Οι ομάδες έχουν βρεθεί αντιμέτωπες 1 φορές.
TerroristasPhiladelphia 7fixers
0Νίκες1
31Πόντοι44
Development 2 League A_B 2017-201816/10/2017Terroristas - Philadelphia 7fixers31 - 44

Μπέλλος Χρήστος

Επιστροφή στις νίκες για τους Philadelphia 7Fixers στον δεύτερο όμιλο της D2-League, καθώς στα πλαίσια της τρίτης αγωνιστικής επικράτησαν των αξιόμαχων Terroristas με 31-44 στο κλειστό της Ανθούσας, έχοντας σε εξαιρετική βραδιά τον αρχηγό Χάρη Χατζηανέστη με 14 πόντους (double-double)!

Χορταστικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τους γηπεδούχους να προηγούνται με 11-10, έπειτα από 4 πόντους του Τσιαούση, τρίποντο του Κρασσά και δίποντα των Στράτη – Κονοφάου. Για τους Philadelphia 7Fixers ο Χατζηανέστης με 5 πόντους έδωσε τις λύσεις στην επίθεση, ενώ 3 και 2 πόντους πρόσθεσαν οι Μαρίνος και Βελαέτης, αντίστοιχα.

Αλλαγή σκηνικού στην δεύτερη περίοδο, όπου η παρέα του Χατζηανέστη ήταν ανώτερη και με δράστες τους Βελαέτη (5π), Μπέλλο (3π) και Μαρίνο (3π) προσπέρασε και πήγε στα αποδυτήρια με το +4, 17-21. Λίγα πράγματα από τους Terroristas, αφού οι Στράτης, Μαυρίδης και Κουτούβαλης βρήκαν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι με 2 πόντους έκαστος. Σκορ πρώτου ημιχρόνου 17-21.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Philadelphia 7Fixers κατάφεραν αθόρυβα να ξεφύγουν στο σκορ και έτσι το φινάλε της τρίτης περιόδου τους βρήκε στο +8, 27-35. Ο αρχηγός Χατζηανέστης πήρε εκ νέου μπρος σε εκείνο το σημείο με 5 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Μεγαλιός με ένα έμμεσο τρίποντο. Το δίδυμο Τσιαούση – Παπαπαναγιώτου πάλευε να κρατήσει τους ασπρόμαυρους κοντά στο σκορ σε εκείνο το διάστημα, με τον καθένα να σημειώνει 4 πόντους, ενώ τους 6 πόντους έφτασε ο Στράτης με το νέο δίποντο που πέτυχε.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Terroristas κόλλησαν στην επίθεση πετυχαίνοντας μόλις 4 πόντους, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στους Philadelphia 7Fixers να φτάσουν σχετικά εύκολα στο δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα με 31-44. Το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα τελευταία λεπτά τραβούσαν οι Ζάφειρας – Χατζηανέστης, με τον καθένα να σκοράρει 4 πόντους, ενώ ½ βολές είχε ο Βελαέτης. Τελικό αποτέλεσμα στο Seven 31-44 και δεύτερη νίκη για τους Philadelphia 7Fixers!

Στο τέλος της συνάντησης οι γηπεδούχοι είχαν 1/5 βολές (20%), 12/60 δίποντα (20%) και 2/16 τρίποντα (12,5%). Πήραν 50 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/22 βολές (45,5%), 11/37 δίποντα (29,7%) και 4/21 τρίποντα (19%). Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 7 τάπες και 16 λάθη.

Πολυτιμότερος των Terroristas ο Τσιαούσης με 8 πόντους, έχοντας ½ βολές (50%), 2/13 δίποντα (15,3%) και ½ τρίποντα (50%). Μάζεψε 19(!) ριμπάουντ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 4 λάθη. Κορυφαίος των Philadelphia 7Fixers ψηφίστηκε ο Βελαέτης με 10 πόντους, έχοντας 4/6 βολές (66,7%), 3/12 δίποντα (25%) και 0/3 τρίποντα. Πήρε 1 ριμπάουντ, σέρβιρε 3 έτοιμα καλάθια, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Terroristas (Γιαπιτζόγλου): Μαυρίδης 2 (5 κλεψ), Στράτης 6 (9 ριμπ, 1 ασίστ, 2 κλεψ), Κουτούβαλης 2 (2 κλεψ), Παπαδήμας, Κρασσάς 5 (1 τριπ, 6 ριμπ), Παγώνας 2 (6 ριμπ, 1 ασίστ, 1 τάπα), Τσιαούσης 8 (1), Κονοφάος 2 (1 ασίστ, 2 κλεψ), Παπαπαναγιώτου 4 (1 ασίστ, 1 κλεψ, 1 τάπα)

Philadelphia 7Fixers (Χατζηανέστης): Μπέλλος 4 (18 ριμπ, 2 ασίστ, 1κλεψ), Ζάφειρας 4 (15 ριμπ, 1 κλεψ, 6 τάπες), Βελαέτης 10, Μαρίνος 8 (2 τριπ, 1 ασίστ), Χατζηανέστης 14 (2 τριπ, 12 ριμπ, 2 ασίστ, 4 κλεψ, 1 τάπα), Μεγαλιός 3 (2 ασίστ, 1 κλεψ), Μαγγίνας 1 (1 ασίστ, 1 κλεψ)

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση των ψηλών των Philadelphia 7Fixers, με τους Μπέλλο – Ζάφειρα να μαζεύουν 33 ριμπάουντ και να καθαρίζουν μέσα στο ζωγραφιστό, με τον δεύτερο να έχει 6 ταπάρες!

Τι δεν μας άρεσε: Κάτι έλειπε από τους Terroristas, ίσως να μην πίστεψαν όσο θα έπρεπε για τη νίκη, ίσως ακόμη να χρειάζονται χρόνο για να δεθούν!