Οι ομάδες έχουν βρεθεί αντιμέτωπες 1 φορές.
Milwaukee DrunksWest Side Veterans
1Νίκες0
50Πόντοι35
Master League C_D 2017-201807/01/2018Milwaukee Drunks - West Side Veterans50 - 35

Μαστορίδης Δημήτριος (Dec17)

Άνοιξαν το σκορ του αγώνα λίγα δευτερόλεπτα μετά το πρώτο σφύριγμα και στη συνέχεια δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα. Οι Milwaukee Drunks εμφανίστηκαν πιο σοβαροί από ποτέ στο κλειστό του Κάρβουνου και επικράτησαν χωρίς να δυσκολευτούν των West Side Veterans που είχαν να αγωνιστούν σχεδόν ένα ολόκληρο μήνα. Πολύ καλή εμφάνιση από τους Στέφανο Ντόκο και Βασίλη Ακουμιανάκη οι οποίοι πήραν στις πλάτες τους την ομάδα από το Milwaukee. Έτσι, οι Drunks σκαρφάλωσαν δύο θέσεις στον πίνακα της βαθμολογίας και πλέον απολαμβάνουν τη μοναξιά της κορυφής στον 4ο όμιλο της Master League.

Κλειστό παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με τις δύο ομάδες να παρουσιάζονται διαβασμένες. Λίγο καλύτερη η ομάδα του Στρατικόπουλου που με τον Άγγελο Κολοβέρο να ξεκινάει καυτός το παιχνίδι (8π και ένα τρίποντο) προηγήθηκε με 12-8. Από την άλλη πλευρά τη διαφορά έκανε ο Μάνος Νερομυλιώτης με 4 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ.

Κώστας Φερεντίνος και Στέφανος Ντόκος με 6 και 5 πόντους αντίστοιχα τράβηξαν κουπί στο δεύτερο δεκάλεπτο για τους Drunks οι οποίοι αμύνθηκαν υποδειγματικά επιτρέποντας στους «βετεράνους» να πετύχουν μόλις 9 πόντους. Κάπως έτσι, και με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 26-17 οι δύο ομάδες πήγαν προς τα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να μειώσουν τη διαφορά και να διεκδικήσουν τις πιθανότητες τους για τη νίκη. Ανανέωσαν 6 φορές τις επιθέσεις τους και βελτίωσαν εμφανώς την αμυντική τους λειτουργία. Ωστόσο, δύο τρίποντες βόμβες του Στέφανου Ντόκου ήταν αρκετές για να παραμείνει το προβάδισμα στο στρατόπεδο των «μεθυσμένων». Σκορ τρίτου δεκαλέπτου 33-27.

Περίπου πέντε λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα οι West βρίσκονταν μόλις δύο καλάθια πίσω και οι ελπίδες τους για νίκη είχαν αναπτερωθεί. Τότε, όμως, οι Drunks αποφάσισαν να μην το συζητήσουν και πολύ και πατώντας το γκάζι για τα καλά έτρεξαν ένα επιμέρους 10-0 και καθάρισαν το παιχνίδι.

Στο τέλος του αγώνα οι γηπεδούχοι είχαν 10/24 βολές (41,7%), 11/29 δίποντα (37,9%) και 6/22 τρίποντα (27,3%). Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 7 φορες, ενώ είχαν 11 λάθη και 4 μπλοκ. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/8 βολές (37,5%), 13/43 δίποντα (30,2%) και 2/22 τρίποντα (9,1%). Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, ενώ είχαν 18 λάθη και 3 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Στέφανος Ντόκος με 14 πόντους, έχοντας 3/6 βολές (50,0%), 1/4 δίποντα (25,0%) και 3/7 τρίποντα (42,9%). Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, ενώ είχε 1 λάθος σε 31 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μάνος Νερομυλιώτης με 4 πόντους, έχοντας 2/7 δίποντα (28,6%). Μάζεψε 17 ριμπάουντ, ενώ είχε 1 λάθος και 2 μπλοκ σε 22 λεπτά συμμετοχής.

Milwaukee Drunks (Στρατικόπουλος): Ντόκος 14, Ακουμιανάκης 13 (6 ριμπ., 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κολοβέρος 9 (1 τρ., 4 ριμπ., 2 ασίστ), Φερεντίνος 6 (4 ριμπ., 1 μπλοκ), Κατσάλης 6 (2), Στασινόπουλος 2 (3 ασίστ), Πάνου, Ξυπνητός (11 ριμπ., 3 μπλοκ).

West Side Veterans (Βελτσίστας): Χατζηθάνος 2, Μαστορίδης Χ. 9 (5 ριμπ.), Νερομυλιώτης 4, Μαστορόπουλος 2 (2 ασίστ), Ιορδάνογλου 4 (5 ριμπ.), Κωνσταντόπουλος (4 ριμπ.), Αποστολόπουλος Γ. 3 (1 τρ., 6 ριμπ.), Μαστορίδης Δ., Αποστολόπουλος Α. 4 (1 μπλοκ), Γιαννόπουλος 3 (1), Αποστολόπουλος Δ. 4.

Τι μας άρεσε: Ότι οι Milwaukee Drunks έχουν βρει τον καλό τους εαυτό και συνεχίζουν την πορεία πρωταθλητισμού στο πρωτάθλημα της Master League.

Τι δεν μας άρεσε: Οι West Side Veterans τα «έσπασαν» από την περιφέρεια (2/22,  9,1%).