Κολιοτάτσης Ευάγγελος
Παλλαντζάς Θωμάς
Παπαγιάννης Ιωάννης

Οι παλιοί, αλλά με ανανεωμένο ρόστερ Komites, και οι νεοφερμένοι Gerakas Hawks διασταύρωσαν τα ξίφη τους στην πρώτη αγωνιστική του 7ου ομίλου της pre-season.

Οι Hawks αν και τυπικά φιλοξενούμενοι και παρά το άγχος της πρεμιέρας ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Το πρώτο καλάθι του αγώνα σημείωσε ο Γιώργος Παπαδόπουλος για τους Hawks και ο ίδιος παίκτης με γκολ-φάουλ έκανε το 0-5 για τους φιλοξενούμενους,στα πρώτα δύο λεπτά της αναμέτρησης. Στη συνέχεια και για σχεδόν τρία λεπτά οι δύο ομάδες συναγωνίζονταν η μία την άλλη στις λάθος επιλογές και στα άστοχα σουτ. Το πρώτο καλάθι για τους Komites ήρθε από τον Κώστα Αγγελόπουλο 5.10'' πριν από την λήξη του 1ου δεκαλέπτου και στη συνέχεια ο Σπύρος Μανωλάτος με ένα ακόμα δίποντο έκανε το 4-5 για την ομάδα του. Οι Komites ήταν πια φανερό ότι είχαν ζεσταθεί, άφησαν πίσω το κακό ξεκίνημα και ο Σβιρίντοβ με τρίποντο (και μάλιστα με ταμπλό) έκανε το 7-5, για να ισοφαρίσει στη συνέχεια ο Κολιοτάτσης σε 7-7 τρία λεπτά πριν της λήξης της 1ης περιόδου. Στη συνέχεια ο Σβιρίντοβ με ένα ακόμα δύσκολο και υπό πίεση σουτ για 2 πόντους (και αυτό με τη βοήθεια του ταμπλό!!!) θα κάνει το 9-7 για τους Komites για να απαντήσει ο Λύτσικας από τους Hawks και να ισοφαρίσει ξανά σε 9-9, 1.20'' πριν τη λήξη της περιόδου. Στο τελευταίο λεπτό οι Μανωλάτος-Αγγελόπουλος από τους Komites και Κολιοτάτσης - Ζαρκαλής από τους Hawks πέτυχαν από ένα καλάθι για να έχουμε ακόμα μία ισοπαλία στο παιχνίδι 13-13 με τη λήξη της 1ης περιόδου κάνοντας το κοινό να αδημονεί για τη συνέχεια του αγώνα.

Το δεύτερο δεκάλεπτο δε ξεκίνησε όμως το ίδιο καλά για τις δύο ομάδες. Οι Komites μπήκαν πιο αποφασισμένοι και κατάφεραν να εγκλωβίσουν τους Hawks με τη δυνατή τους άμυνα, τους οδήγησαν σε λάθη και με μπροστάρηδες τους Αγγελόπουλο, Ευσταθόπουλο και Μανωλάτο έτρεξαν ένα σερί 10-0 , αφήνοντας τους Hawks χωρίς πόντο για πέντε ολόκληρα λεπτά!!! Το πρώτο καλάθι για τους φιλοξενούμενους στη 2η περίοδο ήρθε από τον Κολιοτάτση πέντε λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Στη συνέχεια και για 2.5 σχεδόν λεπτά καμία ομάδα δεν πέτυχε κάποιο καλάθι για να έρθει ο Σβιρίντοβ με δίποντο να κάνει το 25-15, 2.45'' πριν το ημίχρονο, ενώ το τελευταίο καλάθι για το πρώτο μέρος ήρθε από τους Hawks και τον Στάθη Πικάση 1.50'' πριν το τέλος (25-17) και στη συνέχεια ακολούθησε ένα ακόμα ''νεκρό'' διάστημα και για τις δύο ομάδες αφού το άγχος και η πίεση για τη νίκη τους οδηγούσε σε πολλά λάθη και σε συνεχόμενα άστοχα σουτ.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Τουλάτος με δύο πόντους και ο Μανωλάτος με άλλους δύο, έδωσαν αέρα 12 πόντων για την ομάδα τους κάνοντας το 29-17. Από αυτό το σημείο και μετά η διαφορά δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους 10 πόντους. Ο Παπαδόπουλος για τους Hawks έκανε με δίποντο προσωρινά το 29-19 μετά από τρία λεπτά στην 3η περίοδο. Αυτό όμως δεν ήταν αρκετό καθώς οι Komites στη συνέχεια έτρεξαν ένα ακόμα σερί 6-0 με τους Μανωλάτο, Αγγελόπουλο και Σβιρίντοβ να σκοράρουν διαδοχικά από 2 πόντους και έκαναν το 36-19 4.5'' λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου. Ο Παπαδόπουλος μείωσε για τους Hawks σε 36-21 για να απαντήσει όμως ο Μανωλάτος ξανά για τους Komites κάνοντας το 38-21 με 2.40'' να απομένουν για τη λήξη του δεκαλέπτου. Στα υπόλοιπα λεπτά οι Hawksπέτυχαν ένα καλάθι με τον Μουταφτσή και οι Komites με 1/2 βολές από τον Σβιρίντοβ έκλεισαν το 3ο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 39-23 δείχνοντας σε όλους όσους ήταν στο γήπεδο πως αυτή την νίκη δε μπορούσε να τους την πάρει κανείς.

