Νάζος Ευάγγελος
Ευαγγέλου Χρήστος
Γαλανάκης Δημοσθένης
Γραμματικόπουλος Αλέξανδρος

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Ιχώρ ο οποίος επικράτησε των Αμφιδέξιων με 58-45. Οι φιλοξενούμενοι μετά το πρώτο ημίχρονο ανέβασαν την πίεσή τους καταφέρνοντας να πάρουν μια σημαντική νίκη που θα τους βοηθήσει στην ψυχολογία τους. Οι γηπεδούχοι αποφάσισαν να αγωνιστούν στο παρά πέντε καθώς ένα πρόβλημα με τις εμφανίσεις τους δεν τους επέτρεψε να κατεβάσουν την αποστολή που είχαν δηλώσει με αποτέλεσμα να αγωνιστούν μόλις 5 παίκτες σε όλο το ματς.

Ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τους Αμφιδέξιους να κλείνουν την περίοδο προηγούμενοι με έναν πόντο, 14-13. Με άγνοια κινδύνου όσο αφορά τις δυνάμεις τους, το νεανικό συγκρότημα του Κώστα Γεωργιάδη έβγαλε τρεξίματα με τις λύσεις στην επίθεση να έρχονται από την περιφέρεια με τους Δάβαρη (2), Αφουξενίδη (1) και Κανελλόπουλο (1) να βρίσκουν στόχο. Οι φιλοξενούμενοι τροφοδότησαν τον Ευαγγέλου και εκείνος τους αποζημίωσε σκοράροντας 7 πόντους.

Καλύτεροι στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα μέτρα τους και να προηγηθούν στο ημίχρονο με 7 πόντους, 30-23. Ενέργεια από την καλή τους άμυνα πήραν οι παίκτες του Ιχώρ, την ώρα που επιθετικά ο Πιτσικάλης που ήρθε από τον πάγκο σημείωσε 9 πόντους. Οι Αμφιδέξιοι δυσκολεύτηκαν αρκετά στην επίθεση με τις λύσεις να περιορίζονται στο πρόσωπο του Κανελλόπουλου που πέτυχε τους 7 από τους 9 πόντους της ομάδας του στην περίοδο.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε ο Ιχώρ με αποτέλεσμα να χτίσει διψήφια διαφορά, 46-36, στο τέλος της περιόδου. Ο Νικολαΐδης ήταν αυτός που με 6 πόντους έδωσε το σύνθημα στους συμπαίκτες του ώστε να βάλουν τις βάσεις για μια διαφορά που θα τους καθιστούσε για τα καλά αφεντικό της αναμέτρησης. Οι Αμφιδέξιοι παρουσίασαν τα πρώτα σημάδια κούρασης με τον Μαρκόπουλο να κάνει όλη την δουλειά στην επίθεση σκοράροντας 11 πόντους.

Με καλή διαχείριση και αφού ο Αλέξανδρος Μπάστας έβαλε τις φωνές στους παίκτες του για την χαλάρωση που έβγαλαν όταν η διαφορά έφτασε τους 15 πόντους, ο Ιχώρ πανηγύρισε το πρώτο ροζ φύλλο της χρονιάς με το τελικό 58-45 να έρχεται δίκαια. Οι Αμφιδέξιοι το πάλεψαν με μία πεντάδα για 40 λεπτά και σίγουρα αξίζουν συγχαρητηρίων για την προσπάθεια, με την αναμέτρηση να τους αφήνει μια πικρή γεύση και μια απορία για το τι θα μπορούσε να συμβεί αν έπαιζαν με όλους τους παίκτες που είχαν δηλωθεί.

Πολυτιμότερος για τους νικητές ο Ευαγγέλου με 12 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μαρκόπουλος με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 7 κλεψίματα. Οι γηπεδούχοι είχαν 13/42 δίποντα, 5/30 τρίποντα, 4/5 βολές, μάζεψαν 38 (14-24) ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές ενώ υπέπεσαν σε 17 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/35 δίποντα, 4/17 τρίποντα, 10/14 βολές, μάζεψαν 36 (5-31) ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 2 μπλοκ ενώ υπέπεσαν σε 21 λάθη.

Αμφιδέξιοι (Γεωργιάδης): Κανελλόπουλος 15, Αλεξίου 2, Μαρκόπουλος 17, Δάβαρης 6, Αφουξενίδης 5.

Ιχώρ (Μπάστας): Νικολαΐδης 8, Πιτσικάλης 11, Τσιλιμής 5, Πετρίδης 4, Σταμάτης 2, Νάζος 6, Τσάμπρας 7, Ευαγγέλου 12, Γαλανάκης, Γραμματικόπουλος 3.

Τι μας άρεσε: Καλή διαχείριση υλικού από τον Αλέξανδρο Μπάστα.

Τι δεν μας άρεσε: Ενώ ξεκίνησαν δυνατά από την περιφέρεια οι Αμφιδέξιοι στην συνέχεια τα έσπασαν με 5/30 (16.7%) συνολικά.