Μπισμπιλής Κωνσταντίνος
Πανόπουλος Ιωάννης
Τζιτζογλάκης Παντελής
Φιλιππάκος Νικόλαος

Μια από τις μεγαλύτερες ανατροπές στην ιστορία του Basketaki πραγματοποίησαν οι Jokers το βράδυ της Δευτέρας στην Ανθούσα, καθώς αν και έχασαν με 42-19 στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, τελικά έφεραν «τούμπα» το ματς και με ολική ανατροπή, επικράτησαν του Ιχώρ με 49-53. Έτσι, χρειάστηκε να φτάσουμε στην πέμπτη αγωνιστική της Elite League για να πάρουν το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα οι Jokers, αναγκάζοντας παράλληλα τον Ιχώρ στην τέταρτη ήττα του, παρά τα 8 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο.

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο ξεκίνησε η βροχή τριπόντων των γηπεδούχων, καθώς ο Νικολαΐδης εκτέλεσε 4 φορές, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Πιτσικάλη με 5 πόντους, δίνοντας αέρα 8 πόντων στον Ιχώρ, 22-14. Ο Μαραγκουδάκης ήταν αυτός που με 10 συνεχόμενους πόντους κράτησε την ομάδα του κοντά στο σκορ στην πρώτη περίοδο, ενώ 4 πρόσθεσε ο Πανόπουλος.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, με τον Πιτσικάλη να βρίσκει δύο φορές στόχο από την περιφέρεια, μία ο Νικολαΐδης, ενώ 4 πόντους είχε ο Δημοσθένους και 3 ο Ευαγγέλου. Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να τα έχουν χαμένα και σε εκείνο το κομμάτι του ματς, με τον Πανόπουλο να πετυχαίνει νέους 3 πόντους και τον Κηρύκο το πρώτο του καλάθι. Σκορ ημιχρόνου 40-19 και ο Ιχώρ σε θέση οδηγού με διαφορά ασφαλείας.

Με καλάθι του Τσάμπα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +23, δείχνοντας να αγκαλιάζουν την δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους. Η ομάδα του Βασιλειάδη δεν τα παράτησε και με αντεπίθεση διαρκείας μάζεψε την διαφορά στους 9, 46-37, χάρη σε 6 πόντους του Πανόπουλου, άλλους τόσους του Μαραγκουδάκη, ενώ από 2 είχαν οι Κηρύκος, Βιτωράκης και Κορδώνης.

Η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, αφού είχαν την ψυχολογία με το μέρος τους και βλέποντας τον Ιχώρ να σκοράρει με το σταγονόμετρο, πίστεψαν ακόμη περισσότερο στην τεράστια ανατροπή. Με τον Πανόπουλο να συνεχίζει την εκπληκτική του εμφάνιση με νέους 6 πόντους, τον Βιτωράκη να έχει 4 και τον Κηρύκο να βάζει επιτέλους το πρώτο τρίποντό του, οι Jokers προσπέρασαν με 49-51, 1:40 για τη λήξη, παίρνοντας τελικά τη νίκη με 49-53. Μόλις 3 πόντους σε ολόκληρο το τελευταίο δεκάλεπτο σημείωσαν οι γηπεδούχοι, με τον Πετρίδη να ευστοχεί μέσα από το ζωγραφιστό και τον Ευαγγέλου να έχει ½ βολές!

Στο τέλος του ντέρμπι οι γηπεδούχοι είχαν 5/12 βολές (41,7%), 10/33 δίποντα (30,3%) και 8/19 τρίποντα (42,1%). Πήραν 34 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές και υπέπεσαν σε 12 λάθη. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/6 βολές (50%), 22/49 δίποντα (44,8%) και 2/26 τρίποντα (7,7%). Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν μόλις 5 λάθη και 3 τάπες.

Πολυτιμότερος του Ιχώρ ο Νικολαΐδης με 15 πόντους, έχοντας 0/2 βολές, 0/6 δίποντα και 5/9 τρίποντα (55,6%). Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε άλλα τόσα λάθη. Κορυφαίος των Jokers ο Μαραγκουδάκης με 16 πόντους, έχοντας 8/15 δίποντα (53,3%) και 0/2 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος.

Ιχώρ (Γαλανάκης): Νικολαΐδης 15 (5), Πιτσικάλης 13 (3 τριπ, 1 ασίστ), Πετρίδης 2 (2 ασίστ), Δημοσθένους 6 (6 ριμπ, 1 ασίστ), Σταμάτης 1, Τσάμπρας 4 (2 ασίστ), Ευαγγέλου 6 (6 ριμπ, 3 ασίστ), Γιαννόπουλος 2, Γαλανάκης, Γραμματικόπουλος

Jokers (Βασιλειάδης): Φιλιππάκος 2 (1 ασίστ, 1 κλεψ), Πανόπουλος 19 )1 τριπ, 6 ριμπ, 4 ασίστ, 2 κλεψ, 1 τάπα), Βιτωράκης 6 (5 ριμπ, 2 ασίστ), Κηρύκος 7 (1 τριπ, 6 ριμπ, 2 κλεψ), Μπισμπιλής 1 (14 ριμπ, 2 ασίστ, 1 τάπα), Μαραγκουδάκης 16, Κορδώνης 2, Τζιτζογλάκης (1 ασίστ), Κωστελέτος (1 κλεψ)

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως οι Jokers δεν τα παράτησαν, πίστεψαν πως μπορούν να γυρίσουν το ματς και τελικά τα κατάφεραν!

Τι δεν μας άρεσε: Τα δύο πρόσωπα που παρουσίασε ο Ιχώρ, δείχνοντας μεγάλη αδυναμία στην διαχείριση του παιχνιδιού στο δεύτερο ημίχρονο!