Το 4ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με ένα ακόμα καλάθι από τον Μανωλάτο που έκανε το 41-23 και ο Γεωργαντόπουλος από τους Hawks μείωσε σε 41-25 σχεδόν 8 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Στα επόμενα 3 λεπτά οι Komites έτρεξαν ένα ακόμα σερί 6 πόντων και 5.20'' πριν τη λήξη βρέθηκαν μπροστά με 47-25 ανεβάζοντας τη διαφορά στους 22 πόντους και κόβοντας κάθε ελπίδα από τους Hawksγια να πάρουν τη νίκη. Στα επόμενα 2.5'' λεπτά οι Hawks απάντησαν και αυτοί με ένα σερί 5-0 το σκορ έγινε 47-30 αλλά ήταν πια αργά για την υπόθεση νίκη καθώς απέμεναν μόλις 2.45'' για τη λήξη. Τα τελευταία λεπτά οι Komites απλά έπαιξαν με το χρόνο και έτσι φτάσαμε στο τελικό 56-34 και σε μια δίκαιη και μεγάλη νίκη για τους γηπεδούχους που έκαναν το κοινό τους στις εξέδρες να παραληρεί για την πρώτη φετινή τους νίκη, αλλά και πρώτη στην ιστορία τους συνολικά.

MVP του αγώνα και κορυφαίος των νικητών ήταν ο Μανωλάτος με 15 πόντους (5/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές) , 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ για τους Hawks ξεχώρισε ο Παπαδόπουλος με 12 πόντους (5/10 δίποντα, 2/10 βολές) , 7 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Komites (Αγγελής): Ευσταθόπουλος 2, Μανωλάτος 15 (1), Αγγελής, Στεριάδης 4, Γιωτόπουλος 2, Τουλάτος 7 (1), Αγγελόπουλος 14, Σβιρίντοβ 12 (1).

Gerakas Hawks (Παπαδόπουλος): Πικάσης 4, Λύτσικας 2, Παλλαντζάς 2, Μουταφτσής 4, Ζαρκαλής 2, Κελαιδής, Παπαγιάννης 2, Τζελέπης, Γεωργαντόπουλος, Κολιοτάτσης 6, Παπαδόπουλος 12.

Τι μας άρεσε: Η πρώτη νίκη που πέτυχαν στην ιστορία τους οι Komites, αλλά και ο Σπύρος Μανωλάτος που έκανε τα πάντα μέσα στο γήπεδο και έδωσε άλλον αέρα στην φετινή ομάδα του Γιώργου Αγγελή.

Τι δεν μας άρεσε: Οι Hawks ήταν αρκετά αγχωμένοι στην πρεμιέρα τους και τα πολλά διαστήματα που έμειναν χωρίς καλάθι στο δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο επέτρεψαν στους Komites να έχουν συνεχώς διψήφιες διαφορές πόντων και να καθαρίσουν την υπόθεση νίκη σχετικά νωρίς.