Οι ομάδες έχουν βρεθεί αντιμέτωπες 1 φορές.
Basket ManiacsSan Antonio Smurfs
0Νίκες1
45Πόντοι51
Development League C_D 2017-201802/12/2017Basket Maniacs - San Antonio Smurfs45 - 51

Μουτσιόπουλος Εμμανουήλ

Σπουδαία νίκη για τους San Antonio Smurfs οι οποίοι απέναντι στους Basket Maniacs που έχουν τους ίδιους στόχους ήταν καλύτεροι και επικράτησαν με 51-45. Αρχή, μέση και τέλος για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Αλέξης που πήρε από το χεράκι τους συμπαίκτες του οδηγώντας τους στη νίκη. Οι γηπεδούχοι πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις αλλά στα κρίσιμα σημεία έβγαλαν νεύρα με αποτέλεσμα να λείψει το καθαρό μυαλό και να γνωρίσουν την ήττα.

Κακό μπάσκετ στο πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα πατήματά τους και τους φιλοξενούμενους καλύτερους στα σημεία να κλείνουν την περίοδο μπροστά στο σκορ με 8-7. Ο Καλαϊτζόγλου ήρθε από τον πάγκο και σουλούπωσε το παιχνίδι της ομάδας του παίρνοντας και επιθετικές πρωτοβουλίες. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να βρουν ρυθμό και έμειναν σε απόσταση βολής χάρη στις προσπάθειες των Στενάκη, Στασινόπουλου και Δημητριάδη.

Καλύτερο θέαμα στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και τους San Antonio Smurfs να διατηρούν το ισχνό προβάδισμα του ενός πόντους στο ημίχρονο, 24-23. Διονυσόπουλος και Αλέξης έκαναν όλη τη δουλειά καθώς πέρα από το σκοράρισμα, ο πρώτος μοίραζε και τελικές ενώ ο δεύτερος βοήθησε αρκετά στον τομέα των ριμπάουντ. Οι Maniacs έδειξαν καλύτερο πρόσωπο στην επίθεση βρίσκοντας λύσεις από τον Καλαμιώτη που ανέβασε την απόδοσή του σημειώνοντας 8 πόντους.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο εκεί όπου οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 5-0 στο τελευταίο λεπτό γύρισαν το 36-35 σε 40-36 και έμπαιναν σε θέση οδηγού στην τελευταία περίοδο. Ο Αλέξης συνέχισε την καλή του σχέση με το αντίπαλο καλάθι την ώρα που στην επιθετική εξίσωση μπήκαν και οι Ορέστης, Σταύρου και Γκουρογιάννης. Για τους γηπεδούχους το τελευταίο λεπτό άλλαξε τις ισορροπίες καθώς έδειξαν να μπορούν στο σημείο εκείνο όχι μόνο να προηγούνται αλλά και να χτίσουν μια μικρή διαφορά, με τους Καλαμιώτη, Στασινόπουλο και Δημητριάδη να εμψυχώνουν τους συμπαίκτες τους για την δύσκολη συνέχεια.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν με νύχια και με δόντια να διατηρήσουν το προβάδισμά τους και έχοντας τους Αλέξη και Διονυσόπουλο σε σούπερ κατάσταση έφτασαν σε μια μεγάλη νίκη με 51-45. Σε ένα τόσο κλειστό ματς οι Smurfs στα κρίσιμα σημεία έβγαλαν καρδιά και μυαλό και δίκαια πήραν ένα ροζ φύλλο που είχαν όση ανάγκη είχε και ο αντίπαλος. Οι Basket Maniacs ήταν σε όλο το ματς μέσα στο κόλπο αλλά τα νεύρα που έβγαλαν στο τέλος τους αποσυντόνισαν με συνέπεια την ήττα.

Πολυτιμότερος για τους νικητές ο Αλέξης με 14 πόντους, 17 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Καλαμιώτης με 18 πόντους, 11 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Οι γηπεδούχοι είχαν 19/56 δίποντα, 1/10 τρίποντα, 4/12 βολές, μάζεψαν 38 (9-29) ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 2 μπλοκ ενώ υπέπεσαν σε 19 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/53 δίποντα, 4/15 τρίποντα, 7/17 βολές, μάζεψαν 50 (17-33) ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 3 μπλοκ ενώ υπέπεσαν σε 19 λάθη.

Basket Maniacs (Στασινόπουλος): Σασσάς 4, Φίλιος 2, Καλαμιώτης 18, Στασινόπουλος 5, Δημητριάδης 10, Στενάκης 4, Πατέλης 2.

San Antonio Smurfs (Διονυσόπουλος): Καλαϊτζόγλου 9, Αλέξης 14, Ορέστης 2, Γκουρογιάννης 4, Μουτσιόπουλος 1, Διονυσόπουλος 6, Μαρουφίδης 7, Μανδρώνης, Σταύρου 8.

Τι μας άρεσε: Το δίδυμο Αλέξη - Διονυσόπουλου των νικητών.

Τι δεν μας άρεσε: Η έλλειψη καθαρού μυαλού από πλευράς Basket Maniacs στα τελευταία λεπτά.