Ζαχαρόπουλος Ανδρέας
Καραμανώλης Χρήστος
Αντύπας Θεόδωρος
Καρανδρέας Κωνσταντίνος

Για πολιτικά δεν θα μιλήσουμε. Ούτε για περιβαλλοντικά. Μπασκετικά όμως, η PABC είναι εδώ, ξύπνησε, έπαιξε σωστά, υπομονετικά, με καλή άμυνα και επέστρεψε στις νίκες ύστερα από 2 μήνες, φέρνοντας «πράσινα» χαμόγελα στο ξεκίνημα του 2017, ενώ οι Paltovic από την άλλη με αυτή την ήττα βρέθηκαν στην τελευταία θέση του 2ου ομίλου της Boom Sports Master League και θα πρέπει να δουλέψουν καλύτερα για να αντιστρέψουν την κατάσταση, έχοντας ποιοτικές προσθήκες στο ρόστερ τους.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μεν με πολύ τρέξιμο και διάθεση, αλλά έβρισκαν δύσκολα στόχο και το ημίχρονο τελείωσε στο 14-15, με το δεύτερο μέρος να είναι πολύ καλύτερο σε θέμα σκοραρίσματος και τους «πράσινους» να βελτιώνονται όσο περνούσε η ώρα, κάνοντας ένα επί μέρους 13-4 στο τελευταίο τρίλεπτο, κάτι που τους έδωσε το δεύτερο ροζ φύλλο τους με τη λήξη του πρώτου γύρου.

Ο Παναγιώτης Βεργογιάννης (15 π. / 6 ασίστ) ήταν από τα πρώτα λεπτά αυτός που οργάνωνε και έπαιρνε πάνω του τις πιο πολλές επιθέσεις, βάζοντας μαζί με τον Βερδήλο (9 π. / 9 reb) την PABC μπροστά στο πεντάλεπτο (6-0), όμως μετά κόλλησαν επιθετικά και άρχισαν να παίζουν λίγο οι Paltovic, γυρίζοντας το παιχνίδι μέχρι να λήξει η πρώτη περίοδος (6-8) από τα σουτ των Χρονόπουλου (7 π. / 11 reb), Μαστραγγελόπουλου (5 π.), Καρανδρέα (2 π.) και Ζαχαρόπουλου (4 π. / 9 reb).

Ο χαμηλός ρυθμός στο σκοράρισμα συνεχίστηκε στη δεύτερη περίοδο, με τον Γιατζιτζόγλου (9 π. / 12 reb) να είναι ο μόνος που έκανε δουλειά στις ρακέτες και βρήκε τον δρόμο προς το καλάθι για τους «πράσινους», έχοντας από την άλλη τον Καραμανιώλα (9 π. / 2 μπλοκ) να πετυχαίνει 2 τρίποντα και τον Χρονόπουλο μια βολή, για να γίνει το 14-15 στο ημίχρονο, ενώ ο Καραμανιώλας συνέχισε με τρίποντο και στο τρίτο δεκάλεπτο, παίρνοντας βοήθειες από Πανάγου (2 π.), Λαδά (8 π. / 9 reb), Ζαχαρόπουλο, οι οποίοι δεν κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα για τους «κόκκινους», αφού οι Τσάφος (8 π.), Βεργογιάννης, Βερδήλος και Νικηφόρος (5 π. / 3 ασίστ) έκαναν το 29-26 στο 30’ για τους γηπεδούχους.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο έγινε καλύτερο παιχνίδι και από τις δύο πλευρές, με τους φιλοξενούμενους να ξαναγυρνάνε το σκορ (33-35 στο 36’) από τις προσπάθειες των Λαδά, Βασιλείου (2 π. / 8 reb), Χρονόπουλου, Ζαχαρόπουλου, αλλά να μην μπορούν να αντισταθούν στην PABC που στα τελευταία 3 λεπτά πάτησε γκάζι και πήρε τη νίκη χάρη στις διεισδύσεις από Βεργογιάννη, Βερδήλο και στις βολές των Νικηφόρου, Γιατζιτζόγλου, Τσάφου που έκαναν το τελικό 46-49 και το αφιέρωσαν στους απόντες της ομάδας.

MVP της αναμέτρησης ψηφίστηκε ο Παναγιώτης Βεργογιάννης με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ ο Σπύρος Γιατζιτζόγλου είχε 9 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 2 μπλοκ. Από τα «παλτά» ξεχώρισε ο Γιώργος Λαδάς με 8 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ, με τον Γιάννη Χρονόπουλο να έχει 7 πόντους, 11 ριμπάουντ και 2 μπλοκ.

Συνολικά οι «πράσινοι» του Βερδήλου είχαν 16/53 δίποντα, 2/12 τρίποντα, 8/15 βολές, 39 ριμπάουντ (5-34), 10 ασίστ, 16 κλεψίματα, 16 λάθη και 3 μπλοκ, ενώ οι «κοκκινόμαυροι» του Αντωνίου τελείωσαν το ματς με 10/36 δίποντα, 4/30 τρίποντα, 7/17 βολές, 57 ριμπάουντ (18-39), 7 ασίστ, 10 κλεψίματα, 25 λάθη και 7 μπλοκ.

PABC (Βερδήλος - Κουτσοκώστας): Βεργογιάννης 15, Βερδήλος 9, Γιατζιτζόγλου 9, Τσάφος 8 (2), Νικηφόρος 5, Κουτσοκώστας

Paltovic (Αντωνίου): Καραμανιώλας 9 (3), Λαδάς 8, Χρονόπουλος 7, Μαστραγγελόπουλος 5 (1), Ζαχαρόπουλος 4, Πανάγου 2, Καρανδρέας 2, Βασιλείου 2, Αντύπας, Χήτας

Τι μας άρεσε: Οι ανατροπές της τέταρτης περιόδου και γενικά εκείνο το διάστημα, που είδαμε πιο γρήγορο μπάσκετ και περισσότερα καλάθια, με την ένταση να ανεβαίνει.