Ψωμάς Φάνης
Μεντής Χάρης
Χριστοδουλόπουλος Βασίλειος
Μπονάτσος Σπυρίδων

Σ’ ένα ματς ακατάλληλο για καρδιακούς η Γιουγκοπιάστηκα επικράτησε των Tifosi με 59-57 σε παιχνίδι που έγινε στο κλειστό του Κολωνού και πήρε την πρόκριση για το Final Four της Summer Development League.

Η Γιουγκοπιάστηκα ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι καθώς με καλάθια του Τσάνταλη και του Κοέν προηγήθηκε με 16-10. Οι φιλοξενούμενοι δεν έβρισκαν λύσεις πίσω από την γραμμή των 6.75, αποφάσισαν να «ταΐσουν» τον Μπονάτσο κι εκείνος με συνεχόμενους πόντους έδωσε προβάδισμα βραχείας κεφαλής στην ομάδα του (16-17) στο τέλος του δεκαλέπτου.

Οι «Ιταλοί» στο δεύτερο δεκάλεπτο άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση με τους Ανθούλη και Στιβακτά να πετυχαίνουν από ένα τρίποντο όμως οι μετέπειτα νικητές ήταν ένα κλικ καλύτεροι. Με τον Τσάνταλη να τραβάει το κουπί στην επίθεση και τους Πουριέζη και Κωσταρίδη να τον ακολουθούν σε απόδοση, η «Γιούγκο» ήταν αυτή που πήρε το προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου με 33-32.

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε αφού η μία ομάδα συνέχισε να απαντάει στα καλάθια της άλλης. Οι Tifosi με τον Μπονάτσο και τον Κανδηράκη πήραν το προβάδισμα στα μέσα του δεκαλέπτου και το διατήρησαν έστω και δύσκολα μέχρι την λήξη του (46-47). Οι γηπεδούχοι από την άλλη μεριά, μπορεί να… «κόλλησαν» στην επίθεση όμως με πέντε συνεχόμενους πόντους του Κωσταρίδη παρέμειναν ζωντανοί στην διεκδίκηση της νίκης.

Το… ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο. Οι Tifosi με τον Χριστοδουλόπουλο και τον Γ. Κάρμα έδειχναν να ελέγχουν το ρυθμό του παιχνιδιού καθώς προηγήθηκαν με 52-56, 4:10 πριν τη λήξη. Το φινάλε όμως, «βάφτηκε» στα χρώματα της Γιουγκοπιάστηκα. Με την αμυντική λειτουργία να… αγγίζει το άριστα και τους Κοέν και Παπαγεωργίου να βάζουν τα μεγάλα σουτ, οι «κιτρινόμαυροι» πήραν τη νίκη με 59-57 και ταυτόχρονα την πρόκριση για το Final Four της Summer Development League. Για πρώτη φορά στην ιστορία της η Γιουγκοπιάστηκα θα αγωνιστεί σε κάποιο Final Four με τους κόπους των Πουριέζη – Κοέν επιτέλους να ανταμείβονται. Μόνο συγχαρητήρια αξίζουν στους Tifosi οι οποίοι εντυπωσίασαν με την εμφάνιση τους στο φετινό Summer League.

Καλύτερος παίχτης για τους νικητές ήταν ο Τσάνταλης με double double και 19 πόντους (6/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/6 βολές, 12 ριμπάουντ). Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μπονάτσος με επίσης double double και 21 πόντους (8/12 δίποντα, 0/1 τρίποντα, 5/6 βολές, 14 ριμπάουντ). Οι νικητές είχαν 18/41 δίποντα (43,9%), 5/16 τρίποντα (31,2%) και 8/12 βολές (66,7%). Μάζεψαν 35 ριμπάουντ και έδωσαν 7 ασίστ. Οι ηττημένοι είχαν 17/44 δίποντα (38,6%), 5/29 τρίποντα (17,2%) και 8/14 βολές (57,1%). Μάζεψαν 44 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ.

Γιουγκοπιάστηκα (Τσάνταλης): Πουριέζης 5, Παπαζαφειρόπουλος, Τσάνταλης 19 (1), Κωσταρίδης 7 (1), Παπαγεωργίου 6 (2), Τσέκος 6, Κοέν 12 (1), Κανάρης 4.

Tifosi (Ανθούλης): Μπονάτσος 21, Βλαντούσης, Στιβακτάς 3 (1), Ανθούλης 3 (1), Γ. Κάρμας 12, Χριστοδουλόπουλος 5 (1), Χ. Κάρμας 3, Πετράκης, Ψωμάς, Μάρκου, Κανδηράκης 8 (2), Μεντής 2.

Τι μας άρεσε: Το σασπένς που διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του ματς με τις δύο ομάδες να θέλουν πολύ τη νίκη.

Τι δεν μας άρεσε: Τα πολλά λάθη των Tifosi στα τελευταία λεπτά.