Ρουσιώτης Νικόλαος
Μότσιος Νικόλαος
Χατζημιχαήλ Τριαντάφυλλος
Προφήτης Ευστάθιος

Για τον 3ο όμιλο της Development League είχαμε την αναμέτρηση μεταξύ Pourangers - Harlems, στο κλειστό Μαζαράκης, για την 7η αγωνιστική. Τα «Πουρά» με 4-2 ρεκόρ και μόλις 5 οι «εκλεκτοί» του Ζαχαρία Αλευρά, εναντίον των 10 «ερυθρόλευκων» του Νίκου Ρουσιώτη, οι οποίοι είχαν ρεκόρ 2-4. Τελικά οι «βυσσινί» υπέταξαν με 75-74 σε ένα συγκλονιστικό ντέρμπι τους Harlems και σκαρφάλωσαν στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Στο 1ο δεκάλεπτο είδαμε και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι (κάτι που έγινε μέχρι το φινάλε του αγώνα), αλλά και το σκορ να φτάνει σε υψηλά επίπεδα. Το 19-20 υπέρ των Harlems δείχνει τι μπάσκετ είδαμε, με τους Σκαρμέα και Κάντζιο να σκοράρουν τους πιο πολλούς πόντους για τους τυπικά φιλοξενούμενους, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν σε τρομερή μέρα τους «δίδυμους πύργους» Γεγάκη και Παντελεάκη.

Το 2ο δεκάλεπτο ήταν ακριβώς το ίδιο, με μόνη σημαντική διαφορά ότι οι πόντοι ήρθαν από τους Παντελεάκη, Γεγάκη και Γεωργιόπουλο από την ομάδα του coach Αλευρά, ενώ για την αντίπερα όχθη πήραν μπροστά οι Μότσιος και Χατζημιχαήλ. Αποτέλεσμα περιόδου 18-19 και σκορ ημιχρόνου για τις δύο ομάδες το 37-39.

Το 3ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Pourangers να δείχνουν τα δόντια τους και ότι μπορεί να ήρθαν με ένα ταξί και οι 5, αλλά δεν ήρθαν για διακοπές. Στην πιο παραγωγική περίοδο του αγώνα έτρεξαν επιμέρους σκορ 25-21 και με τους Γεγάκη, Πιστεύο και Βαζαίο κατάφεραν να ξεπεράσουν την παρέα του Μότσιου, ο οποίος μετά από ένα σημείο έπαιζε μόνος του. Αποτέλεσμα μετά από 30’ αγώνα 62-60.

Στο 4ο μέρος του παιχνιδιού οι Pourangers και οι Harlems πήγαιναν από το χεράκι μέχρι το φινάλε. Τελικά οι “teenagers” πήραν μία πολύ μεγάλη νίκη, κόντρα σε μια καλή ομάδα. Το αποτέλεσμα του δεκαλέπτου 13-14 και το τελικό αποτέλεσμα ήταν 75-74, με τον Πιστεύο να το... πιστεύει και τον Γεγάκη να είναι ογκόλιθος μέσα στις δύο ρακέτες, απαντώντας στις όποιες «απειλές» των Κάντζιου και Μότσιου. Τελικά οι Pourangers ανέβηκαν στο 5-2 ρεκόρ, ενώ οι Harlems έπεσαν στο 2-5, βίοι αντίθετοι για τις δύο ομάδες.

Κορυφαίος για τους νικητές με double double ο Στέλιος Γεγάκης με 25 πόντους (3/7 βολ., 11/18 διπ., 0/1 τριπ.), επίσης μάζεψε 14 ριμπάουντ (9-5), είχε 2 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 40’ συμμετοχής. Από την άλλη για τους ηττημένους ξεχώρισε με double double ο Νίκος Μότσιος με 25 πόντους (3/4 βολ., 11/19 διπ.,), μάζεψε 13 ριμπάουντ (9-4), είχε 4 ασίστ και 3 κλεψίματα σε 37’ συμμετοχής.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι με 49% στα δίποντα (24/49), με 30% στα τρίποντα (6/20) και 60% στις βολές (9/15). Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, είχαν 11 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 τάπες και 11 λάθη. Αντίστοιχα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 52,3% στα δίποντα (22/42), επίσης 32,1% στα τρίποντα (9/28) και 75% στις βολές (3/4). Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, επίσης είχαν 21 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 τάπα και 11 λάθη.

Pourangers (Αλευράς): Πιστεύος 20 (5), Παντελεάκης 13, Βαζαίος 7 (1), Γεγάκης 25, Γεωργιόπουλος 10.

Harlems (Ρουσιώτης): Σκαρμέας 10, Σπυράτος 11 (1), Κάντζιος 17 (5), Ψαρόπουλος 3 (1), Μαρνέζος, Κουτρουμπής, Ρουσιώτης, Μότσιος 25, Χατζημιχαήλ 3 (1), Προφήτης 5 (1).

Τι μας άρεσε: Οι Pourangers ήταν 5 και φαινόντουσαν... 12!

Τι δε μας άρεσε: Οι Harlems έπεσαν στην παγίδα να υποτιμήσουν τον αντίπαλο που ήταν μόνο μια πεντάδα.