Δεμέστιχας Παναγιώτης
Μαράκης Ιωάννης
Βαζαίος Κωνσταντίνος
Ίσαρης Νικόλαος

Με γκολ-φάουλ του Σωτήρη Σαπέρα στα 7 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, οι Bad Boys πήραν την δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους (3-6) και έκαναν ακόμα μια έκπληξη στον 1ο όμιλο της Development 2, κερδίζοντας τους δεύτερους DPG Warriors που μάλλον θεώρησαν εύκολο το ματς και το πλήρωσαν με την 3η τους ήττα (6-3).

Ονειρική αποδεικνύεται η σεζόν για τα Κακά Αγόρια, που με τον στόχο τους εκπληρωμένο (μία νίκη στη σεζόν) απλά απολαμβάνουν το μπασκετάκι τους και περνώντας καλά στο παρκέ κάνουν ζημιές σε όποιον τους υποτιμήσει, ακόμα και με μία εξάδα. Αυτή τη φορά θύμα έπεσαν οι επίσης ελλιπείς Πολεμιστές του Προέδρου που είχαν προβάδισμα 8 πόντων στο τρίτο δεκάλεπτο, αγχώθηκαν στο φινάλε, έχασαν και τώρα θα πρέπει να επανορθώσουν άμεσα...

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις ομάδες να μην έχουν ρυθμό και να αργούν να ζεσταθούν, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 5-4 για τους Bad και τους Warriors να γυρνάνε υπέρ τους το παιχνίδι στη δεύτερη, με τον Βεργόπουλο να κερδίζει μονομαχίες στις ρακέτες και τους Βαζαίο, Ίσαρη, Κωνσταντίνου, Δεμέστιχα να συμβάλλουν στο 13-16 του ημιχρόνου, έχοντας από πλευράς Boys τους Ψαρούλη, Σαπέρα, Σαντοριναίο να βρίσκουν στόχο και να κρατάνε την απόσταση κοντά.

Πέντε πόντοι του «Τζίο» κι ένα καλάθι του Ρόκιζα στην αρχή της τρίτης περιόδου έδωσαν αυτό το προβάδισμα των 8 πόντων στους «Ντιπιτζήδες» στο 27ο λεπτό (15-23), για να απαντήσουν όμως γρήγορα τα Αγόρια με τους Γιάννη Ευστράτογλου, Σαπέρα, Ψαρούλη και να επιστρέψουν στο καλάθι με την ολοκλήρωση του 30ου λεπτού (23-25).

Η εξάδα των «άσπρων» έδειχνε με τον τρόπο της ότι πίστευε στην ανατροπή, με τον Σαμανίδη να βοηθάει πολύ σε άμυνα και επίθεση στο τέταρτο δεκάλεπτο, εκεί που η διαφορά 5 πόντων των «πράσινων» (24-29 στο 35’) εξαφανίστηκε μέσα σε 3 λεπτά από τα σουτ των Σαντοριναίου, Σαπέρα, Ψαρούλη (32-29 στο 38’) και ο Βαζαίος με δικό του τρίποντο ισοφάρισε στα 19’’ για τους DPG (32-32).

Η κόρνα της λήξης λοιπόν βρήκε νικητές τους Bad Boys, αφού Βασίλης Ευστράτογλου και Σαπέρας συνεργάστηκαν άψογα στην προτελευταία φάση και με μια εκπληκτική ντρίμπλα ο ψηλός πέρασε από τον Βεργόπουλο και σκόραρε, βάζοντας και τη βολή από το φάουλ που κέρδισε (35-32 στα 7’’), με τον «Τζίο» από την άλλη να αστοχεί στην εκπνοή στο τρίποντο που θα έστελνε τις ομάδες στην παράταση.

MVP της αναμέτρησης ψηφίστηκε ο Σωτήρης Σαπέρας με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 1 μπλοκ, ενώ από τους Warriors ξεχώρισε ο Γιώργος Βεργόπουλος με 8 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 μπλοκ.

Συνολικά οι «Μπαντ Μπόιζ» είχαν 9/35 δίποντα, 2/15 τρίποντα, 11/19 βολές, 36 ριμπάουντ (13-23), 5 ασίστ, 7 κλεψίματα, 14 λάθη και 2 μπλοκ, με τους «Ντιπιτζήδες» να τελειώνουν το ματς με 10/43 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 0/2 βολές, 37 ριμπάουντ (13-24), 10 ασίστ, 10 κλεψίματα, 13 λάθη και επίσης 2 μπλοκ.

Bad Boys (Β. Ευστράτογλου): Σαπέρας 14, Ψαρούλης 9, Γ. Ευστράτογλου 7 (1), Σαντοριναίος 5 (1), Β. Ευστράτογλου (12 reb), Σαμανίδης (3 reb / 1 ασίστ)

DPG Warriors (Κωνσταντίνου): Βεργόπουλος 8, Δεμέστιχας 7 (1), Βαζαίος 6 (2/2), «Τζίο» Βεργόπουλος 5 (1), Ρόκιζας 2, Ίσαρης 2, Μαράκης (αποχώρησε κάπου στη δεύτερη περίοδο)

Τι μας άρεσε περισσότερο: Το... θράσσος των Bad Boys, που είδαν ότι μπορούν να προσθέσουν κι άλλο «αστεράκι» στη φανέλα τους και το κατάφεραν με ακόμα μια «δική τους» εμφάνιση, δηλαδή με το γέλιο και την τρέλα τους, πριν, κατά τη διάρκεια και μετά το τέλος του ματς.