Οι ομάδες έχουν βρεθεί αντιμέτωπες 2 φορές.
Baca Juniors BCRetro Pacers
2Νίκες0
125Πόντοι97
Development 2 League A_B 2017-201811/02/2018Baca Juniors BC - Retro Pacers78 - 59
Development 2 League A_B 2017-201801/11/2017Retro Pacers - Baca Juniors BC38 - 47

Νικολόπουλος Μαυροειδής

Για την 16η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Development IΙ η Baca Juniors υποδέχτηκε τους Retro Pacers στο κλειστό του Πλάτωνα. O ομάδα του απόντα Βέκκου, επικράτησε άνετα και παρέμεινε στην κορυφή του ομίλου με ρεκόρ 13-2, ενώ οι Pacers υποχώρησαν στο 8-8. Παρόλα αυτά το τελικό 78-59 επισκιάστηκε από τον σοβαρό τραυματισμό του Χαραλαμπάκη στο 2ο δεκάλεπτο του αγώνα!

Ο αγώνας ξεκίνησε με μία ομάδα να πατάει στο παρκέ του Πλάτωνα κι αυτή να είναι η Baca. Με τον Πλακογιαννάκη να πετυχαίνει τους 16 από τους 21 πόντους της ομάδας του στην περίοδο, οι γηπεδούχοι έδειξαν τα «δόντια» τους και ο Πλακογιαννάκης τα δικά του. Από την πλευρά των Retro σχεδόν κανείς δεν πάτησε το παρκέ του Πλάτωνα. Το σκορ στο 21-5 και από το 1ο δεκάλεπτο φάνηκε ότι το απόγευμα θα είναι εύκολο για τους γηπεδούχους.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι Pacers έδειξαν ότι τελικά «ξεπάγωσαν» και άρχισαν να κάνουν πιο αισθητή την παρουσία τους. Με τους Κοψιδά, Νικολόπουλο και λίγο από Βέλλη οι Pacers έδειξαν έντονα σημάδια ανάκαμψης, τουλάχιστον επιθετικά. Από την άλλη πλευρά οι «Μπάκες» με τον Πλακογιαννάκη να συνεχίζει το... χαβά του και με τον Καρέτσο να βοηθάει η περίοδος έκλεισε με 17-25 και οι δύο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο με το αποτέλεσμα στο 38-30.

Το β’ μέρος ξεκίνησε με μια απώλεια για τους Retro, το σοβαρό τραυματισμό του Χαραλαμπάκη και λίγη ώρα αργότερα ήρθε το διάστρεμμα του Αναγνωστόπουλου και έτσι οι «κιτρινόμαυροι» έμειναν 5 να παλεύουν για 15’ σχεδόν. Παρόλα αυτά οι Pacers κατάφεραν να πάρουν και το 3ο δεκάλεπτο με σκορ 14-17, έχοντας τον Κοψιδά πρωτεργάτη και πολλές βοήθειες από όσους είχαν μείνει στο παρκέ. Αντίθετα για τους γηπεδούχους ο Πλακογιαννάκης πέτυχε άλλους 10 πόντους. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στο 4ο μέρος του αγώνα με το σκορ να είναι στο 52-47.

Στην 4η περίοδο τα πράγματα άλλαξαν ολοκληρωτικά, καθώς οι 5 Pacers φορτώθηκαν φάουλ, οπότε χαλάρωσαν στην άμυνα και παράλληλα με την κούραση και το μη καθαρό μυαλό δεν είχαν λύσεις και στην επίθεση. Ο «συνήθης ύποπτος» Πέτρος Πλακογιαννάκης με 16 πόντους στο φινάλε (πέτυχε 4 τρίποντα) έδωσε τη χαριστική βολή στους αντιπάλους του, οι οποίοι πάλεψαν με τον Κοψιδά, αλλά δεν ήταν αρκετό. Αποτέλεσμα δεκαλέπτου 26-12 και τελικό σκορ 78-59.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Πέτρος Πλακογιαννάκης με 53 πόντους (6/10 βολ., 13/21 διπ., 7/15 τριπ.), μάζεψε 6 ριμπάουντ (5-1), είχε 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη σε 40’ συμμετοχής. Από την άλλη πλευρά για τους ηττημένους ξεχώρισε με double double ο Γιώργος Κοψίδας με 27 πόντους (8/13 βολ., 8/16 διπ., 1/4 τριπ.), μάζεψε 15 ριμπάουντ (9-6), είχε 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 39’ συμμετοχής. Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι με 45,3% στα δίποντα (24/53), με 33,3% στα τρίποντα (7/21) και 50% στις βολές (9/18). Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, είχαν 14 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 τάπες και 18 λάθη. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 35,2% στα δίποντα (19/54), επίσης 10,5% στα τρίποντα (2/19) και 57,7% στις βολές (15/26). Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, επίσης είχαν 15 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 τάπες και 11 λάθη.

Baca Juniors (Κασφίκης): Δασκαλόπουλος Α. 4, Κασφίκης, Λεμπούσης 7, Καρέτσος 12, Δασκαλόπουλος Π. 2, Πλακογιαννάκης 53 (7).

Retro Pacers (Αναγνωστόπουλος): Βέλλης 14 (1), Κοψίδας 27 (1), Αναγνωστόπουλος 2, Νικολόπουλος 10, Χαραλαμπάκης, Καζαφέρης 4, Μιχελουδάκης 2.

Τι μας άρεσε: Οι 53 πόντοι του Πλακογιαννάκη και οι δηλώσεις του Κασφίκη στο φινάλε!

Τι δε μας άρεσε: Ο σοβαρότατος τραυματισμός του Χαραλαμπάκη στο χέρι. Ευχές όλων μας να επιστρέψει το συντομότερο...