Οι ομάδες έχουν βρεθεί αντιμέτωπες 1 φορές.
Άνεμος BCPeristeri Panthers
1Νίκες0
62Πόντοι52
Development 2 League C_D 2017-201815/10/2017Άνεμος BC - Peristeri Panthers62 - 52

Χιωτάκης Ηλίας

Ο νεοσύστατος Άνεμος έκανε ακόμα μία νίκη στον 4ο όμιλο της Development 2 League αφού επικράτησε των Peristeri Panthers με 62-52 σε παιχνίδι που έγινε στο Κάρβουνο Περιστερίου.

Οι Peristeri Panthers ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και με συνεχόμενους πόντους του Κρινή προηγήθηκαν γρήγορα γρήγορα με 4-11. Ο Άνεμος άρχισε να προσαρμόζεται στις απαιτήσεις του παιχνιδιού και με 7 πόντους του Σπάλα μείωσε σε 13-16 στο τέλος της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε άρδην. Ο Άνεμος ήταν εξαιρετικός και στις δύο μεριές του παρκέ, έτρεξε επιμέρους σκορ 16-8 και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 29-24. Ο Μουτόπουλος προερχόμενος από τον πάγκο έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των «ερυθρόλευκων», ενώ οι Dema και Παναγιωτόπουλος κυριάρχησαν στο ζωγραφιστό. Οι «πράσινοι» μπορεί να έκαναν πολλά λάθη, όμως χάρη στους Βαλατσό και Κάλα έμειναν «ζωντανοί» στην διεκδίκηση της νίκης.

Δεν άλλαξαν πολλά στο παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Άνεμο να διευρύνει το προβάδισμά του με την ολοκλήρωση 30 αγωνιστικών λεπτών (42-33). Οι Μαντάς και Αθανασίου εκμεταλλεύτηκαν τις ασίστ του Μεχίλι κι έτσι το έργο του Ανέμου έγινε ακόμα πιο εύκολο. Οι Peristeri Panthers δεν θύμισαν σε καμία περίπτωση την ομάδα των προηγούμενων αγωνιστικών με τα… βαριά «πολυβόλα», Κότσιρας και Περιβολάρης, να κυμαίνονται σε ρηχά νερά.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο δεκάλεπτο αφού ο Άνεμος δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από τον αντίπαλο. Οι Μεχίλι και Σπάλας συνέχισαν να… τραβούν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων ενώ οι Πετμεζάς και Λαδιάς προστέθηκαν στην λίστα των σκόρερ. Οι Peristeri Panthers μπορεί να παρουσιάστηκαν καλύτεροι στην επίθεση με τους Περιβολάρη και Κρινή να ξεχωρίζουν με την απόδοσή τους, όμως το πρόβλημα στην άμυνα παρέμενε άλυτο. Το τελικό σκορ ήταν 62-52 με τον Άνεμο να «τριπλασιάζει» τις νίκες του στον 4ο όμιλο της Development 2 League.

Καλύτερος παίχτης για τους νικητές ήταν ο Σπάλας με 14 πόντους (3/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/2 βολές). Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κρινής με 12 πόντους (5/10 δίποντα, 0/1 τρίποντα, 2/3 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 22/48 δίποντα (45,8%), 4/21 τρίποντα (19%) και 6/11 βολές (54,5%). Μάζεψαν 37 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/44 δίποντα (31,8%), 3/15 τρίποντα (20%) και 15/23 βολές (65,2%). Μάζεψαν 41 ριμπάουντ και έδωσαν 6 ασίστ.

Άνεμος (Κούμουλος): Πετμεζάς 4, Λαδιάς 4, Μαντάς 8, Παναγιωτόπουλος 2, Αθανασίου 4, Καρκαβίτσας 2, Σπάλας 14 (2), Μεχίλι 8 (2), Μουτόπουλος 10, Καρατσαρέας, Dema 6

Peristeri Panthers (Κάλας): Λουκόπουλος 2, Βαλατσός 10 (2), Χιωτάκης, Μεσσίνης 6, Κρινής 12, Κότσιρας 2, Περιβολάρης 11, Φιλιππής 3, Βενέτης 3, Κάλας 3 (1)

Τι μας άρεσε: Ο Άνεμος έχει βαλθεί να τρελάνει τους πάντες με την απόδοσή του. Που θα σταματήσει άραγε;

Τι δεν μας άρεσε: Τα 36 λάθη των δύο ομάδων.