Κρασσάς Μιχαήλ
Παραράς Ιωάννης
Παπαθανασίου Βασίλειος
Μανίσαλης Θεόδωρος

Ο Νίκος Τρατολάτης με 5 «πιστολιές» πίσω από τα 8 μέτρα έδωσε το... σύνθημα και η Pressof πήρε τη νίκη απέναντι στα Πιstoliα, παίρνοντας παράλληλα και την πρόκριση στην επόμενη φάση του Basketaki Cup από τον 14ο όμιλο.

Όποιος κέρδιζε θα προχωρούσε στη φάση των νοκ-άουτ και οι Πειραιώτες έδειξαν ότι το ήθελαν περισσότερο, μπαίνοντας μπροστά από νωρίς, με τους Παπαθανασίου, Τσορτό, Παραρά να βγαίνουν νικητές στις περισσότερες μονομαχίες στις ρακέτες στην πρώτη περίοδο και τον Τρατολάτη με το πρώτο του τρίποντο να κάνει το 6-18 στο δεκάλεπτο, έχοντας από πλευράς Πιστολιών τον Λιόλιο να προσπαθεί να οργανώσει το παιχνίδι της ομάδας του.

Στη δεύτερη περίοδο οι «άσπροι» αντέδρασαν και βρήκαν διαδρόμους με τους Γιαννακούρο, Λιανά, Ρωμανό Ιωαννίδη, μειώνοντας στους 5 πόντους στο 17’ (20-25), όμως ο Τρατολάτης με ακόμα μία «πιστολιά» και οι Τσορτός, Παραράς με εύστοχα σουτ από κοντά έκλεισαν το ημίχρονο στο 20-33 για τους «βυσσινί».

Η δεύτερη φορά που πλησίασαν αρκετά οι τυπικά γηπεδούχοι ήταν στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου οι Κοτσακάς, Λιόλιος, Παπαδιονυσίου έβαλαν μαζί 4 τρίποντα και έφτασαν το ματς στον πόντο στο 25’ (35-36), με αποτέλεσμα να... εκνευρίσουν ξανά την Pressof και να αναγκάσουν τον Τρατολάτη να «πυροβολήσει» 2 φορές πίσω από τα 9 μέτρα για να ξαναμεγαλώσει την απόσταση και να ολοκληρωθεί το 30ο λεπτό στο 38-46 από τις βοήθειες και των Νομικού, Παραρά.

Νομικός, Παραράς μπήκαν ζεστοί και στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου με τη συμβολή των Παπαθανασίου, Μανίσαλη, Τσορτού και Τρατολάτη πήγαν τους Πειραιώτες με φόρα στο +15 (44-59 στο 38’), για να προσπαθήσουν στο τέλος τα Πιstoliα να κάνουν ένα come back, που όμως δεν αρκούσε για να αλλάξει κάτι, αφού το τελικό 57-62 έγινε με 2 τρίποντα από Παπαδιονυσίου, Ιωαννίδη, χωρίς καν να παίζουν άμυνα οι φιλοξενούμενοι στα τελευταία δευτερόλεπτα.

MVP της αναμέτρησης ψηφίστηκε ο Νίκος Τρατολάτης που ενώ είχε ήδη παίξει 4 παιχνίδια πριν το συγκεκριμένο (σε ένα ολοήμερο τουρνουά), έκανε τη διαφορά με 19 πόντους (5/11 τρίποντα), 11 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ενώ από τα Πιstoliα ξεχώρισε ο Γιώργος Λιόλιος με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Συνολικά οι «άσπροι» είχαν 14/44 δίποντα, 6/18 τρίποντα, 8/16 βολές, 38 ριμπάουντ (6-32), 6 ασίστ, 13 κλεψίματα, 17 λάθη και 2 μπλοκ, με τους «βυσσινί» να τελειώνουν το ματς με 15/39 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 8/17 βολές, 45 ριμπάουντ (10-35), 9 ασίστ, 8 κλεψίματα, 15 λάθη και 2 μπλοκ του Μανίσαλη.

Πιstoliα (Λιόλιος): Γιαννακούρος 14, Παπαδιονυσίου 13 (3), Λιόλιος 13 (2), Κοτσακάς 5 (1), Ιωαννίδης 5, Ντάσκαρης 2, Λιανάς 2, Γιαννουλάκης, Λαδάς

Pressof BC (Μπαλάσκας): Τρατολάτης 19 (5), Παραράς 14, Παπαθανασίου 7 (1), Μανίσαλης 7, Τσορτός 7, Νομικός 6 (2), Κρασσάς 2, Μπαλάσκας

Τι μας άρεσε περισσότερο: Το... φονικό ένστικτο του Νίκου Τρατολάτη, που με σουτ από τα 8 μέτρα και πίσω κράτησε την Πρέσσοφ σε θέση οδηγού όταν πήγε να γίνει η ανατροπή.