Τζήκας Παναγιώτης
Μπότσης Κωνσταντίνος
Μπότσης Παναγιώτης
Πρεβενιός Δημήτριος

Η Αμόκ πάλευε για 38 λεπτά να προσπεράσει με σιγουριά τους Athens Deadbeats, όμως το κατάφερε μόνο στο τελευταίο δίλεπτο, εκεί που μπλόκαραν οι αντίπαλοί της και οι Ζαγαριώτης, Νάκου, Δουρακάκης έδωσαν στους «μπλε» την πρώτη τους νίκη στον 6ο όμιλο της Summer Development League.

Μια νίκη που ήθελε πολύ ο αρχηγός Γιάννης Αβαρκιώτης και δικαιώθηκε στο τέλος, με την ομάδα του να βγάζει πείσμα στο παρκέ και να συγκεντρώνεται καλύτερα στα τελευταία δευτερόλεπτα, σημέιο όπου τα «Ρεμάλια» έδειξαν σημάδια κούρασης και ούτε ο αναμορφωτής της επίθεσης, Βασίλης Μπιτσακτσής, δεν κατάφερε να κάνει κάτι για να αποτρέψει την 3η ήττα των «κόκκινων».

Γενικά στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης είχαμε ισορροπία, με την πρώτη περίοδο να έχει τις εναλλαγές της και την Αμόκ να μπαίνει μπροστά με ένα καλάθι διαφορά (12-10), σκοράροντας με Δουρακάκη (6 π.), Λαέρτη (2 π. / 2 ασίστ), Καραθάνο (9 π. / 15 reb), Νάκου (11 π.) και Αβαρκιώτη (5 π. / 10 reb), ενώ οι Deadbeats βρήκαν στόχο με Μηνδρινό (8 π. / 8 reb), Μπιτσακτσή (9 π. / 12 reb), Μουστάκα (8 π.) και Παναγιώτη Μπότση (3 π.).

Τα «Ρεμάλια» γύρισαν το παιχνίδι προς την πλευρά τους στη δεύτερη περίοδο με τους Κώστα Μπότση (6 π.), Κουτρούλη (4 π.), Μπιτσακτσή να κάνουν το 12-15 στο 15ο λεπτό και τους γηπεδούχους να αντιδράνε με τα τρίποντα από Κρητικάκη (3 π. / 3 ασίστ), Βουργάκη (3 π.), για να ξαναπάρουν το προβάδισμα μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου με 22-21 από μια βολή του Ζαγαριώτη (3 π. / 6 reb) κι έτσι τα δύο δίποντα του Μήτσου του Μουστάκα (8 π.) δεν έδωσαν την απαραίτητη ενέργεια στους «κόκκινους».

Στο τρίτο δεκάλεπτο ανέβασε ξανά απόδοση ο Καραθάνος και με τις βοήθειες των Νάκου, Μπακόλα (3 π. / 6 reb) από τη γραμμή των βολών διατήρησε τους «μπλε» σε θέση οδηγού μέχρι το 30ο λεπτό (33-29), αφού οι φιλοξενούμενοι σε εκείνο το διάστημα δεν μπόρεσαν να πετύχουν περισσότερους από 8 πόντους (επί μέρους 11-8), με τους Κώστα Μπότση, Μηνδρινό να βάζουν από 2 καλάθια.

Ένα σουτ του Μπακόλα από κοντά κι ένα τρίποντο του Νάκου έδωσαν για πρώτη φορά «αέρα» 7 πόντων στην Αμόκ στο τετράλεπτο της τέταρτης περιόδου (39-31 στο 34’), όμως οι Deadbeats απάντησαν άμεσα με τρίποντο του Μπιτσακτσή, ο οποίος λίγα δευτερόλεπτα αργότερα έκανε ένα goal-foul από τα 7 μέτρα και ευστοχώντας στη βολή το έκανε... τετράποντο ισοφαρίζοντας στο 36’ (38-38), για να μείνουν οι «κόκκινοι» χωρίς πόντο στα τελευταία λεπτά και οι πιο ψύχραιμοι Νάκου, Ζαγαριώτης, Δουρακάκης να δώσουν το πρώτο ροζ φύλλο στους «μπλε» με το τελικό 45-38.

MVP της αναμέτρησης ψηφίστηκε ο Δημήτρης Νάκου με 11 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ ο Γιώργος Καραθάνος είχε 9 πόντους, 15 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 μπλοκ. Από τα «Ρεμάλια» ξεχώρισε ο Μάκης Μηνδρινός με 8 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ, με τον Βασίλη Μπιτσακτσή να έχει 9 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 μπλοκ και 2 ασίστ.

Συνολικά οι «μπλε» του Αβαρκιώτη είχαν 9/35 δίποντα, 6/28 τρίποντα, 9/23 βολές, 48 ριμπάουντ (15-33), 11 ασίστ, 7 κλεψίματα, 16 λάθη και 2 μπλοκ, ενώ οι «κόκκινοι» του Pepsi Twister τελείωσαν το ματς με 12/39 δίποντα, 3/16 τρίποντα, 5/14 βολές, 36 ριμπάουντ (5-31), 9 ασίστ, 4 κλεψίματα, 19 λάθη και 4 μπλοκ του Μπιτσακτσή.

Αμόκ (Καρακιζλής): Νάκου 11 (1), Καραθάνος 9, Δουρακάκης 6 (2), Αβαρκιώτης 5 (1), Βουργάκης 3 (1), Μπακόλας 3, Κρητικάκης 3 (1), Ζαγαριώτης 3, Λαέρτης 2

Athens Deadbeats (Βρεττός): Μπιτσακτσής 9 (2), Μουστάκας 8 (1), Μηνδρινός 8, Κ. Μπότσης 6, Κουτρούλης 4, Π. Μπότσης 3, Μικαελιάν, Τζίκας, Πρεβενιός, Βρεττός

Τι μας άρεσε περισσότερο: Η ψυχραιμία των «μπλε» στο τέλος, που άφησαν χωρίς πόντο τους αντιπάλους τους για 4 λεπτά και «καθάρισαν» τη νίκη που... μάντεψε ο αρχηγός στις δηλώσεις πριν την έναρξη του ματς.