Οι ομάδες έχουν βρεθεί αντιμέτωπες 2 φορές.
ΑγανάκτησηPeristeri Histons
2Νίκες0
103Πόντοι74
Development 2 League C_D 2017-201806/02/2018Αγανάκτηση - Peristeri Histons60 - 41
Development 2 League C_D 2017-201826/10/2017Peristeri Histons - Αγανάκτηση33 - 43

Ραυτόπουλος Γεώργιος (Dec17)

Έντεκα έκανε τις νίκες της στον 3ο όμιλο της Development 2 League η Αγανάκτηση αφού επικράτησε με 60-41 των Peristeri Histons σε παιχνίδι που έγινε στο κλειστό του Μπόθου.

Σχετικά ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με την Αγανάκτηση να είναι λίγο καλύτερη στα σημεία. Με καλάθια του Γιουρμετάκη και του Π. Σπηλιόπουλου προηγήθηκε με 12-8. Οι Περιστεριώτες έμειναν κοντά στο σκορ χάρη στα καλάθια του Ζούρου και του Μ. Πλινθίδη.

Στην 2η περίοδο οι μετέπειτα νικητές ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και με επιμέρους σκορ 16-9 προηγήθηκαν με 28-17 στο τέλος του ημιχρόνου. Ο Μπέτσης προερχόμενος από τον πάγκο ήταν αυτός που διακρίθηκε ενώ ο Γιουρμετάκης συνέχισε να τραβάει το... κουπί στην επίθεση. Λίγα πράγματα και πάλι για τους φιλοξενούμενους με τον Ζούρο να πετυχαίνει τους 7 από τους 9 πόντους της ομάδας του.

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Η ομάδα του Α. Σπηλιόπουλου, κυριάρχησε και στις δύο μεριές του παρκέ, έπαιξε ολοκληρωτικό μπάσκετ και με πρωταγωνιστές τους Τάγαρη, Τσατσάνη, Κλήμη και Λύρο εκτόξευσε την διαφορά στο +25 (46-21), με την ολοκλήρωση 30 αγωνιστικών λεπτών. Οι Peristeri Histons δεν θύμισαν σε καμία περίπτωση την ομάδα των προηγούμενων αγωνιστικών, με την αστοχία και τα λάθη να επικρατούν στο παιχνίδι τους.

Στην 4η περίοδο οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την χαλάρωση του αντίπαλου και πέτυχαν όσους πόντους είχαν πετύχει σε ολόκληρο το ματς. Οι Καραμπέτσος, Λαζάκης και Μ. Πλινθίδης πέτυχαν συνολικά 20 πόντους, όμως το σκορ είχε ξεφύγει για τα καλά. Η Αγανάκτηση πέτυχε 14 πόντους με τους Κομίνη, Λύρο και Μπέτση και έφτασε στη νίκη με τελικό σκορ 60-41.

Πολυτιμότερος για τους νικητές ο Γιουρμετάκης με 15 πόντους (2/2 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές). Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ζούρος με double double και 14 πόντους (5/8 δίποντα, 4/10 βολές, 16 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 16/33 δίποντα (48,4%), 7/28 τρίποντα (25%) και 7/10 βολές (70%). Μάζεψαν 38 ριμπάουντ και έδωσαν 15 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/40 δίποντα (35%), 1/22 τρίποντα (4,5%) και 10/23 βολές (43,5%). Μάζεψαν 43 ριμπάουντ και έδωσαν 5 ασίστ.

Αγανάκτηση (Α. Σπηλιόπουλος): Μπέτσης 9, Γιουρμετάκης 15 (3), Τάγαρης 2, Λύρος 7 (1), Κλήμης 4, Π. Σπηλιόπουλος 11 (1), Μαρούτας 2, Τσόκανος 2, Αναστασόπουλος,  Βατταλίδης, Κομίνης 5 (1), Τσατσάνης 3 (1).

Peristeri Histons (Παναγόπουλος): Θ. Πλινθίδης 2, Στεφανίτσης, Ζούρος 14, Ραυτόπουλος 1, Καραμπέτσος 8 (1), Λαζάκης, Παναγόπουλος 1, Μ. Πλινθίδης 13, Μιχαλόπουλος 2, Καλομοιρόπουλος.

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση του Γιουρμετάκη. Πήρε από το… χέρι την Αγανάκτηση και την οδήγησε μια ακόμα νίκη.

Τι δεν μας άρεσε: Τα ποσοστά ευστοχίας των Peristeri Histons σε όλες τις κατηγορίες των σουτ.