Οι ομάδες έχουν βρεθεί αντιμέτωπες 1 φορές.
Athens DeadbeatsΠήγασος United
1Νίκες0
33Πόντοι31
Development 2 League A_B 2017-201808/10/2017Athens Deadbeats - Πήγασος United33 - 31

Ρόκκας Ηλίας

Οι Athens Deadbeats είχαν διαφορά 13 πόντων μέχρι το 27’ και φαινόταν ότι πάνε για την πρώτη άνετη νίκη της ιστορίας τους, όμως ο... σκηνοθέτης είχε άλλη άποψη! Ο Pegasus United έκανε αντεπίθεση διαρκείας, έτρεξε σερί 14-0, ανέτρεψε την κατάσταση 3 λεπτά πριν τη λήξη και στα τελευταία 2’ είδαμε ένα... θρίλερ, με τα «Ρεμάλια» να κερδίζουν από τις βολές των Μουστάκα, Μπιτσακτσή (33-31), αφού ο Πατέρας έχασε την ευκαιρία στην εκπνοή να στείλει το παιχνίδι στην παράταση!

Πολύ καλύτεροι οι «κόκκινοι» στο ξεκίνημα του ματς, με τον αρχηγό Μήτσο Μουστάκα να έχει πολλές ορεξούλες και να βάζει 7 πόντους στα πρώτα 4 λεπτά, τον Μπιτσακτσή να ακολουθεί (5 πόντους), τον Μπότση να μη σταματάει το τρέξιμο (έβαλε κι ένα τρίποντο) και τους Αναγνώστου, Πολίτη να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 19-6, έχοντας από πλευράς Πήγασου τους Ξυριδάκη, Ραβάνη να βάζουν από ένα καλάθι και τους Ρουσσάκη, Πατέρα από μία βολή.

Στη δεύτερη περίοδο δεν μπήκαν πολλά σουτ, με τους Super Μπότση, Μουστάκα, Μπιτσακτσή να κρατάνε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο για τους Deadbeats (επί μέρους 6-8) και τους Ρουσσάκη, Πατέρα να απαντάνε με 2 τρίποντα κι ένα δίποντο, για πάνε οι ομάδες στην ανάπαυλα στο 25-14, με τους «μπλε» να συζητούν μεταξύ τους ότι μπορούν να γυρίσουν το σκορ στο δεύτερο μέρος.

Κάπως έτσι έγινε λοιπόν, αφού μετά το 24ο λεπτό και το 29-16 που έκαναν οι Μουστάκας, Μπότσης για τα Ρεμάλια, πήρε μπρος ο Pegasus και οι Πατέρας, Ξυριδάκης, Ραβάνης μείωσαν στο 29-21 με την ολοκλήρωση το 30ου λεπτού, για να ανέβει κι άλλο η αυτοπεποίθησή τους ενόψει της τέταρτης περιόδου.

Το σερί των «μπλε» συνεχίστηκε λοιπόν στο τέταρτο δεκάλεπτο και τα καλάθια των Ξυριδάκη, Σεπετσή, Πατέρα έκαναν την ανατροπή στο 37’ (29-30), ξεσηκώνοντας την ομάδα του Παπαϊωάννου (ήταν ο κόουτς στο συγκεκριμένο ματς) και τον κόσμο που ήταν στην εξέδρα, όμως οι Deadbeats είχαν περισσότερο πείσμα στο φινάλε. Ένα καλάθι του Κωτσαδάμ έβαλε ξανά μπροστά τους «κόκκινους» (31-30 στο 38’), με μια βολή του Πατέρα να ισοφαρίζει το σκορ για τους «μπλε» (31-31 στο 39’) και τον Μπιτσακτσή να ευστοχεί από τη γραμμή των βολών (είχε βάλει και ο Μουστάκας μία λίγο πριν), κάνοντας το 33-31 στα 9’’ για τα Ρεμάλια, που γλίτωσαν στην εκπνοή από το σουτ του αρχηγού του Πήγασου.

MVP της αναμέτρησης ψηφίστηκε από τους αντιπάλους του ο Δημήτρης Μουστάκας με 11 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, με τον Παναγιώτη Μπότση να κάνει εξαιρετικό ματς έχοντας 7 πόντους, 15 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ενώ από τους United ξεχώρισε ο Ανδρόνικος Ρουσσάκης με 6 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 1 μπλοκ.

Συνολικά οι «κόκκινοι» είχαν 10/43 δίποντα, 3/20 τρίποντα, 4/12 βολές, 57 ριμπάουντ (17-40), 5 ασίστ, 10 κλεψίματα, 20 λάθη και 2 μπλοκ του Μπιτσακτσή, με τους «μπλε» να τελειώνουν το ματς με 8/46 δίποντα, 3/21 τρίποντα, 6/11 βολές, 47 ριμπάουντ (13-34), 6 ασίστ, 12 κλεψίματα, 17 λάθη και 2 μπλοκ.

Athens Deadbeats (Μουστάκας): Μουστάκας 11 (1), Μπιτσακτσής 9 (1), Μπότσης 7 (1), Πολίτης 2, Αναγνώστου 2, Κωτσαδάμ 2, Πρεβενιός, Κουτρούλης

Pegasus United (Παπαϊωάννου): Πατέρας 12 (1), Ξυριδάκης 8, Ρουσσάκης 6 (2), Ραβάνης 3, Σεπετσής 2, Ανδριέλος, Ρόκκας

Τι μας άρεσε περισσότερο: Το τελευταίο δίλεπτο, όπου έγινε η ανατροπή στην ανατροπή και είδαμε το... χιτσκοκικό φινάλε με νικητές τους «Ντέντμπιτς» που πήραν την πρώτη τους νίκη για φέτος.