Μοίρας Ηλίας
Φραγκάκης Αλέξανδρος
Παπαντωνίου Ιωάννης
Καραγιάννης Άρης

Ήταν το φαβορί πριν το τζάμπολ και το απέδειξαν και μέσα στον αγωνιστικό χώρο! Ο λόγος για τους Phoenix Bums, οι οποίοι στα πλαίσια της τρίτης και τελευταίας αγωνιστικής για τον 21ο όμιλο του Basketaki Cup επικράτησαν των Peristeri Wardogs με 61-79, περνώντας ως δεύτεροι στην επόμενη φάση του κυπέλλου. Στους «64» η παρέα των Λάσπα – Κοβάτσου θα αντιμετωπίσει την Arch, μια ομάδα που θα την βρει και στο πρωτάθλημα, καθώς βρίσκονται στον ίδιο όμιλο της Master League.

Στην μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου οι Περιστεριώτες βρίσκονταν μπροστά στο σκορ, αφού με 8 πόντους του Παπαευθυμίου και 6 του Μάργαρη προηγούνταν με 12-10, 3:45 για το τέλος της περιόδου. Τελικά οι Phoenix Bums έκλεισαν το δεκάλεπτο έχοντας αέρα 8 πόντων, αφού με το 14-4 επιμέρους σκορ, προσπέρασαν με 16-24. Μεγάλος πρωταγωνιστής των φιλοξενούμενων ο Παπαντωνίου με 11 πόντους, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Ρεμουντάκη με άλλους 7.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο της συνάντησης, με τους Phoenix Bums να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και με δράστες τους Καραγιάννη (4π), Μοίρα (4π) και Λάσπα (4π), διατηρούσαν την διψήφια διαφορά, 29-39, 35’’ για την ανάπαυλα. Οι Peristeri Wardogs, όμως, πάλευαν να παραμείνουν κοντά στο σκορ και με ακόμη 8 πόντους του δαιμόνιου Παπαευθυμίου και άλλους 4 του Μάργαρη, μείωσαν στους 7, 32-39, σκορ με το οποίο οδηγήθηκαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην τρίτη περίοδο ο Παπαντωνίου έβαλε εκ νέου μπροστά τις μηχανές του και με 10 δικούς του πόντους και 5 του Ηλία Μοίρα, έδωσε διαφορά ασφαλείας 18 πόντων στους φιλοξενούμενους, 42-60. Το πιο «φτωχό» τους δεκάλεπτο είχαν οι γηπεδούχοι, με τους Σαμαρτζή και Παπαευθυμίου να διασώζονται με 3 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου 42-60.

Με το ροζ φύλλο αγώνα να κρίνεται από το τρίτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ στην τελευταία περίοδο και έτσι άφησαν πίσω τις άμυνές τους. Τελικά οι Phoenix Bums έφτασαν στη νίκη με 61-79, με τον Μοίρα να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 8 πόντους, ενώ έξω από την γραμμή των 6,75μ εκτέλεσαν οι Λάσπας – Ρεμουντάκης. Στον αντίποδα, ο Αχιλλέας Παπαευθυμίου συνέχιζε το προσωπικό του show, σκοράροντας ακόμη 12 πόντους, φτάνοντας τους 33!

Στο τέλος του αγώνα οι γηπεδούχοι είχαν 7/21 βολές (33,3%), 21/44 δίποντα (47,2%) και 4/20 τρίποντα (20%). Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 1 τάπα και 24 λάθη. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/18 βολές (55,6%), 24/59 δίποντα (40,6%) και 7/23 τρίποντα (30,4%). Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Peristeri Wardogs ο Παπαευθυμίου με 33 πόντους (double-double), έχοντας 3/6 βολές (50%), 9/18 δίποντα (50%) και 4/10 τρίποντα (40%). Μάζεψε 18 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και 1 τάπα, ενώ είχε 3 λάθη και 1 κλέψιμο. Κορυφαίος των Phoenix Bums  ψηφίστηκε ο Ρεμουντάκης με 10 πόντους, έχοντας 0/2 βολές, 2/6 δίποντα (33,3%) και 2/6 τρίποντα (33,3%). Πήρε 3 ριμπάουντ, σέρβιρε 2 έτοιμα καλάθια, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 1 λαθάκι και 1 τάπα.

Peristeri Wardogs (Καρακατσάνης Θ.): Σοφός 2 (2 ασίστ, 1 κλεψ), Καρακατσάνης Κ. 2, Μάργαρης 15 (9 ριμπ, 1 κλεψ), Καρακατσάνης Θ. (3 ασίστ, 3 κλεψ), Παπαευθυμίου 33 (4), Χαμηλοθώρης 2 (2 ασίστ), Σαμαρτζής 5 (6 ριμπ, 2 ασίστ, 1 κλεψ), Χαραλάμπους 2 (6 ριμπ)

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Παπαντωνίου 23 (3 τριπ, 6 ριμπ, 1 ασίστ, 1 τάπα), Καραγιάννης 6 (2 ασίστ), Μπαλτζόγλου 6 (12 ριμπ, 4 ασίστ), Μοίρας 17 (1 τριπ, 1 ασίστ, 1 κλεψ), Φραγκάκης , Λάσπας 11 (1 τριπ, 6 ριμπ, 6 ασίστ, 9 κλεψ), Νομικός (1 κλεψ), Κοβάτσος 6 (7 ριμπ, 3 ασίστ, 2 κλεψ), Ρεμουντάκης 10 (2)

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση του Γιώργου του Λάσπα, ο οποίος τα έκανε όλα στο ματς! Σταμάτησε στους 11 πόντους, μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε άλλες τόσες ασίστ και έκλεψε 9 φορές!

Τι δεν μας άρεσε: Τα διπλάσια λάθη των Peristeri Wardogs!