στεργιώτης 5, Βαφειάδης (4 κλ. / 4 reb), Γ. Λαμπρόπουλος (5 reb)

Τι μας άρεσε: Οι δύο επιστροφές του Office που το έκανε ντέρμπι στο τέλος και το δέσιμο που έχουν κάνει οι νέες μεταγραφές των Αναλώσιμων, που πολύ γρήγορα έχουν βρει τα συστήματα για να παίξουν καλό μπάσκετ και να παίρνουν νίκες.

Τι δεν μας άρεσε: Κάποια νευράκια που πήγαν να χαλάσουν λίγο το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο, όμως επικράτησαν οι ψυχραιμότεροι και έτσι δεν είχαμε ούτε τεχνική ποινή.