Κιτσαντάς Δημοσθένης
Δερδενές Χρήστος
Χριστακίδης Λεωνίδας
Κανδής Π

Ο Αρχιστράτηγος Βασδέκης μετά την πετυχημένη σεζόν τόσο στην κανονική περίοδο όσο και στα Play off όπου κατάφερε να φτάσει στο Final Four ανεβαίνοντας κατηγορία, συνεχίζει να εκπλήσσει τους πάντες, αυτή τη φορά νικώντας ομάδα της Elite και όχι καμιά τυχαία αλλά τα σκληροτράχηλα Piranhas με 62-58. Βέβαια και οι δύο ομάδες βρίσκονται σε περίοδο προετοιμασίας αλλά και δοκιμασίας νέων παιχτών. Η αναμέτρηση διεξήχθη στο κλειστό της Πεντέλης το βράδυ της Τρίτης στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Master Summer League.

Αντιστρόφως ανάλογα μπήκαν οι δύο ομάδες στο παρκέ. Δηλαδή όσο καλύτερα τα πήγαινε ο Βασδέκης τόσο χειρότερα τα πήγαιναν τα Piranhas και μέσα σε έξι λεπτά οι γηπεδούχοι με οχτώ πόντους όπου το σκορ ήταν 10-2. Ένα λεπτό πριν το τέλος με βολή του Ταμιολάκη η διαφορά άγγιξε τους δέκα πόντους (16-6) όμως τα Piranhas με τρίποντο του Δερδενέ και δίποντο του Τσούπρη μείωσαν στους πέντε (16-11).

Δεν άλλαξαν και πολλά στο δεύτερο δεκάλεπτο καθώς και οι δύο ομάδες σημείωσαν από 18 πόντους. Ο Αρχιστράτηγος δημιούργησε τη μεγαλύτερη διαφορά της αναμέτρησης όταν μετά από δίποντο του Γογούλη το σκορ έγινε 28-17. Με σερί 10-4 απάντησαν τα Piranhas ρίχνοντας τη διαφορά στους πέντε (32-27) η οποία παρέμεινε ως το τέλος της περιόδου (34-29).

Ως τους τρεις πόντους μπόρεσαν να ρίξουν τη διαφορά οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο τρίλεπτο της επανέναρξης (38-35) με προσπάθειες κυρίως του Αναστόπουλου. Με δύο συνεχόμενα τρίποντα από Παπαγιαννόπουλο και Παπαντωνίου αλλά και ζευγάρι βολών του Μαγκανιάρη η διαφορά άγγιξε και πάλι το μάξιμουμ (46-35). Στα δύο λεπτά που έμεναν ως το τέλος της περιόδου τα Piranhas με σερί 6-1 μείωσαν στους έξι (47-41).

Αυτό που ακούστηκε στον πάγκο των φιλοξενούμενων στο τέλος του αγώνα είναι γεγονός, ότι δηλαδή άργησαν να ξυπνήσουν τα Piranhas. Όμως ξύπνησαν έστω και στο τελευταίο δεκάλεπτο και μετά από δίποντο του Αναστόπουλου τρία λεπτά πριν το τέλος τα Piranhas έφεραν το ματς στα ίσια (54-54). Με τρίποντο μαχαιριά απάντησε ο Παπαγιαννόπουλος και μετά από άστοχη επίθεση των φιλοξενούμενων ο Γογούλης ανέβασε τη διαφορά και πάλι στους πέντε (59-54). Μπήκαμε στο ροντέο των βολών όπου ο Αρχιστράτηγος ήταν πιο ψύχραιμος και δίκαια πήρε τη νίκη με τελικό σκορ 62-58.

Καλύτερος για τους γηπεδούχους ήταν ο Μαγκανιάρης που σημείωσε 14 πόντους με 1/1 δίποντο, 2/9 τρίποντα, 6/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα και 1 λάθος. Καλύτερος για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Αναστόπουλος που σημείωσε 12 πόντους με 6/9 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 4 λάθη. Οι νικητές είχαν στα δίποντα 40% (12/30), 26% στα τρίποντα (7/26), 77% από τη γραμμή των βολών (17/22), μάζεψαν 27 ριμπάουντ (8 επιθετικά), μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές τη μπάλα, έκαναν 2 μπλοκ και 17 λάθη. Οι ηττημένοι είχαν στα δίποντα 54% (19/35), 21% στα τρίποντα (3/14), 50% από τη γραμμή των βολών (11/22), μάζεψαν 37 ριμπάουντ (10 επιθετικά), μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές τη μπάλα και έκαναν 24 λάθη.

Αρχιστράτηγος Βασδέκης (Τογγαλίδης): Τογγαλίδης 14 (1), Παπαντωνίου 3 (1), Παπαγιαννόπουλος 8 (2), Ταμιολάκης 3, Μαγκανιάρης 14 (2), Γογούλης 9, Γερακίνης 9 (1), Κατσούλας 2.

Piranhas (Βρύλλης): Κιτσαντάς 8, Τριανταφύλλης 1, Τσούπρης 7, Κανλής 9 (1), Χρηστακίδης 13, Τζουβελάκης 3 (1), Αναστόπουλος 12, Δερδενές 5 (1).

Τι μας άρεσε: Η πίεση του Αρχιστράτηγου στα 4/4 του γηπέδου ανάγκασε τα Piranhas να κάνουν πολλά λάθη χαρίζοντας τους εύκολα τη μπάλα.

Τι δε μας άρεσε: Τα έμπειρα Piranhas την πάτησαν σαν αρχάριοι και δε μπόρεσαν να αντιμετωπίσουν το zone press των αντιπάλων τους.