Ζυγούνας Ευάγγελος
Καβακάκης Εμμανουήλ
Κοτσόλης Στέφανος
Okungbowa Richard (Dec17)

Με τον Okungbowa να φωνάζει παρών στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα κόντρα στην μαχητική PABC, σταματώντας στους 18 πόντους, οι Griffins πήραν δια πυρός και σιδήρου το ροζ φύλλο αγώνα, κερδίζοντας με 58-59 στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της Master League!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησε η ομάδα του Χρόνη, αφού με 5 πόντους του Βιλτανιώτη, 4 του Σπυρόπουλου και 2 του Καβακάκη, προηγούνταν με 5-11, 3:00 για το φινάλε της πρώτης περιόδου. Στο τέλος του δεκαλέπτου η PABC κατάφερε να ρίξει την διαφορά στον πόντο, 10-11, χάρη σε τρίποντο του Ντελή, 3 πόντους του Τσεμπέρη και εύστοχες προσπάθειες των Βερδήλου – Περράκη μέσα από το ζωγραφιστό.

Μέχρι τα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου οι Griffins είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, καθώς με δράστες τους Κοτσόλη (4π), Σπυρόπουλο (3π) και Καβακάκη (3π), βρέθηκαν στο +7, 17-24, 4:10 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου και με 12-1 σερί, προσπέρασαν και πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους, 29-25, χάρη σε 7 νέους πόντους του Ντελή, 6 του Βερδήλου και δύο τριποντάκια του Τσάφου.

Το πιο ισορροπημένο δεκάλεπτο της συνάντησης ήταν το τρίτο, με την PABC να μην χάνει στιγμή το βραχύ προβάδισμα και με τους Ντελή (5π), Τσιρίκο (3π) και Τσεμπέρη (3π) να τραβούν το κουπί στην επίθεση, έκλεισε την περίοδο στο +4, 44-40. Τους Griffins κράτησαν σε εκείνο το διάστημα κοντά στο σκορ οι Okunbowa και Κοτσόλης, με τον πρώτο να πετυχαίνει 7 πόντους και τον δεύτερο 6. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου 44-40

Με 5 συνεχόμενους πόντους του Ντελή στην έναρξη της τελευταίας περιόδου, οι γηπεδούχοι παρέμειναν σε θέση οδηγού με 49-46. Στη συνέχεια του ντέρμπι οι Griffins βρήκαν ρυθμό και με 11-3 επιμέρους σκορ, προσπέρασαν με 52-57, 2:20 για τη λήξη, έπειτα από 8 συνεχόμενους πόντους του ασταμάτητου Okungbowa και άλλους 4 του Καβακάκη. Η ομάδα του Βερδήλου, όμως, δεν τα παράτησε και με τρίποντα των Τσεμπέρη, Ντελή και Τσάφου, πήρε εκ νέου κεφάλι στο σκορ με 58-57, 37’’ για την ολοκλήρωση του ματς. Στην επόμενη επίθεση των φιλοξενούμενων ο Okungbowa βρήκε στόχο μέσα από το ζωγραφιστό, χαρίζοντας έτσι την δύσκολη νίκη στους Griffins με 58-59, αφού ο Ντελής δεν μπόρεσε να σκοράρει στην τελευταία ευκαιρία των πρασίνων στο ματς!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 13/19 βολές (68,4%), 12/34 δίποντα (35,3%) και 7/21 τρίποντα (33,3%). Πήραν ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, ενώ έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/17 βολές (76,5%), 17/45 δίποντα (37,8%) και 4/21 τρίποντα (19%). Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές και έκαναν με την σειρά τους 11 λάθη.

Πολυτιμότερος της PABC ο Ντελής με 23 πόντους (double-double), έχοντας 6/7 βολές (85,7%), 4/9 δίποντα (44,4%) και 3/8 τρίποντα (37,5%). Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε άλλη 1 φορά και έκανε 3 λάθη. Κορυφαίος των Griffins ο Okungbowa με 18 πόντους (double-double), έχοντας 4/6 βολές (66,7%), 4/6 δίποντα (66,7%) και 2/3 τρίποντα (66,7%). Πήρα 12 ριμπάουντ, σέρβιρε 1 έτοιμο καλάθι και υπέπεσε σε 2 λάθη.

PABC (Βερδήλος): Ντελής 23 (3), Περράκης 4 (7 ριμπ, 1 κλεψ), Τσεμπέρης 7 (1), Νικηφόρος (1 κλεψ, 1 τάπα), Τσάφος 9 (3 τριπ, 1 ασίστ, 1 κλεψ), Βερδήλος 12 (9 ριμπ, 2 ασίστ), Τσιρίκος 3 (4 ασίστ)

Griffins (Χρόνης): Καβακάκης 9 (1 τριπ, 6 ριμπ, 1 κλεψ), Κοτσόλης 10 (15 ριμπ, 2 ασίστ), Okungbowa 18 (2),  Σπυρόπουλος 13 (8 ριμπ, 2 ασίστ, 2 κλεψ), Χρόνης, Βιλτανιώτης 5 (1 τριπ, 1 ασίστ, 1 κλεψ), Ποσποτίκης 2, Ζαχαρτσένκο, Ποταμιάνος, Ζυγούνας 2

Τι μας άρεσε: Μπορεί για ακόμη μια φορά να ηττήθηκε, ωστόσο η PABC απέδειξε πως δεν  είναι ομάδα που πρέπει να παλεύει για την παραμονή της!