Γεγάκης Στέλιος
Γεωργιόπουλος Αθανάσιος
Στρατόπουλος Γεώργιος
Βαζαίος Κωνσταντίνος

Δίχως να αντιμετωπίσουν ιδιαίτερα προβλήματα, οι Elitήριοι επικράτησαν εύκολα των Pourangers με 74-52 σε παιχνίδι που έγινε στο κλειστό του Κολωνού για την 2η αγωνιστική της Summer Master League.

Οι Elitήριοι ήθελαν να δείξουν από νωρίς ότι αυτοί θα είναι το αφεντικό του αγώνα κι έτσι με καλάθια των Μεχίλι, Ηλία και Κακολύρη προηγήθηκαν με 16-6. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τους Παντελεάκη και Δαλίτσικα, μειώνοντας στο δεκάλεπτο σε 19-14.

Καθοριστικό για την εξέλιξη του παιχνιδιού αποδείχτηκε το δεύτερο δεκάλεπτο. Οι Elitήριοι με πρωταγωνιστές τους Cornelius, Κωνσταντινάκο και Ηλία έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 16-6, όντας στο +15 (35-20) στο τέλος του ημιχρόνου. Λίγα πράγματα και πάλι για τους ελλιπείς Pourangers με τον Παντελεάκη να παλεύει μόνος του στην επίθεση.

Οι Pourangers μπορεί να βελτίωσαν την παραγωγικότητά τους στο δεύτερο ημίχρονο όμως οι «μαύροι» ήταν ακόμα καλύτεροι. Παίρνοντας σκορ από όλους τους παίχτες οι Elitήριοι προηγήθηκαν στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με 58-35 (!). Για τους Pourangers οι Δαλίτσικας, Γεωργιόπουλος και Παντελεάκης ξεχώρισαν με την απόδοσή τους όμως το σκορ είχε ξεφύγει για τα καλά.

Τυπική διαδικασία είχε το τέταρτο δεκάλεπτο αφού οι Elitήριοι είχαν «καθαρίσει» το ματς. Έτσι λοιπόν και οι δύο ομάδες, παίζοντας ελεύθερο μπάσκετ πέτυχαν συνολικά 33 πόντους, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 74-52.  Μεγάλοι πρωταγωνιστές των «μαύρων» οι Κακολύρης, Πετρίδης και Cornelius ενώ για τους Pourangers ο Παντελεάκης συνέχισε να... τραβάει το κουπί στην επίθεση.

Mvp για τους νικητές ήταν ο Κακολύρης με 18 πόντους (6/14 δίποντα, 2/11 τρίποντα) ενώ για τους ηττημένους ήταν ο Παντελεάκης με double double και 14 πόντους (6/10 δίποντα, 2/2 βολές, 11 ριμπάουντ). Οι Elitήριοι είχαν 23/53 δίποντα (43,3%), 8/23 τρίποντα (34,8%) και 4/11 βολές (36,4%). Μάζεψαν 41 ριμπάουντ και έδωσαν 19 ασίστ. Οι Pourangers είχαν 23/59 δίποντα (38,9%), 1/18 τρίποντα (5,6%) και 3/15 βολές (20%). Μάζεψαν 57 ριμπάουντ και έδωσαν 5 ασίστ.

Elitήριοι (Γκίνης): Cornelius 17, Ηλίας 13 (3), Κωνσταντινάκος 6 (13 ριμπ.), Μεχίλι 10 (2), Πετρίδης 6 (1), Ρηγόπουλος 4, Κακολύρης 18 (2).

Pourangers (Αλευράς): Αλιμπέρτης 5 (1), Δαλίτσικας 9, Παντελεάκης 14, Βαζαίος 6, Γεγάκης 10 (10 ριμπ.), Γεωργιόπουλος 6, Στρατόπουλος 2.

Τι μας άρεσε: Το ωραίο μπάσκετ των Elitήριων, και η απόδοση των Cornelius - Κακολύρη.

Τι δεν μας άρεσε: Τα ποσοστά ευστοχίας των Pourangers σε όλες τις κατηγορίες των σουτ.